فواید آب برای سلامتی

به گزارش وبلاگ ماشین، آب منبع خوبی برای حفظ و شادابی پوست به شمار می رود، برای سلامت قلب مفید است، انرژی را افزایش داده و باعث کاهش وزن است و ترکیب اصلی نسوج بدن است و به طور میانه حدود 65 درصد وزن بدن یک شخص بالغ را آب تشکیل می دهد که این مقدار برای بچه ها بیشتر است.

فواید آب برای سلامتی

22 فایده اثبات شده آب برای شما

آب در اطراف ما و حتی در درون خود ما وجود دارد: ما آن را می نوشیم، در آن شنا می کنیم، احتقان و گرفتگی را با بخارش رفع می کنیم و برای فرونشاندن تورم روی آن یخ می گذاریم. بنابراین آب جزء مهمی از زندگی ماست.

پروفسور داگ کاسا، کارشناس هیدراتاسیون می گوید: آب حدود دوسوم از بدن ما را تشکیل می دهد و بر تمام فرایندهای بدن ما اثر می گذارد.

این احتمالا توضیح می دهد که چرا هنگامی که آب کافی می نوشیم، احساس بهتری پیدا می کنیم. برای دانستن آنکه آب دقیقا چگونه به ما یاری می کند و همچنین آشنایی با چند روش خلاقانه برای استفاده از آن، 22 دلیل زیر را بررسی کنید تا بفهمید که چرا باید همین حالا هیدراته شوید.

می تواند به کاهش وزن یاری کند
افزایش اندازه آب مصرفی می تواند برای هر کسی که در پی کاهش وزن است، مفید باشد. مطالعات دریافته اند شرکت کنندگانی که قبل از یک وعده غذایی آب نوشیدند، سریع تر از آنهایی که آب ننوشیدند، وزن ازدست دادند.

آب اضافه با پر کردن شکم به ما یاری می کند کمتر غذا بخوریم و ممکن است متابولیسم را نیز افزایش دهد. کیت گیگان، کارشناس و متخصص تغذیه می گوید که ما در بسیاری از اوقات، تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیریم و درنتیجه وزن مان بالا می رود. او توصیه می کند دفعه بعدی که احساس خستگی یا بی حالی کردید اندازهی آب بنوشید، چون به احتمال زیاد آب همان چیز یاست که برای سرحال شدن به آن نیاز دارید.

به حرکت مواد غذایی در بدن یاری می کند
آب با یاری به حل کردن چربی ها و فیبر محلول به ما یاری می رساند. نوشیدن آب کافی از یبوست جلوگیری می کند و همچنین با دفع مواد زائد، از سنگینی باری که روی کلیه ها و کبد قرار گرفته است، می کاهد.

کیت گیگان، متخصص تغذیه و دارای مدرک RD می گوید: آب در روده بزرگ به فیبر می چسبد و حجم مدفوع را افزایش می دهد، زمان عبور مدفوع از روده را کاهش می دهد و عمل دفع را آسان تر می کند. وقتی آب و مایعات کافی نمی نوشید، روده بزرگ آب را از مدفوع می کشد و احتمال دچار شدن به یبوست افزایش می یابد.

به ورزشکاران استقامتی یاری می کند با خستگی مبارزه کنند
آب، بخش جدایی ناپذیری از بیشتر تمرینات است و به منظور پیشگیری از کم شدن آب بدن در طول تمرینات طولانی، بسیار مهم است.

در هنگام تمرینات ورزشی یک ساعته یا طولانی تر، نوشیدن آب مخلوط شده با کربوهیدرات ها و نمک ها (با انداختن قرص هایی مانند Nuun در آب یا درست کردن یک نسخه خانگی) می تواند به حفظ تعادل مایعات یاری کند که عملکرد ورزشی را افزایش می دهد و به پیشگیری از خستگی و فرسودگی پس از تمرین یاری می کند.

ممکن است به محافظت در برابر برخی از انواع سرطان ها یاری کند
تحقیقات نشان داده اند که هر چه مصرف مایعات بیشتر باشد، اندازه ابتلا به سرطان مثانه پایین تر است - بهترین نتایج هنگامی بدست می آید که مایع مصرفی، آب باشد.

یک دلیل احتمالی می تواند این باشد که افزایش دفعات ادرار کردن از تجمع مواد سرطانزا در مثانه جلوگیری می کند. هیدراته ماندن ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان سینه را نیز کاهش دهد.

می تواند خلق وخو را بهبود ببخشد
نوشیدن آب باعث می شود احساس نشاط بیشتری کنیم و درنتیجه خلق وخوی بهتری داشته باشیم. برای بهره مندی از این اثر آب لازم نیست کم آبی شدید داشته باشید: ثابت شده حتی کم آبی خفیف نیز می تواند روی خلق وخو تأثیر منفی بگذارد.
نوشیدن آب می تواند به پیشگیری از سردرد به طور طبیعی یاری کند
مصرف نکردن آب برای ساعات طولانی می تواند باعث بروز سردرد در برخی افراد شود. کم آبی بدن به عنوان یکی از عوامل تحریک کننده میگرن شناخته شده است.

خبر خوب این است که در یک مطالعه در مورد اثرات آب روی سردرد، شرکت کنندگان در عرض 30 دقیقه از نوشیدن آب (2 فنجان به طور میانه) از سردرد رهایی یافتند. کیت گیگان، متخصص تغذیه می گوید که یک راه خوب برای پیشگیری از سردرد، هیدراته ماندن در تمام طول روز است. و اگر د رحال حاضر بخاطر کم آبی بدن دچار سردرد شده اید، به آب بسیار بیشتری برای رفع کردن آن نیاز خواهید داشت. او توصیه می کند که برای تسکین سردردتان، در عرض 1 تا 2 ساعت حدو.د 2 تا 4 فنجان آب بنوشید.

کلیه های ما را فعال نگه می دارد
کلیه ها، مواد زائد را از بدن ما دفع می کنند، به کنترل فشار خون یاری می کنند و مایعات را متعادل می کنند بنابراین آنها برای عملکرد مناسب سیستم های بدنی ما ضروی هستند. یک راه مطمئن برای فعال و سالم نگه داشتن آنها؟ مصرف آب کافی. بنابراین برای آنکه کلیه هایتان را در بهترین شرایط ممکن نگه دارید، مصرف آب تان را افزایش دهید.
به ما انرژی می دهد
دفعه بعد که احساس خستگی شدید کردید، نوشیدن چند لیوان آب را امتحان کنید. احساس خستگی یکی از اولین نشانه های کم آبی بدن است و مصرف آب کافی می تواند خواب آلودگی تان را ازبین ببرد.
از مفاصل و غضروف های شما محافظت می کند
آب، غضروف های اطراف مفاصل ما را هیدراته و منعطف نگه می دارد و اطمینان می دهد که مفاصل به طور روان کار می کنند. همچنین از نخاع و بافت های ما محافظت می کند و ما را از درون سالم نگه می دارد. کیت گیگان، کارشناس تغذیه می گوید که غضروف - ماده لاستیک مانندی که استخوان های ما را می پوشاند - حدود 85 درصد آب است. برای سالم نگه داشتن این ماده حفاظتی باید هیدراته بمانیم.
به ما یاری می کند که بهتر فکر کنیم
کم شدن آب بدن باعث چروک خوردن بافت مغز می شود. بنابراین وقتی آب کافی ننوشیده باشیم، مغزهای ما مجبور می شوند برای کار کردن در همان سطح سخت تر تلاش کنند. حتی یک مطالعه دریافت دانش اموزانی که در جلسه امتحان بطری آب به همراه داشتند، نمرات بالاتری بدست آوردند.
قرقره کردن، شما را سالم تر نگه می دارد
یک مطالعه که 400 شرکت کننده را در طول فصل سرماخوردگی و آنفولانزا تحت نظر گرفت، دریافت آنهایی که بطور منظم با آب غرغره کردند، بطور قابل توجهی کمتر به عفونت های تنفسی فوقانی دچار شدند و حتی در صورت ابتلا به این عفونت ها، علائم آنها چندان شدید نبودند (شاید وقت آن باشد که واکسن آنفولانزا را با غرغره تکمیل کنید).
خوردن میوه های آبدار، ما را هیدراته می کند
میوه ها و سبزیجات سرشار از آب مانند خیار، هندوانه و توت فرنگی حاوی مواد معدنی، نمک ها و قندهای طبیعی هستند که بدن برای سطوح هیدراتاسیون مطلوب نیاز دارد. بنابراین گاهی اوقات خوردن آنها می تواند ما را بسیار بهتر (و بسیار خوشمزه تر) از آب هیدراته کند.
مایعات ما را متعادل می کند
حدود 60 درصد از بدن انسان از آب تشکیل شده است و متعادل نگه داشتن مایعات به این معناست که تمام این اندازه آب، کارش را بدرستی انجام می دهد - یعنی مواد مغذی را حمل می کند، به هضم یاری می کند، درجه حرارت بدن را تنظیم می کند و غیره.
یخ می تواند درد و تورم ناشی از آسیب های بافت نرم را فرو بنشاند
ثابت شده که یخ، یک درمان موثر کوتاه مدت برای پیچ خوردگی و کشیدگی عضله است. پک های سرد، جریان خون و تورم را در ناحیه آسیب دیه کاهش می دهند و درد را نیز رفع می کنند.
ماندن درون آب سرد برای ورزشکاران مفید است
مطالعات نشان می دهد که غوطه ور شدن در آب سرد برای عملکرد ورزشی پایدار در گرما و برای درمان آسیب عضله پس از ورزش مفید است. در روزهای داغ، غوطه ور شدن در آب سرد می تواند درجه حرارت بدن را متعادل و خون را جاری و روان نگه دارید.
یک حمام پای گرم قبل از خواب می تواند به خواب بهتر یاری کند
یک مطالعه کوچک دریافت بزرگسالانی که به مسائل خواب دچار بودند، در شب هایی که قبل از رفتن به رختخواب از یک حمام پای آب گرم استفاده کردند، خواب بهتر و بی خوابی کمتری را تجربه نمودند.
با سلامت قلب مرتبط است
آیا نوشیدن آب می تواند قلب ما را سالم نگه دارد؟ بنظر می رسد که ارتباطی بین خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر و مصرف آب وجود دارد: تحقیقات نشان داده اند که مصرف آب بیشتر، مساوی است با خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر و اینکه آن خطر مرگ با مصرف مایعات پرانرژی مانند نوشابه و آب میوه افزایش می یابد.
تخت های آبی می توانند به برخی از افراد دچار کمردرد یاری کنند
شاید محبوب بودن تخت های آبی در دهه 70 و 80 میلادی، یک دلیل درمانی داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که تشک های آبی با بهبود علائم کمردرد و داشتن یک خواب شبانه راحت مرتبط اند (هرچند این فواید کوچک بودند).
ممکن است به رفع احتقان یاری کند
بینی گرفته تان شما را آزار می دهد؟ استنشاق بخار از یک دستگاه رطوبت ساز یا یک کتری آب جوش می تواند به رفع احتقان یاری کند. آب نمک نیز می تواند تمام مواد چرب و چسبناکی که باعث گرفتگی می شوند را تجزیه و حل نماید. آب نمک را با استفاده از یک قوری نِتی به داخل یکی از سوراخ های بینی تان بریزید تا از دیگری خارج شود یا برای شل کردن مخاط، یک اسپری بینی را امتحان کنید.
اسپا تراپی می تواند درد را تسکین دهد و به آرامش شما یاری کند
اگر از درد مزمن رنج می برید، غوطه ور شدن در آب گرم می تواند به شما یاری کند. یک بررسی در مورد اسپا تراپی (غوطه ور شدن در وان های آب داغ یا آب معدنی) نشان داد که آن یک درمان موثر برای درد و اختلالات روماتیسمی است.
سونا برای قلب مفید است
ماندن در سونا می تواند همانقدر که آرامش بخش است، برای سلامت تان نیز مفید باشد. در یک مطالعه کوچک، شرکت کنندگانی که هر روز به مدت 3 هفته برای 15 دقیقه در سونا نشستند، عملکرد قلب و پمپاژ خون بهتری از خود نشان دادند و قادر بودند بیشتر ورزش کنند.

محققان نتیجه گیری کردند که سونا تراپی می تواند یک مکمل موثر یا درمان جایگزین برای برخی از افراد مبتلا به نارسایی قلب باشد.

شنا کردن، فکر و بدن را ورزش می دهد
ثابت شده که شنا کردن، سلامت جسمی و روانی درازمدت را بهبود می بخشد و یک گزینه عالی برای کسانی است که در پی یک تمرین کاردیوی بدون برخورد هستند. افرادی که در پی آرامش فکر هستند، می توانند غواصی در آب را نیز امتحان کنند. بنظر می رسد که وقت گذرانی در استخر باعث کاهش افسردگی شود.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "فواید آب برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید آب برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید