خبرنگاران کرونا بر تنهایی سالمندان دامن زد

به گزارش وبلاگ ماشین، تهران - خبرنگاران - عضو هیات علمی و مدیر گروه آموزشی سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با تاکید بر اینکه کرونا بر تنهایی سالمندان دامن زد، گفت: موضوع فاصله گذاری اجتماعی، با وجود همه فوایدی که داشت، بر تنهایی و انزوای سالمندان دامن زد و به ویژه بر سلامت روانی سالمندانی که آمادگی ابتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانی را داشتند، تاثیر منفی گذاشت.

خبرنگاران کرونا بر تنهایی سالمندان دامن زد

به گزارش روز سه شنبه وبلاگ ماشین از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مهشید فروغان اضافه کرد: علاوه بر این، عنوان کردن این موضوع از سوی برخی از مسئولان که این بیماری مخصوص سالمندان و افرادی است که بیماری های زمینه ای دارند، نه تنها اضطراب سالمندان را افزایش داد، بلکه سبب شد که جوانان با اطمینان خاطریکاذب، اهمیت اپیدمی را نادیده بگیرند.

وی در تحلیل شرایط سالمندان در شرایط کرونایی، گفت: با انتشار کووید 19 از اوایل سال 2020 میلادی، شرایط دنیا و روش زندگی در آن تغییر کرد. سالمندان به ویژه در ماه های نخست این پاندمی بیش از هر گروه دیگری آسیب دیدند و این به سلامت جسمی آنان محدود نمی شد، بلکه تاثیر پیامدهای روانی اجتماعی بحران کرونا بر کیفیت زندگی سالمندان به ویژه در جوامع فاقد حمایت های اجتماعی ساختار یافته، بسیار محسوس است.

فروغان تاکید کرد: سالمندان کشور ما هم با توجه به کمبود زیرساخت های حمایتی، از این بیماری لطمه زیادی دیدند. یکی از عمده ترین آنها فشارهای اقتصادی بود که نه تنها بر بهداشت و درمان، بلکه بر معیشت روزمره آنان نیز تاثیر گذاشت. مساله دوم، محدودیت هایی بود که سالمندان برای دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی و تهیه دارو، حتی تامین مایحتاج روزانه تجربه کردند.

عضو هیات علمی و مدیر گروه آموزشی سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: طبق گزارش سازمان آمار کشورمان، جمعیت ایران در سال 98 به حدود 83 میلیون نفر رسیده و اکنون جمعیت سالمند بالای 60 سال کشورمان با رقم 8 میلیون و 231 هزار نفر، یعنی حدود 9/9 درصد جمعیت کشور و جمعیت بالای 65 سال، 6/4 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

فروغان گفت: طی دو تا سه دهه اخیر رشد کلی جمعیت در ایران 1/24 درصد بوده، درحالیکه نرخ رشد جمعیت سالمند کشورمان 3/62 درصد یعنی تقریبا سه برابر رشد کلی جمعیت است. و پیشبینی می شود که در سال 1400 سهم سالمندی جمعیت از مرز 10 درصد و در سال 1420 از مرز 19/4 درصد و در سال 1430 از مرز 26/1 درصد عبور کند، یعنی در آن زمان یک چهارم جمعیت کشور، سالمند خواهند بود.

وی یادآور شد: همچنین براساس گزارش سازمان دنیای بهداشت، در طول 30 سال آینده، سالمندان حدود 0 2 درصد از جمعیت دنیا را تشکیل خواهند داد، به طوریکه تا سال 2050 میلادی، جمعیت سالمندان به دو میلیارد نفر میرسد. یعنی به ازای هر پنج نفر جمعیت دنیا، یک نفر سالمند خواهد بود.

فروغان اضافه کرد: درمجموع می توان گفت که افزایش طول عمر و اضافه شدن جمعیت سالمندان یکی از دستاوردهای قرن 21 بوده و سالخوردگی جمعیت، پدیده ای است که برخی جوامع بشر با آن روبه رو شده اند یا خواهند شد. براساس نظر سازمان دنیای بهداشت، این پدیده ناشی از بهبود شرایط بهداشتی و پیشگیری از بیماری ها است که درنهایت، سبب افزایش امید به زندگی شده است. سالخوردگی جمعیت، در واقع یک موفقیت بهداشتی است که در صورت عدم برنامه ریزی مناسب، به چالش بزرگی برای جوامع تبدیل خواهد شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کرونا بر تنهایی سالمندان دامن زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا بر تنهایی سالمندان دامن زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید