یک مصرشناس مدعی شد که مومیایی گمشده ملکه نفرتیتی را کشف نموده است

به گزارش وبلاگ ماشین، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، یک مصرشناس مدعی شد که مومیایی گمشده ملکه نفرتیتی را کشف نموده است.

یک مصرشناس مدعی شد که مومیایی گمشده ملکه نفرتیتی را کشف نموده است

یک مصرشناس مشهور مدعی شده یکی از بزرگترین معماهای باستان شناسی دنیا را حل نموده و موقعیت مکانی بقایای مومیایی شده ملکه نفرتیتی را کشف نموده است.

زاهی حواس وزیر سابق آثار باستانی مصر یکی از اعضای همان گروه باستان شناسی تحت نظر مصر است که در دره پادشاهان کاوش باستان شناسی انجام داده اند و طلسم مشهور و متعلق به فرعون توت عنخ آمون را کشف نموده بودند.

این گروه باستان شناسی در ماه دسامبر 2022 خاطرنشان کردند چندین مومیایی ناشناس را کشف نموده اند و حالا حواس معتقد است یکی از این مومیایی ها در حقیقت همان ملکه مشهور مصر است.

حواس در گفت و گو با نشریه نیوزویک بیان نمود: ما اکنون DNA مومیایی های دودمان هجدهم مصر از آخناتون گرفته تا آمنهوتپ دوم و آمنهوتپ سوم را در اختیار داریم. بعلاوه دو مومیایی ناشناس را کشف نموده ایم که با نامهای KV21a و KV21b شناخته می شوند. ما در ماه اکتبر می توانیم کشف مومیایی عنخ اسن آمون همسر توت عنخ آمون و مادرش ملکه نفرتیتی را اعلام کنیم.

حواس اظهار کرد: در مقبره KV35 یک مومیایی متعلق به یک پسر 10 ساله وجود دارد. اگر این کودک برادر توت عنخ آمون و پسر آخناتون باشد، معمای نفرتیتی حل خواهد شد.

نفرتیتی به همراه همسرش فرعون آمن هوتپ چهارم حدود سه هزار و سیصد سال پیش بر مصر حکومت کرد. آمن هوتپ چهارم کشور را از چند خداپرستی به کشور پرستنده آتون ایزد مصر باستان تبدیل کرد و نامش را از آمن هوتپ چهارم به آخناتون به معنای نافع آتون تغییر داد. پس از درگذشت آخناتون فرهنگ سنتی مصر بار دیگر احیا شد و بیشتر بناهای یادبود آخناتون تغییر داده یا ویران شدند. نام او از لیست فرمانروایانی که در این قلمرو نگهداری میشد، خط زده شد و جزئیات درباره مکان دفن او و نفرتیتی نیز نامشخص ماند.

حواس با وجود چنین ادعایی بیان نمود: من هنوز دنبال دو چیز هستم؛ قبر نفرتیتی و جسد او. واقعا معتقدم نفرتیتی سه سال پس از مرگ آخناتون با نام اسمنخ کارع بر مصر حکومت نموده است.

ادعای حواس درباره کشف جسد نفرتیتی درحقیقت چهارمین ادعای مشابهی است که در هفت سال اخیر به وسیله افراد مختلف مطرح شده است. اخیرا نیکلاس ریوز مصرشناس خاطرنشان کرد که ملکه نفرتیتی در دالانی مخفی واقع در مقبره بزرگ فرعون توت عنخ آمون پنهان شده بود. براساس یک فرضیه بحث برانگیزتر که نخستین بار در سال 2003 منتشر شد، نفرتیتی یکی از سه مومیایی ناشناسی است که در مقبره فرعون آمنهوتپ دوم کشف شده است. هر دو این فرضیه ها به وسیله وزارت فرهنگ مصر رد شد.

حواس هم با انتقاداتی روبرو شده است. در سال 2021، بسام الشماع که یک مصرشناس است به المانیتور گفت: شک دارد که حواس بتواند مومیایی و مقبره اصلی نفرتیتی را با توجه به چند مسأله سیاسی و مذهبی در اقصر کشف کند، از جمله این مسائل به دشمنی کاهنان آمون رع با آخناتون برای پرستش آتن و حمایت نفرتیتی از همسرش میتوان اشاره نمود.

منبع: همگردی

به "یک مصرشناس مدعی شد که مومیایی گمشده ملکه نفرتیتی را کشف نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مصرشناس مدعی شد که مومیایی گمشده ملکه نفرتیتی را کشف نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید