واکسن هراسی و عواقبی که دنیا را تهدید خواهد نمود

به گزارش وبلاگ ماشین، خبرنگاران/مرکزی اما و اگرهای واکسیناسیون کرونا و القای تاثیرات منفی تزریق واکسن از سوی بعضی ناآگاهان و راه اندازی پویش هایی نظیر نه به واکسن ما را بر آن داشت تا در گفت وگویی با یک پزشک متخصص داخلی شاغل در بخش کرونای بیمارستان های مختلف تهران به تشریح ضرورت های واکسینه شدن جامعه برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا و قطع زنجیره سرایت بپردازیم.

واکسن هراسی و عواقبی که دنیا را تهدید خواهد نمود

دکتر سعیده جهانبانی در گفت وگو با وبلاگ ماشین، واکسیناسیون بیماری کووید 19 را مهمترین موضوع حوزه سلامت در کشور دانست و گفت: بیماری کووید 19 یک بیماری نو است که شدت سرایت آن بالا بوده و درمان آن در ابتدای شیوع معین نبود و با گذر زمان به پروتکل های پیشگیرانه و درمانی بهتری دست یافتیم و در ادامه، ساخت واکسن آن بزرگترین لطفی بود که به جامعه بشری شد.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی با انجام واکسیناسیون موضوع نوی در تاریخ علم پزشکی نبوده است، گفت: جامعه بشری در طول تاریخ درگیر بیماری های متعددی بوده و همیشه این بیماری ها عوارض جانبی بالایی داشته و با مرگ ومیر انسان ها همراه بوده است و بسیاری از این بیماری ها در مقاطع مختلف تاریخ با واکسیناسیون کنترل شدند و امروز دیگر خبری از آنها در جهان نیست.

وی با اشاره به اینکه ساخت واکسن براساس مطالعات دانشمندان و محققان صورت می گیرد، اظهار کرد: حدود 6 میلیارد دُز واکسن در جهان تزریق شده است. تمامی واکسن ها فاز مطالعاتی خود را طی کردند اما چون بیماری کووید 19 یک بیماری نو به شمار می رود در فرآیند واکسیناسیون تمامی افرادی که واکسینه می شوند تحت نظر بوده و با جمع آوری اطلاعات آنها کار مطالعاتی ادامه داشته و هرگونه عوارض جانبی احتمالی آنالیز می گردد تا دانشمندان بتوانند با کار تحقیقاتی و مطالعاتی موجب پیشرفت در تکنولوژی واکسن کروناویروس در جهان شوند و در مورد مقدار دُز و فاصله بین تزریق اظهار نظر علمی و دقیق نمایند.

این پزشک متخصص داخلی با اشاره به شایعه پراکنی و موج آفرینی عده ای برای تزریق نکردن واکسن هم گفت: به این افراد ناآگاه باید گفت که پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی با انجام واکسیناسیون موضوع نوی نیست و شایعه پراکنان از اطلاعات افرادی استفاده نمایند که اشراف کافی به این موضوع داشته و از علم روز برخوردارند نه افرادی که بدون سند و مدرک اظهار نظر می نمایند.

وی با تاکید بر اینکه واکسن از ابتلای شدید به کووید 19 پیشگیری می نماید، گفت: واکسینه شدن در برابر کووید 19 موجب خواهد شد که چنانچه به این بیماری مبتلا شدید از نوع خفیف باشد و احتیاجی به مراقبت ویژه یا بستری در بیمارستان نباشد، بویژه اینکه هیچکدام از داروهایی که در حال حاضر برای درمان بیماری کووید 19 تجویز می گردد مانع از تشدید بیماری نمی شوند و بعضا بیمار حتی علیرغم مصرف داروهای موثر در درمان، کارش به بخش مراقبت های ویژه می کشد. البته درصد ایمنی بدن با تزریق واکسن در برندهای مختلف فرق دارد اما باید تاکید نمود که برترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است.

او تاکید نمود: از آنجاکه بیماری کووید 19 دارای قدرت سرایت بالاست و به عبارتی با شیوع این بیماری، هر روز و شب خطر بیخ گوشمان است، برترین کار تزریق واکسن است چراکه حتی در صورت ابتلا پس از تزریق، شدت بیماری بالا نبوده و می توان با کمی مراقبت، بهبودی حاصل کرد.

دکتر جهانبانی با تاکید بر اینکه عوارض واکسن به مراتب بسیار کمتر از نوع خفیف بیماری کووید 19 است، گفت: فرد کرونایی حداقل دوماه احساس ضعف و بی حالی داشته و برای حدودا دو الی سه هفته هم دارای عوارض شدیدی نظیر سرفه، تب، بی اشتهایی و ... است اما فردی که واکسن کرونا دریافت نموده عمده عوارض که دارند شامل تب و درد محل تزریق است که در طی دو الی سه روز بهبود پیدا خواهد نمود و سایر عوارض جانبی مربوط به واکسن بسیار نادر است و این عوارض معمولا مرگ و میری به همراه نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه ابتلا به بیماری کووید 19 علاوه بر عوارضی که بر جای می گذارد منجر به اختلال در زندگی روزمره فرد می گردد، گفت: کروناویروس، اقتصاد، معیشت، آموزش، سلامت روانی و بسیاری از مولفه های دیگر را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب ازدیاد افراد مضطرب در جامعه شده است و در صورت اجتناب از واکسینه شدن، قطعا این تبعات بیشتر خواهد شد، در حالی که در بعضی از کشورها با انجام واکسیناسیون شرایط به گونه ای شده است که مردم به زندگی عادی قبل از کرونا برگشتند و برای برگشت به روال عادی در کشور ما هم چاره ای جز واکسیناسیون نیست.

او در ادامه خواهان محدودیت در ارائه خدمات به افرادی شد که واکسینه نشدند و گفت: کسی که واکسن تزریق نمی نماید نمی تواند بگوید که به خودم مربوط است چرا که یک کرونایی بخشی از جامعه را درگیر این بیماری خواهد نمود و تبعات آن متوجه دیگران شده و به اقتصاد، سلامت و ... آسیب وارد می نماید، بنابراین اعمال محدودیت برای حضور در اماکن عمومی و تجمعات نظیر ادارات، بانک ها، وسایط نقلیه عمومی، شرکت در آزمون ها و ... برای افرادی که واکسینه نشدند ضرورت دارد.

این پزشک متخصص داخلی در مورد واکسیناسیون افراد کمتر از 18 سال هم گفت: در صورتی ایمنی جمعی در کشور در برابر ویروس کرونا حاصل خواهد شد که بالغ بر 70 درصد جامعه هر دو دُز واکسن را دریافت نمایند. با توجه به اینکه حدود 30 درصد جمعیت ایران را افراد زیر 18 سال تشکیل می دهند ناگزیر به واکسیناسیون این گروه سنی هستیم که طبق مطالعات صورت گرفته منعی برای واکسیناسیون افراد بالای 12 سال وجود ندارد.در کشور ما واکسنی که برای این گروه سنی در دسترس است واکسن سینوفارم است که فازهای مطالعاتی اول و دوم آن صورت گرفته و عوارضی جانبی خاصی برای این گروه از افراد دیده نشده است.فاز سوم مطالعاتی آن در حال اجرا است و به نظر می رسد که این واکسن برای این گروه سنی بدون عوارض خاصی باشد. طبیعی است که اگر افزون بر 70 درصد بزرگسالان و افراد بالای 18 سال هر دو دُز واکسن را دریافت نمایند ایمنی لازم در کشور ایجاد شده و احتیاجی به تزریق واکسن به افراد با سنین کمتر نخواهد بود.

وی در ادامه در مورد تزریق واکسن دُز بوستر هم گفت: مطالعات لازم برای دریافت واکسن دُز بوستر صورت گرفته و واکسیناسیون برای افراد بالای 65 سال و عزیزانی که در خانه سالمندان نگهداری می شوند، افراد بالای 18 سالی که بیماری زمینه ای دارند، مانند آسم، دیابت، سرطان و چاقی و بعلاوه افرادی که به علت شغلشان ریسک خطرشان بالاتر است مانند کادر بهداشت و درمان و از سویی افرادی که فاصله گذاری اجتماعی در محیط کاریشان مفهومی ندارد همچون معلمها و ارتشی ها توصیه شده است.

او با تاکید بر واکسیناسیون زنان باردار و شیرده اظهار کرد: زنانی که باردار هستند، قصد بارداری دارند،و زنانی که زایمان نموده اند باید واکسن دریافت نمایند. چنانچه زنان در طول بارداری مبتلا به کووید 19 شوند این احتمال وجود دارد که این بیماری را شدیدتر بگیرند و در این دوران پزشکان با محدودیت درمانی برای این عزیزان روبرو هستند بعلاوه ممکن است که زنان باردار پس از ابتلا به ویروس کرونا دچار مسمومیت بارداری یا حتی زایمان زودرس شوند که به موجب آن عوارض طولانی مدتی را برای نوزاد به همراه خواهد داشت.

دکتر جهانبانی در ادامه خواهان پرهیز مردم از عادی انگاری در برابر کروناویروس شد و اضافه نمود: نباید به تصور اینکه بخشی از جامعه واکسینه شدند، سطح رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش یابد، چرا که عادی انگاری و رعایت نکردن دستورالعمل ها موجب افزایش آمار مبتلایان و احتمال وقوع پیک ششم خواهد شد گرچه افراد واکسینه شده در صورت ابتلا از عوارض شدید بیماری در امان بوده و شدت بیماری در بین آنها کاهش خواهد یافت.

وی در مورد واکسینه شدن افرادی که حساسیت غذایی و یا دارویی دارند، هم گفت: بجز افرادی که دچار حساسیت های بسیار شدید هستند، حساسیت های دارویی و غذایی مختصر منعی برای واکسیناسیون ندارد و توصیه می گردد این افراد پس از دریافت واکسن حداقل 30 دقیقه در مرکز واکسیناسیون حضور داشته باشند و در عین حال سابقه حساسیت خود را به واکسیناتور اطلاع دهند.

او بعلاوه به بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی اشاره نمود و اضافه نمود: نمی توان مدارس را بسته نگه داشت و نظام آموزشی جهان در پی آموزش حضوری و برگشت دانش آموزان به مدرسه است. اینکه بخواهیم در مقابل بازگشایی مدارس ایستادگی کنیم کار درستی نیست و با رسیدن آمار واکسیناسیون به حد قابل قبول و کنترل ویروس در جامعه است که می توان با اطمینان خاطر آموزش حضوری را در مدارس دایر کرد. آموزش حضوری در شکل گیری ساختار دانش آموزان نقش بسزایی دارد و نمی توان آنها را در خانه نگهداشت بویژ] اینکه در شرایط کرونایی قطعا با آسیب های گوناگونی روبرو شده اند. امیدواریم با واکسیناسیون حداکثری زمینه فعالیت مدارس آن هم با رعایت پروتکل ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کلاس درس فراهم گردد و اجازه ندهیم دانش آموزان بیشتر از این آسیب ببینند.

این پزشک متخصص داخلی در مورد درمان بیماری کووید 19 هم شرح داد و گفت: در کشور ما داروهای متعددی برای درمان این بیماری وجود دارد به شرط آنکه به موقع و در صورت احتیاج مصرف گردد. داروی دگزامتازون یکی از پایه های درمان بیماری کووید 19 است و مخصوصا برای بیمارانی که دارای افت سطح اکسیژن هستند تجویز می گردد و یک داروی موثر با اثربخشی بالا به شمار می رود. البته توصیه می گردد در هفته اول ابتلا به بیماری اگر بیمار افت سطح اکسیژن ندارد از این دارو استفاده نگردد.

وی به سابقه طولانی بیماری قارچ سیاه هماشاره نمود و گفت: قارچ سیاه بیماری نوی نیست و از گذشته وجود داشته است که متاسفانه با انتشار بعضی اخبار و تیترهای خبری نادرست موجی از اضطراب و نگرانی را در جامعه ایجاد نموده است. این بیماری در بین افرادی دیده می گردد که به هر علتی سطح ایمنی بسیار پائینی دارند.

دکتر جهانبانی توضیح داد: در بین افراد کرونایی هم وقتی به علت شدت بیماری، پزشک مجبور به تزریق دُزهای بالا کورتون می گردد، بعضا سیستم ایمنی فرد سرکوب شده و به بیماری قارچ سیاه مبتلا می شوند. این بیماری از شخصی به شخص دیگر منتقل نشده و جای نگرانی ندارد چرا که درمان آن وجود داشته و فرد مبتلا با این داروها درمان خواهد شد.

وی در مورد تفاوت بیماری آنفلوانزا و کووید 19 هم گفت: تشخیص بیماری با طرح سوالات پزشک از بیمار امکان پذیر است که یکی از تفاوتهای شاخص این دو بیماری از دست دادن حس بویایی و چشایی است که فرد مبتلا به آنفلوانزا این علائم را ندارد. گرچه در شرایط کنونی خیلی درگیر بیماری آنفلوانزا نیستیم و بیشترین درگیری جامعه با بیماری کووید است، اما در عین حال توصیه می گردد افراد بالای 65 سال و دارای بیماران زمینه ای، اطفال و زنان باردار واکسن آنفلوانزا را دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واکسن هراسی و عواقبی که دنیا را تهدید خواهد نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن هراسی و عواقبی که دنیا را تهدید خواهد نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید