امضای سند مشترک رهبران آمریکا و کره، حضور ترامپ در کنفرانس خبری

به گزارش وبلاگ ماشین، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در هتل کاپلا سنگاپور محل مذاکرات با یکدیگر دیدار کردند.

امضای سند مشترک رهبران آمریکا و کره، حضور ترامپ در کنفرانس خبری

این دیدار در شرایطی انجام می شود که تا چند ماه قبل دو طرف به شدت یکدیگر را به حمله نظامی تهدید می کردند.

هیچ رییس جمهوری آمریکایی در دوران دولتش با یک رهبر کره شمالی دیدار نکرده است.

سال گذشته تنش میان واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت بالا رفته بود تا جایی که دو طرف یکدیگر را به جنگ تهدید کردند.

دونالد ترامپ رهبر کره شمالی را مردک موشکی و مجنون خواند و کیم جونگ اون رهبر آمریکا را آشفته روان توصیف کرد.

دیدار روز سه شنبه تغییر قابل توجهی در رویکرد دو کشور نسبت به یکدیگر محسوب می شود.

آمریکا امیدوار است دیدار دو رهبر شروع روندی باشد که نهایتا به خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره منجر شود.

کره شمالی گفته است حاضر است به خلع سلاح هسته ای پایبند شود اما راه رسیدن به این هدف و یا خواسته متقابل پیونگ یانگ از آمریکا هنوز تعیین نیست.

اجلاس دو رهبر در هتل سنتوزا، جزیره ای توریستی در چند صد متری خاک سنگاپور برگزار می شود.

ترامپ شنبه شب قبل از ترک کانادا به مقصد سنگاپور، گفته بود اگر فکر کنم دیدار نتیجه ای ندارد، وقت خودم و او (رهبر کره شمالی) را تلف نخواهم کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده چند ساعت پیش از این دیدار گفته بود که ایالات متحده آماده است تا در صورت قدم مثبت کره شمالی، به این کشور تضمین امنیتی بدهد.

مایک پمپئو در جمع وبلاگ ماشین گفته بود: خواسته تعیین ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و در مقابل حاضریم به پیونگ یانگ تضمین امنیتی بدهیم. ما تنها یک خلع سلاح کامل با امکان راستی آزمایی را می پذیریم و امکان لازم را برای اینکار داریم.

پمپئو درباره برداشتن تحریم های آمریکا علیه کره شمالی گفت ما به طور روشن گفته ایم. تا امکان هسته ای و خطر کره شمالی از بین نرود، تحریم ها برداشته نمی شود.

جزییات اخبار این نشست در ادامه به روزرسانی می شود:

پیام ترامپ پیش از دیدار با اون: به زودی خواهیم فهمید توافقی واقعی انجام می شود یا نه

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در یک پیام توئیتری گفت: دیدارها بین مقامات و کنندگان آمریکا و کره شمالی خیلی خوب و سریع پیش می رود. اما اینها نهایتاً تعیین کننده به شمار نمی روند.

وی در این پیام گفت: همگی به زودی خواهیم فهمیدآیا توافقی واقعی انجام خواهد شد یا نه.

مایک پمپئو: برای امروز آماده هستیم.

ترامپ هتل محل اقامت را به سمت محل مذاکرات ترک کرده است.

به همین دلیل کیم جونگ اون نیز هتل محل اقامت خود را به منظور شرکت در این نشست ترک کرده است. در همین حال بر اساس گزارشها رهبران آمریکا و کره شمالی وارد محل مذاکرات شده اند.

رهبران آمریکا و کره شمالی لحظاتی پیش در هتل محل مذاکرات به یکدیگر دست دادند و مذاکرات را شروع کردند.

دونالد ترامپ در حضور اون: خیلی احساس خوبی دارم. مذاکرات بزرگی خواهیم داشت و فکر می کنم به طرز چشمگیری موفقیت آمیز خواهد بود. مایه افتخار من است و شک ندارم که روابط عالی ای برقرار خواهیم کرد.

کیم جونگ اون در حضور ترامپ: رسیدن به اینجا راحت نبود. گذشته و قضاوت های قدیمی بر سر راه مانع ایجاد کرده بود. اما بر تمام آن مسائل غلبه کردیم و الان اینجا هستیم.

دو طرف بعد از این سخنان وارد اتاق مذاکرات محرمانه شدند. در این اتاق علاوه بر ترامپ و اون، فقط مترجمان حضور دارند.

ساعاتی پیش از دیدار ترامپ و کیم جونگ اون، آنتونی گوترش دبیر کل سازمان ملل این دیدار را اتفاقی مهم برای صلح جهانی دانست.

مذاکره محرمانه میان ترامپ و اون به سرانجام رسیده و دو طرف دقایقی را در هتل کاپلا سنگاپور که محل مذاکرات است قدم زدند.

مذاکرات دو طرف با حضور کنندگان رده بالای دو کشور شروع شد. این مذاکرات پشت درهای بسته در حال برگزاری است. در تیم آمریکا مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا حضور دارد. این جلسه با حضور وبلاگ ماشین شروع شد اما بعد از چند جمله کوتاه وبلاگ ماشین مجبور به ترک اتاق شدند.

با اتمام این دور از مذاکرات، ناهار کاری میان دو طرف برگزار خواهد شد. در این ناهار کاری تعداد بیشتری از اعضای دو تیم مذاکره کننده حضور خواهند داشت.

وبلاگ ماشینی که برای پوشش این دیدار به سنگاپور رفته اند می گویند فقط وبلاگ ماشین و عکاسان رسانه های غربی در مراسم حاضر هستند و از کره شمالی خبرنگاری در جلسه نیست.

گفته می شود ظاهراً کیم جونگ اون از پاسخ به این سوال که آیا حاضر به خاتمه برنامه تسلیحات هسته ای پیونگ یانگ هست، طفره رفته است حال آنکه ترامپ می گوید قرار است در همکاری با یکدیگر به این موضوع رسیدگی کرده و از پس این مشکل بزرگ یا به قول وی دوراهی بربیایند.

از سوی دیگر، کیم در وصف تاریخی بودن لحظه دیدار خود با ترامپ گفته: بسیاری از مردم جهان به این موضوع به چشم یک صحنه ای از یک فیلم تخیلی نگاه می کنند.

وی در ادامه می افزاید: البته چالش هایی پیش رو است اما من آماده رویارویی با این موضوع هستم.

سرانجام نشست و شروع ناهار کاری

آخرین خبرها حاکی از آن است که ترامپ و کیم بالاخره به مرحله صرف ناهار کاری رسیده و مذاکره را از پشت میز غذا ادامه می دهند.

از دیگر اعضای حاضر در این ناهار کاری می توان به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرد.

در میان هیأت همراه رهبر کره شمالی نیز کیم یونگ چول مشاور ارشد وی که چندی پیش برای مقدمه چینی مذاکرات جاری به واشنگتن سفر کرده بود، حضور دارد.

امضای سند مشترک

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، لحظاتی پیش سند مشترکی را به امضا رساندند که واشنگتن را متعهد به اعطای ضمانت امنیتی به پیونگ یانگ می کند و می تواند نشانه ای از شروع فصل جدید در روابط 2 کشور باشد.

ترامپ پیشتر این سند را جامع توصیف کرده بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز این سند را تاریخی و شروعگر رابطه ای جدید توصیف کرد.

مفاد سند امنیتی

*آمریکا و کره شمالی متعهد به ایجاد رابطه ای جدید در تطابق با خواسته مردم 2 کشور در راستای صلح و رفاه هستند.

*آمریکا و کره شمالی، به طور مشترک در راستای ایجاد صلح پایدار در شبه جزیره کره تلاش می کنند.

*با تاکید بر بیانیه پانمونجوم (مورخ 27 آوریل در دیدار میان رهبران کره شمالی و کره جنوبی)، پیونگ یانگ متعهد به تلاش در راستای عاری سازی کامل شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای است.

*آمریکا و کره شمالی متعهد به شناسایی و بازگرداندن بقایای اسرا و زندانیان و مفقودین از جمله آنهایی هستند که اخیراً شناسایی شده اند.

تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با همتایان ژاپنی و کره جنوبی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در پیامی توییتری از تماس تلفنی با تارو کونو و کانگ کیونگ وا همتایان خود از ژاپن و کره جنوبی خبر داد تا آنها را در جریان رایزنی هایی که امروز در نشست سنگاپور انجام گرفت قرار دهد.

کنفرانس خبری ترامپ

رئیس جمهوری آمریکا که صبح امروز در سنگاپور با رهبر کره شمالی دیدار کرده بود در یک کنفرانس خبری حاضر شد.

دونالد ترامپ در این کنفرانس خبری با اشاره به دیدار صبح امروز خود با کیم جونگ اون گفت: به کیم جونگ اون یادآوری کردم او یک فرصتی عالی برای مردم کره شمالی پیش روی خود دارد.

وی همچنین از تصمیم برای سرانجام دادن به رزمایش های آمریکا در شبه جزیره کره خبر داد و از رهبران کره جنوبی و ژاپن برای ترتیب دادن چنین دیداری تشکر کرد.

رئیس جمهور آمریکا، در ابتدای کنفرانس خبری خود، نشست خود با رهبر کره شمالی را نشستی تاریخی خواند. او سپس از تلاش ها و میزبانی سنگاپور از نشست او با کیم جونگ اون قدردانی کرد.

رئیس جمهور آمریکا به طور خاص از اقدام جسورانه کیم جونگ اون برای برگزاری نشست سنگاپور و شروع یک رابطه جدید با آمریکا تشکر کرد.

ترامپ همچنین با یادآوری چندین دهه درگیری و جنگ بین آمریکا و کره شمالی تاکید کرد که به زودی این درگیری و جنگ به اتمام خواهد رسید.

او به رهبر کره شمالی یادآوری کرد که او یک فرصتی عالی برای مردم کره شمالی پیش روی خود دارد. وی از توافق آمریکا و کره شمالی برای شروع روند خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در اسرع وقت خبر داد.

تحریم های کره شمالی، رزمایش و خروج از شبه جزیره

خبرنگاری از ترامپ سوال کرد: چرا شما رهبر کره شمالی را آدم با استعدادی خواندید در حالی که برخی ها می گویند او اوتو وارمبیر (زندانی آمریکایی در کره شمالی که در آمریکا جان داد)، را کشت؟

ترامپ با تکرار اینکه کیم جونگ اون آدم با استعدادی است، گفت: من فکر می کنم بدون اوتو (وارمبیر) چیزی که الان اتفاق افتاده، حادث نمی شد و فکر نمی کنم مرگ او بدون هدف بود.

در بخش دیگری از این نشست، خبرنگاری از او درباره احتمال خروج نظامیان آمریکا از شبه جزیره کره سوال کرد.

ترامپ گفت: باید صادق باشم، من دوست دارم نیروهایمان را از آنجا خارج کنیم، ما الان 32000 نیرو آنجا داریم، دوست دارم آن ها به خانه بازگردند. اما این موضوع فعلا جزء معادله نیست. رزمایش نظامی در آنجا هزینه هنگفتی برای ما دارد و خوب مقداری هم تحریک آمیز است. مانورهای نظامی بسیار پر هزینه هستند و ما پول بخش اعظم آنها را می دهیم. می دانم که هواپیماهای زیادی (در مانورها) هستند. خیلی پر هزینه است.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس، با تاکید بر اینکه هدف ما خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره است، گفت که در روند راستی آزمایی خلع سلاح، از ترکیبی از کارشناسان آمریکایی و بین المللی استفاده خواهد شد.

ترامپ در خصوص سند امضا شده میان دو کشور گفت: ما یک سند بسیار بسیار جامع امضا کردیم و من فکر می کنم که او (کیم) خواهان انجام دادن آن است.

رئیس جمهور آمریکا درباره برداشتن تحریم های علیه کره شمالی گفت که تحریم ها باقی می ماند تا زمانی که دیگر موضوع سلاح های اتمی کره شمالی مطرح نباشد.

خبرنگاری دیگر از ترامپ درباره مانورهای نظامی آمریکا در شبه جزیره کره سوال کرد.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مایل به ایفای نقش کنگره آمریکا در مذاکرات با کره شمالی است، جواب کوتاهی داد و گفت بله من دوست دارم که کنگره نقش داشته باشد.

خبرنگاری دیگر سوال کرد یعنی دیگر از آتش و خشم خبری نیست؟

رئیس جمهور آمریکا جواب داد که خوب احتمالا آن زمان آتش و خشم لازم بود، چون نمی توانستیم اجازه دهیم آن ها به آن توانمندی دست یابند.

جی هفت و تنش با کانادا

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره تنش ها بین این کشور با کانادا و اتحادیه اروپا و جنگ تعرفه ای گفت که برای مدت های طولانی، متحدان آمریکا به دلیل بی توجهی مقام های ارشد دولت های پیشین از آمریکا سود جستند و منافع آمریکایی ها را نادیده گرفتند.

وی مدعی شد که روابطی بسیار خوب با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا دارد اما اظهارات او پس از نشست گروه 7 و زمانی که وی در هواپیما بود، برای مردم کانادا هزینه های زیادی خواهد داشت.

ترامپ در رابطه با تنش های بوجود آمده پس از نشست جی هفت گفت: دیدار بسیار خوبی با گروه 7 داشتیم و بسیار محبت آمیز بود. اما به محض اینکه سوار هواپیما شدم، در تلویزیون دیدم جاستین در نشست خبری می گوید در برابر فشار ایالات متحده عقب نشینی نمی کنیم. شاید جاستین نمی دانست هواپیمای رئیس جمهور ایالات متحده 20 تلویزیون دارد.

برجام و ایران

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش به برجام پرداخت و گفت: در توافق ایران باید بگویم ایران اکنون متفاوت تر از زمانی که من از توافق خارج شدم. من امیدوارم که آنها بار دیگر به میز مذاکره بیایند و توافق کنند البته در حال حاضر فکر کنم برای چنین وضعیتی زود باشد.

رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که من فکر نمی کنم که آنها (ایرانی ها) اعتماد به نفس داشته باشند. امیدوارم که به مذاکره برگردند و درباره یک توافق واقعی مذاکره کنیم.

وی در ادامه مدعی شد: ایران اکنون، با ایران 3 یا 4 ماه پیش کاملا متفاوت است. آن ها دیگر به مدیترانه چندان اهمیتی نمی دهند. دیگر در سوریه آن اعتماد به نفس سابق را ندارند. قبلا اعتماد به نفس کامل داشتند. امیدوارم ایرانی ها بیایند و بر سر توافقی واقعی مذاکره کنند اما فعلا برای این کار خیلی زود است.

ترامپ در ادامه اضافه کرد: مسائل زیادی از جمله مسئله ایران به من ارث رسید. توافق هسته ای ایران بد بود. من از آن خارج شدم. تحریم های خود را ادامه می دهیم تا رفتار ایران عوض شود.

او در بخش دیگری از این کنفرانس، باز هم به مواضع دولت قبلی آمریکا در قبال ایران تاخت و موضوع تبادل زندانیان آمریکا و ایران در دولت باراک اوباما را پیش کشید.

ترامپ، تبادل زندانیان و اقدام دولت اوباما در دادن پول به ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی را رسوایی و فضاحت خواند و گفت: من مثل اوباما باج ندادم. او میلیونها دلار پول داد و گروگانهای ما را از ایران آزاد کرد اما من پولی ندادم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "امضای سند مشترک رهبران آمریکا و کره، حضور ترامپ در کنفرانس خبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای سند مشترک رهبران آمریکا و کره، حضور ترامپ در کنفرانس خبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید