وظیفه وزارت خارجه دفاع از ایران است

به گزارش وبلاگ ماشین، یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: محتوای نشست ظریف با فعالان فضای مجازی مسایلی را روشن می نماید که تامل در آن، می تواند جای فرصت سوزی ها را به بهره گیری از فرصت ها بدهد و چراغ راهی برای بهره گیری منطقی از فرصت های موجود در تامین منافع ملی باشد.

وظیفه وزارت خارجه دفاع از ایران است

به گزارش وبلاگ ماشین، سعید محمدی در یادداشتی نوشت: دکتر محمدجواد ظریف میزبان جمعی از فعالان فضای مجازی کشور در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه بود. وی در این نشست صمیمی، ضمن پاسخ به سئوالات مطروحه از جانب حاضرین، به چند نکته کلیدی در حوزه سیاست خارجی، برجام و صندلی وزارت امورخارجه اشاره کرد.

این اولین باری بود که وزیر خارجه با مجموعه ای از فعالان فضای مجازی به گفت وگو می نشست که به نوبه خود قابل تقدیر است. محتوای این نشست مسایلی را روشن می کند که تامل در آن، می تواند جای فرصت سوزی ها را به بهره گیری از فرصت ها بدهد و چراغ راهی برای بهره گیری منطقی از فرصت های موجود در تامین منافع ملی باشد. نکاتی که در سخنان ظریف پررنگ بود:

1- طبق گفتۀ دکتر ظریف حمایت نکردن از سکاندار سیاست خارجی کشور و کارشکنیهای کلان در راستا برجام، موجب شد تا از تمامی قابلیت های برجام استفاده نگردد و دشمن بتواند با نادیده دریافت ملزومات برجام، از زیر تعهدات خود شانه خالی کند. او می گوید: یک شب نمی گذارند خواب راحتی داشته باشم و به همین دلیل است که از برجام آن قدر که باید دفاع نکردم. برجامی که از پیروز ترین تجربیات کشور در حوزه دیپلماسی و حتی بالاتر است چیست و چرا نباید از امین دولت و ملت برای توسعه و پیشبرد اهداف ملی حمایت نمود؟

2- طبق گفتۀ دکتر ظریف برجام فرصت های مالی 80 میلیارد دلاری ایجاد کرد، ولی از این فرصت نتوانستیم استفاده کنیم. بهره گیری از این فرصت نه تنها می توانست بسیاری از مسائل مالی کشور را رفع سازد، بلکه ضمانتی برای تداوم تعهدات سایر اعضای برجام باشد و ترامپ نیز نتواند به سادگی با نقض قطعنامه 2230 و نادیده دریافت برجام، تروریسم مالی را علیه کشورمان شروع کند. جذب سرمایه گذاری خارجی آن هم با این حجم امری استراتژیک برای هر کشور محاسبه می گردد و اینکه چه دستهایی موجب شد تا ایران از این موهبت برخوردار نگردد، باید به خدا پناه برد. متاسفانه این اولین باری نیست که دستهای پنهان داخلی موجب اینگونه فرصت سوزی ها شده و مردم کشورمان را از زندگی بی دغدغه محروم می سازند. کارشکنیها از جانب تریبون دارانی صورت می گیرد که با نام مردم، آب در آسیاب دشمنان می ریزند.

3- وزارت امور خارجه مسئول دیپلماسی کشور برای توسعه روابط و به نتیجه رساندن توافقات است و بر حسب توضیح وظائف، مسئول اجرای تفاهم نامه ها و قراداد های دوجانبه و چند جانبه منعقده نیست. بر این اساس باید پاسخ این سئوال را یافت که چرا متصدیان دستگاه های ذیربط در سالهای اخیر نسبت به اجرای این توافقات که با زحمات فراوان دستگاه دیپلماسی کشور به نتیجه رسیده، به خوبی عمل ننموده اند؟

4- موضوع کوشش برای گنجانده شدن بند 36 در برجام و این که اگر طرفین تعهداتشان را انجام ندادند، ایران هم می تواند آن گونه که در ماه های گذشته عمل نموده است، بخشی از تعهدات را انجام ندهد. این امر به عنوان بخش کلیدی و هوشمندانه برجام، منافعش را برای کشورمان آشکار کرد. ایران می تواند بدون اینکه سیستم ماشه راه اندازی گردد و 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بازگشته و بار دیگر ایران ذیل فصل 7 منشور ملل متحد قرار گیرد، اجرای تعهدات خود در قالب برجام را مسکوت سازد. چرا باید شاهد حمله روز افزون داخلی به این قراردادی باشیم که ایران را از تهاجم نظامی و تحریمهای جامعه بین المللی، دور نموده است؟ چه کسانی در داخل از جنگ و سختی مردم ایران سود می برند و بدنبال آتش زدن برجام بوده و هستند؟

5- در خاتمه این نشست وزیر خارجه بخش دیگری از وظائف ذاتی وزارت خارجه را با اشاره به هدف قرار دریافت پهپاد آمریکایی توسط نیروهای مسلح کشور تبیین نمود. وزارت خارجه هم می تواند با هوشیاری به وسیله رصد رفتار و اقدامات طرف های خارجی، طراحی و برنامه های سیاسی مغرضانه را در فضای دیپلماتیک هدف قرار دهد. چرا که؛ وزارت خارجه وظیفه اش دفاع از ایران است. وزارت خانه ای که از فقیرترین دستگاه های کشور است. 1200 دیپلمات دارد و با بودجه 100 میلیون دلاری از منافع و امنیت ملی کشور در خطوط مقدم رویارویی، به خوبی دفاع می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وظیفه وزارت خارجه دفاع از ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وظیفه وزارت خارجه دفاع از ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید