علائمی که نشان می دهد بدن شما احتمالاً تعادل هورمونی ندارد

به گزارش وبلاگ ماشین، ممکن است شب ها خوب نخوابید یا اشتهای زیادی داشته باشید. یا اینکه ممکن است تپش قلب را تجربه کنید. تعادل هورمونی در بسیاری از مواقع بر هم می خورد و علائم روشن و درمان دارد. در این رابطه بخوانید.

علائمی که نشان می دهد بدن شما احتمالاً تعادل هورمونی ندارد

به گزارش medicalnewstoday، عدم تعادل هورمونی هنگامی اتفاق می افتد که هورمون خیلی زیاد یا خیلی کمی در جریان خون وجود داشته باشد. به دلیل نقش اساسی آن ها در بدن، حتی عدم تعادل هورمونی کوچک می تواند عوارض جانبی را در کل بدن ایجاد کند.

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که به وسیله غدد در سیستم غدد درون ریز فراوری می شوند. هورمون ها به وسیله جریان خون به بافت ها و اندام ها می رسند و پیغام هایی را ارائه می دهند که به اندام ها می گوید چه کاری باید انجام دهند و چه موقع باید این کار را انجام دهند.

توجه داشته باشید که هورمون ها برای تنظیم بیشتر فرایند های اصلی بدن مهم هستند و بنابراین عدم تعادل هورمونی می تواند طیف گسترده ای از عملکرد های بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

هورمون ها به تنظیم این موارد یاری می نمایند:

· متابولیسم و اشتها
· ضربان قلب
· چرخه خواب
· چرخه فراوری مثل
· رشد و نمو عمومی
· سطح خلقی و استرس
· دمای بدن

زنان و مردان به طور یکسان می توانند تحت تأثیرعدم تعادل انسولین، استروئیدها، هورمون های رشد و آدرنالین قرار بگیرند. بعلاوه ممکن است زنان عدم تعادل در سطح استروژن و پروژسترون را تجربه نمایند، در حالی که مردان احتمالاً عدم تعادل در تستوسترون را تجربه می نمایند.

علائم تعادل هورمونی

علائم عدم تعادل هورمونی بستگی به این دارد که کدام غده ها و هورمون ها تحت تأثیر باشند. علائم مرتبط با علل شایع ترعدم تعادل هورمونی عبارتند از:

· صورت پفی
· تاری دید
· ناباروری
· نفخ
· عطش زیاد
· موهای نازک و شنماینده
· خستگی غیرقابل شرح و طولانی مدت
· تغییر در اشتها
· احتیاج به رفتن به حمام کمتر و یا بیشتر از حد معمول
· سردرد
· افسردگی
· تحریک پذیری و اضطراب
· تغییر در غلظت قند خون
· استخوان های ضعیف
· تغییرات ضربان قلب
· تغییرات فشار خون
· پوست خیلی خشک یا مسائل پوستی
· تغییر در حساسیت به سرما و گرما
· به سختی خوابیدن
· تعریق غیر قابل شرح یا بیش از حد
· افزایش وزن و یا کاهش وزن غیر قابل شرح
· برآمدگی در گردن

شرح چند مورد از علائم

نوسانات خلقی می تواند خلق و خوی بالا و پایین و افسرده ای در طول روز ایجاد کند و باعث سندروم قبل از قاعدگی در طول روز گردد. اگر احساس اضطراب در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می نماید، ورزش کنید، الکل مصرف نکنید و کم تر سیگار بکشید.

عادت ماهیانه سنگین یا دردناک اگر با علائمی مانند درد شکم، کمردرد، یبوست و مقاربت های دردناک همراه باشد، ممکن است نشان از کیست و فیبروم داشته باشد که باید سابقه خانوادگی خود را در نظر بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. اگر دارو ها در برطرف آن موثر نبودند، ممکن است به عمل جراحی احتیاج داشته باشید.

بی خوابی و خواب بی کیفیت به دلیل فراوری استروژن و پروژسترون پایین است. عرق های شبانه خواب شما را به هم می زند. برترین کار صحبت با پزشک و آزمایش هورمونی است. پوشیدن لباس نخی، اتاق خواب خنک و تاریک و ورزش به شما یاری خواهد نمود.

افزایش وزن غیر قابل شرح ممکن است به دلیل تیروئید شما باشد که هورمون لازم را ترشح نمی نماید و در نتیجه سوخت وساز شما تنظیم نمی گردد. سندروم تخمدان پلی کیستیک یا یائسگی نیز می تواند باعث چاقی های شکمی و افزایش وزن گردد. در این شرایط ورزش کنید و با پزشک زنان خود برای درمان کیست یا علائم یائسگی صحبت کنید.

منبع: فرارو

به "علائمی که نشان می دهد بدن شما احتمالاً تعادل هورمونی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائمی که نشان می دهد بدن شما احتمالاً تعادل هورمونی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید