چرا کووایران برکت برای تزریق عمومی نیازی به مجوز سازمان جهانی بهداشت ندارد؟

به گزارش وبلاگ ماشین، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه برای شروع واکسیناسیون گسترده با واکسن های ایرانی، مجوز سازمان غذا و دارو کفایت می نماید، گفت: حتی در صورت داشتن مجوز مصرف اضطراری از سازمان جهانی بهداشت، باز هم کشورها برای تزریق واکسن بر اساس قوانین خودشان تصمیم می گیرند.

چرا کووایران برکت برای تزریق عمومی نیازی به مجوز سازمان جهانی بهداشت ندارد؟

به گزارش وبلاگ ماشین به نقل از ایسنا، دکتر سیدعلیرضا ناجی، درباره فرایند صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن ها و اینکه آیا احتیاج به تاییدیه سازمان بهداشت جهانی برای تزریق واکسن در کشور داریم یا خیر؟، گفت: اینکه واکسن تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد، یک اصل نیست. واکسن مقوله ای است که هر کشور برای خود یک سری قوانین و مقررات تعیین دارد که اگر واکسن بر آن اساس پیش برود، می تواند مجوز مصرف بدهد. همانطور که سایر واکسن هایی خارجی هم که شاید جدیدا مجوز سازمان جهانی بهداشت را اخذ کردند، مجوز های کشور خودشان را داشتند و مصرف کردند و کشور های دیگر هم بر اساس آن مجوز ها و اطلاعاتی که از کشور سازنده گرفتند، واکسن را مورد مصرف قرار دادند.

وی اضافه نمود: به طور مثال واکسن هایی مثل فایزر و مدرنا و آسترازنیکا که در کشور خودشان مجوز صادر کردند، بعدا از سازمان جهانی بهداشت مجوز گرفتند و خیلی از کشور های اروپایی برای مصرف آن ها جداگانه واکسن های ذکر شده را در قوانین خود آوردند و سپس مصرف کردند. بنابراین؛ داشتن مجوز سازمان بهداشت جهانی حتما به معنای این نیست که کشوری بپذیرد آن واکسن را تزریق کند.

ناجی تاکید نمود: مصرف واکسن های فراوری کشور ها منوط به اخذ مجوز سازمان بهداشت جهانی نیست؛ البته وجهه واکسن با صدور مجوز اضطراری از سوی سازمان جهانی بهداشت بالاتر می رود. از طرفی مگر همین واکسن آسترازنیکا که مجوز مصرف اضطراری از سازمان بهداشت جهانی را اخذ کرد مباحثی در خصوص لخته شدن خون پس از تزریق آن اسم نشد؟ درست است که مجوز مصرف اضطراری گرفت، ولی در طی مصرف هم در مواردی عوارضی داشت و طبیعتا کشور های مختلف برای تزریق آن قوانینی مجزا داشتند؛ مثل اینکه تزریق آن در گروه سنی تعیینی توصیه شد؛ بنابراین داشتن مجوز مصرف اضطراری از سازمان جهانی بهداشت به معنای آن نیست که سایر کشور ها آن واکسن را چشم بسته قبول نمایند. الان همین واکسن اسپوتنیک که در بسیاری از کشور ها استفاده می گردد هم مجوز مصرف اضطراری سازمان بهداشت جهانی را ندارد و کشور ها با قوانین و معیار های علمی خودشان می پذیرند که آن را تزریق نمایند یا ننمایند.

وی در ادامه تاکید نمود: تا الان هر واکسنی که مصرف می گردد از خود کشور فراوری نماینده و یا سازمان بهداشت جهانی مجوز مصرف اضطراری گرفته است و در ایران هم واکسن کووایران برکت مجوز مصرف اضطراری اخذ کرد و اگر کشور دیگری بخواهد از این واکسن استفاده کند، اطلاعات لازم را از فراوری نماینده کووایران برکت می گیرد و تحقیقات خود را انجام می دهد که مجوز مصرف در آن کشور را بدهد یا خیر.

وی درباره موضوعات مطرح شده درخصوص تغییر در تزریق دُز دوم واکسن های کرونا، اظهار کرد: هیچ کدام از مقالات از CBC یا WHO بر این موضوع صحه نمی گذارند که واکسن چندگانه از برند های مختلف تزریق گردد. بر اساس اعلام معاون بهداشت وزارت بهداشت هم تعیین شد سیاست ما تزریق واکسن چندگانه نیست و تاخیر واکسیناسیون دُز دوم به زودی جبران خواهد شد. اینکه افرادی اظهار نظر کردند که، چون پلتفرم فراوری سینوفارم و کووایران برکت یکسان است پس می توان آن ها را جا به جا استفاده کرد، یک موضوع تئوری است و شواهد تعیینی برای آن وجود ندارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "چرا کووایران برکت برای تزریق عمومی نیازی به مجوز سازمان جهانی بهداشت ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کووایران برکت برای تزریق عمومی نیازی به مجوز سازمان جهانی بهداشت ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید