طریقه مصرف هلیله

به گزارش وبلاگ ماشین، هلیله از جمله گیاهان دارویی است. در این مطلب با میزان و طریقه مصرف هلیله و کاربرد آن برای درمان انواع بیماری ها آشنا شوید.

طریقه مصرف هلیله

سرویس سلامت - به منظور بهرهگیری هرچه بیشتر از خواص گیاهان دارویی لازم است از میزان و طریقه مصرف صحیح آن گیاه آگاه باشیم. امروزه اغلب ما از خواص انواع گیاهان دارویی از طریق مطالعه سایتها و کتب مختلف موجود در این زمینه اطلاعاتی را کسب کردهایم، لیکن در بیشتر مواقع با چگونگی تهیه و مصرف آن با ابهام روبهرو میشویم. یکی از این گیاهان دارویی، گیاه هلیله است که از آن برای درمان انواع مختلفی از بیماریها و رفع ناراحتیها استفاده میشود.

گیاه هلیله دارای انواع گوناگونی بوده، هلیله سیاه، هلیله زرد، هلیله هندی، هلیله کابلی از گونههای مختلف این گیاه دارویی هستند. بر طبق کتب سنتی همه انوع هلیله برای درمان بیماری جزام و مراره مفید هستند و هریک از گونهها نیز به طور مجزا دارای خواص درمانی منحصر به خود میباشد. در این مطلب با گونههای مختلف این گیاه و طریقه مصرف هلیله برای درمان بیماریها آشنا شوید.

طریقه مصرف هلیله

به طورکی به منظور مصرف انواع گیاهان دارویی از جمله گیاه هلیله، لازم است قبل از مصرف، قسمتهای مورد استفاده دارویی گیاه را پاک کرد؛ چوب ها، گرد و خاک را جدا نمود و در صورت نیاز به شست وشو بهتر است از آب سرد استفاده کرد؛ برای تهیه جوشانده و دم کرده باید از ظروف شیشه ای، چینی یا لعابی استفاده کرد. از ظروف فلزی استفاده نکنید چرا که با تانن موجود در گیاه واکنش داده و برای سلامتی مضر است.

خواص هلیله

برخی خواص هلیله شامل تقویت معده، تقویت نور چشم و بینایی، تقویت کبد، جلوگیری از سفید شدن مو، رفع بوی بد دهان، درمان یبوست، تسکین سر درد و درد مفاصل به ویژه زانو و آرنج، درمان اسهال، تقویت حافظه و قوای فکری، کمک به درمان آسم، موثر برای کوچک کردن شکم، تصفیه خون و بسکمک موارد دیگر است. طبع گیاه هلیله سرد و خشک بوده به طور کلی در طب سنتی از هلیله، برای بیرون راندن صفرا و بلغم استفاده میشود.

طریقه مصرف هلیله زرد

میوه این گیاه، تخم مرغی شکل و به رنگ زرد است و تازه آن به اندازه یک زردآلو است و خشک آن مانند زردآلوی خشک شده است که هسته در آن قرار گرفته است. هنگام مصرف به منظور درمان بیماریها، باید آن را شکست و هسته را دور انداخت و سپس پوست و گوشت آن را استفاده کرد.

طریقه مصرف هلیله سیاه

به طور کلی بهترین حالت مصرف هلیله سیاه یک قاشق چای خوری را در یک لیوان ماست مخلوط کرده و یک قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین خوراکی را نیز به آن اضافه کنید و بعد از شام مصرف شود.

طریقه مصرف هلیله برای درمان انوع بیماریها

استفاده از یک دانه کوچک هلیله و مکیدن روزانه آن به مدت یک هفته باعث کاهش چشمگیر بوی بد دهان میشود.

به منظور درمان یبوست های مزمن میتوان 200 گرم از هلیله سیاه را بکوبید و سپس به مدت چهل شب، هر شب به میزان 5 گرم از گیاه را روی زبان ریخته و با آب میل کنید.

از هلیله علاوه بر درمان یبوست برای درمان اسهال نیز استفاده میشود. طریقه مصرف هلیله سیاه برای درمان اسهال به این صورت است که ابتدا دانههای هلیله را برشته کنید به طوریکه دانهها سوخته شود، سپس ان را کوبیده به میزان یک قاشق سوپخوری روی زبان ریخته و به همراه آن آب گرم میل شود.

برای تقویت کبد یک قاشق سوپ خوری نرم شده آن را در یک پیاله کوچک ماست خوری حل کرده بعد از هر غذای ظهر و شب میل کنید و به مدت 10 روز مصرف نمایید تا نتیجه کامل را ببینید.

تقویت معده جزو خواص هلیله زرد و هلیله سیاه با هم بوده، به طور کلی افرادی که بعد از صرف غذا دچار ترشی معده میشوند، میتوانند پودر هلیله را به مقدار کم بعد از غذا میل نمایند. برای درمان دل پیچیده مصرف هلیله زرد بسیار مفید است، به این منظور، 5 گرم از گیاه هلیله زرد را در آب جوش خیس کرده و صبح ناشتا به مدت دو روز مصرف شود. برای تقویت معده میتوان مقدار کمی از آن را با قند کوبیده و صبح ناشتا میل شود.

برای تقویت نور چشم و قوه بینایی، گیاه هلیله را کوبیده به مدت سه الی چهار هفته هر صبح قبل از طلوع آفتاب و قبل از خوردن صبحانه یک قاشق مرباخوری سر پر از آن را در دهان ریخته بلافاصله روی آن آب بنوشید. برای درمان ناراحتیهای چشمی، با دم کرده آن بهتر است چشم شست و شو داده شود. در برخی منابع در مورد خواص هلیله برای تقویت بینایی آمده است، اگر از هلیلهٔ سیاه استفاده نمایند بعد از یک مدت (هفت الى چهارده ماه) حتى عینک خود را از چشم درمى آورند و اگر در خوردن آن استمرار نمایند (چهارده الى چهل ماه) حتى مى توانند در روز وبلاگ ماشین ها را ببینند و یا حتى هاله هاى متصاعد شده از اشیاء، گیاهان، حیوانات و انسان ها را ببینند و این یعنی قدرت دید آنها بالا مى رود.

طریقه مصرف هلیله برای تقویت قوای جنسی به این صورت است که، کندر، پوست هلیله، بلوط و مغز قرص کمر همه را ساییده با زرده تخم مرغ مخلوط کرده سپس بر روی یک پارچه آب ندیده بریزید به پشت و کمر ببندید و بگذارید به مدت 3 روز به همین حال بماند.

هرکه بخواهد عقلش زیاد شود روزی یک دانه هلیله بخورد.

مضرات مصرف هلیله

به طور کلی بایستی توجه داشت که هیچ گاه در مصرف گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی، حتی اگر نتایج مطلوبی هم داشته باشند نباید زیاده روی کرد؛ چرا که برعکس تصور عموم مردم گیاهان دارویی هم می توانند عوارض داشته باشند و باید در مصرف شان دقت کرد. مصرف گیاه هلیله نیز از همین اصل پیروی کرده، زنان باردار، شیرده، اطفال و افراد دارای بیماریهای خاص بایستی در مصرف آن احتیاط نمایند.

منبع: setare.com

به "طریقه مصرف هلیله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طریقه مصرف هلیله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید