بهترین سناریو برای نجات گردشگری ایران در شرایط کرونایی

به گزارش وبلاگ ماشین، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: بهترین سناریو برای حفظ و حمایت از مشاغل مرتبط با گردشگری، حمایت ویژه از توسعه گردشگری داخلی (با رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد مبارزه با کرونا) خواهد بود.

بهترین سناریو برای نجات گردشگری ایران در شرایط کرونایی

مرتضی عربی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه استان می تواند تمام نیاز اشتغالش را از ناحیه ظرفیت های گردشگری که در اختیار دارد، رفع سازد، اظهار کرد: باید توجه داشت که گردشگری در سراسر جهان، بدون توجه و همکاری تمامی دستگاه های ذیصلاح امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه توسعه گردشگری یکی از بهترین راه حل های رفع و کاهش معضل بیکاری در جوامع امروزی است، شرح داد: از هر 10 شغل در جهان یک شغل در حوزه گردشگری و مهمان پذیری است.

معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع خراسان جنوبی گفت: بر اساس آماری که از سوی شورای جهانی اعلام شده در یک دهه اخیر از هر پنچ شغل ایجاد شده یک شغل مربوط به گردشگری و مهمانپذیری بوده و بر این اساس 10 درصد مشاغل کل جهان در حوزه گردشگری است.

عربی با بیان اینکه تنها در سال 2018 میلیادی 318 میلیون شغل در حوزه گردشگری ایجاد شده است که بیانگر اهمیت این حوزه در اشتغال زایی در سطح جهانست، گفت: گردشگری در ایران در ابتدای راه با برنامه ملی توسعه گردشگری به صورت جدی پیگیری شد.

وی اظهار داشت: در ابتدای راه باید نظرات مسئولان محلی، شهرستانی و استانی را در خصوص گردشگری جویا شد و پس از جمع آوری اطلاعات مشخص می شود که گردشگری چه اهمیتی برای ما دارد و در نهایت نگاه مشخص و شفاف شود.

معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع خراسان جنوبی با اعلام اینکه خوشبختانه امروز نمایندگان مردم در شهرستان های استان پای کار آمده و از گردشگری حمایت کرده اند، ادامه داد: این رویداد بیانگر تغییر نگاه به گردشگری طی سال های اخیر است که گردشگری را به عنوان یک مطالبه عمومی مطرح ساخته است.

عربی با تأکید بر اینکه امید است عزم و اراده استانی در این زمینه شکل گیرد تا بتوان تمام ویژگی های خوبی که از صنعت گردشگری انتظار می رود محقق شود، افزود: عزم خوبی در حال شکل گیری است که هنوز به نقطه مطلوب نرسیده به همین خاطر باید عزم را برای حرکت دادن قطار گردشگری جزم کرد.

وی ادامه داد: شعار سال 2020 روز جهانی گردشگری مصادف با 27 سمپتامبر گردشگری و توسعه روستایی است و در خراسان جنوبی تقویت گردشگری روستایی در اولویت های توسعه گردشگری است و دلیل آن هم وجود روستاهایی با قابلیت های کم نظیر تاریخی، فرهنگی و طبیعی است.

معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع خراسان جنوبی گفت: به همین دلیل در طی این سال ها، تمرکز بر احداث و بهره برداری از اقامتگاه های بوم گردی در این روستاها بوده است و در حال حاضر حدود 59 اقامتگاه بوم گردی در استان به بهره برداری رسیده و قطعا ورود گردشگران به این اقامتگاه ها باعث صدور فرهنگ این منطقه از کشور از طریق ارائه محصولات محلی، خوراک، لباس و پارچه های سنتی، آداب و رسوم، صنایع دستی و ... می شود.

عربی با بیان اینکه اما در سال جاری شرایط گردشگری با توجه به وجود بیماری کووید 19 متفاوت است، افزود: طبق بررسی های شورای جهانی سفر و گردشگری با شیوع ویروس کرونا، بیش از 75 میلیون شغل در صنعت گردشگری در معرض خطر هستند و تحقیقات نشان می دهند که از دست دادن تولید ناخالص داخلی در بخش سفر و گردشگری 2.1 تریلیون دلار بر اقتصاد جهان زیان وارد کرده است.

وی شرح داد: این ویروس جابه جایی و ارتباط بین انسان ها را هدف قرار داده و بیشترین آسیب را صنعت گردشگری از این ویروس در سطح جهانی دیده است و بعد از جنگ جهانی دوم چنین اتفاقی در حوزه گردشگری نیفتاده بود.

وی با بیان اینکه بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، با شیوع کرونا نزدیک به 13 هزار راهنمای گردشگری در ایران شغل خود را از دست داده اند، یادآور شد: حدود 80 درصد از گردش مالی صنعت گردشگری کشور توسط گردشگران داخلی ایجاد می شود و تحریک هدفمند تقاضا می تواند زیان ناشی از بحران کرونا را در این صنعت و کسب و کارهای وابسته به آن را به حداقل برساند.

عربی اظهار داشت: با توجه به سناریوهای مختلف ارائه شده از سوی مراکز علمی و پژوهشی در سطح جهان، در خصوص آینده صنعت گردشگری و کرونا، به نظر می رسد با ادامه فرایند موجود مبنی بر توصیه در خانه ماندن و طرح فاصله گذاری اجتماعی، حداقل تا یک سال آینده سفرهای بین المللی در حوزه گردشگری به منظور جلوگیری از شیوع مجدد این بیماری، با تأخیر و ملاحظات خاصی همراه خواهد شد و کشورها به ویژه کشورهایی که غالب ورودی های آن از کشورهای همسایه (که دارای امکانات پیشگیری و کنترل کمتری نسبت به کشور ما هستند) این ملاحظات را جدی تر دنبال خواهند کرد.

منبع: چمدان

به "بهترین سناریو برای نجات گردشگری ایران در شرایط کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین سناریو برای نجات گردشگری ایران در شرایط کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید