تحلیل پنج نماینده مجلس افغانستان در مصاحبه با جام جم: جنگ افغانستان نتیجه مذاکرات صلح آمریکایی

به گزارش وبلاگ ماشین، فغانستان ناآرام است! به نظر می رسد ناتو و ایالات متحده آمریکا در حال چیدن آخرین میوه های سمی خود از میدان نبرد و خشونت، در این کشور جنگ زده هستند. گرچه مقامات آمریکایی سعی دارند قدرت گرفتن طالبان در این کشور را نتیجه و ثمره خروج خود از افغانستان قلمداد نمایند، اما شواهد موجود نشان می دهد که واشنگتن و متحدانش چگونه بذر ترور و خشونت را در طول بیش از دو دهه حضور خود در افغانستان و شبه قاره هند کاشته اند.طالبان به پیشروی خود در افغانستان ادامه می دهد.

تحلیل پنج نماینده مجلس افغانستان در مصاحبه با جام جم: جنگ افغانستان نتیجه مذاکرات صلح آمریکایی

به گزارش وبلاگ ماشین به نقل از روزنامه وبلاگ ماشین، امرالدین ولی، معاون رئیس شورای ولایتی قندوز در افغانستان به رسانه ها خاطرنشان کرد که شبه نظامیان طالبان به گذرگاه تجاری شیرخان در مرز این کشور با تاجیکستان حمله نموده و کنترل این گذرگاه را به دست گرفته است.

گروه طالبان هم خاطرنشان کرد که طی این حمله کنترل گذرگاه شیرخان و ساختمان های نهاد های دولتی را به دست آورده و نیرو های امنیتی در منطقه به شبه نظامیان این گروه تسلیم شده اند. گذرگاه شیرخان معروف به شیرخان بندر یکی از مهم ترین گذرگاه های مرزی بین افغانستان و تاجیکستان بوده و روزانه ده ها دستگاه وسیله نقلیه حامل کالا های تجاری از این گذرگاه عبور می نمایند.

طالبان دو روز پیش هم کنترل دو شهرستان دیگر در ولایات بلخ و سمنگان را در شمال افغانستان به دست آورده بود. این گروه طی دو ماه گذشته بیش از 35 شهرستان در سراسر افغانستان را تصرف نموده است. درگیری میان طالبان و نظامیان ارتش افغانستان به سخت ترین نحو ممکن ادامه دارد. نظامیان افغان دیروز در عملیات ویژه ای شهرستان علی آباد استان قندوز را از تصرف طالبان آزاد کردند و دوباره به کنترل خود درآوردند.

با تشدید حملات طالبان، صد ها نفر از ساکنان استان کاپیسا و شهرستان سالنگ در استان پروان مسلح شدند تا در برابر طالبان بایستند و از منطقه ها مسکونی خود دفاع نمایند. نمایندگان مجلس افغانستان (ولسی جرگه) روز های سخت و دشواری را سپری می نمایند. وقوع نبرد داخلی در این کشور، بار دیگر به نگرانی آن ها از آینده مردم افغانستان منجر شده است. پنج نماینده مجلس افغانستان در مصاحبه با جام جم، از شرایط امروز کشور خود و لزوم نقش آفرینی واقعی کشور ها و نهاد های بین المللی در ایجاد صلح در این کشور سخن به میان می آورند:

مردم افغانستان تنها به ثبات کشور خود فکر می نمایند

حمیده اکبری، نماینده ولایت وردک در مجلس افغانستان در این خصوص به جام جم می گوید: مردم افغانستان تنها به صلح و ثبات در کشور خود فکر می نمایند. آن ها دوران سختی را سپری نموده اند و شاهد جا به جا شدن قدرت در میادین نبرد به سود گروه های مختلف بوده اند. ملت افغانستان، معتقدند که افغانستان قوی باید شکل گیرد. آن ها با جان و دل، از کشور خود در برابر هرگونه تهدیدی دفاع می نمایند، زیرا خاک کشورشان را دوست دارند.

در حال حاضر، کوشش های زیادی صورت می گیرد تا روحیه مردم افغانستان در روبروه با ترور و خشونت تضعیف گردد، اما مشاهده می کنیم که مردم افغانستان لحظه ای در دفاع از خاک خود و ایجاد ثبات و آرامش نهایی در کشورشان آرام نمی نشینند. این نماینده مجلس افغانستان اضافه نمود: ما از جامعه جهانی گله داریم.

رویکرد جامعه جهانی و محافل بین المللی در قبال افغانستان تا به امروز به گونه ای بوده است که شرایط را به سود دشمنان امنیت و ثبات در افغانستان رقم زده است. واقعا این مساله برای سازمان ملل و نهاد هایی که مدعی ایجاد ثبات و صلح در افغانستان هستند شرم آور است. بسیاری از خشونت ها و جنایات بی رحمانه ای که در افغانستان شاهد آن هستیم در سایه سکوت مجامع بین المللی و حتی یاری پشت پرده آن ها به دشمنان افغانستان صورت می گیرد. این حقیقت را نمی توان انکار کرد.

خطر جنگ داخلی گسترده در افغانستان

سید محمد داوود ناصری، نماینده ولایت دایکندی در مصاحبه با خبرنگار جام جم از منظر دیگری به بحران در افغانستان اشاره می نماید: خطر وقوع یک جنگ داخلی گسترده در افغانستان وجود دارد و نشانه های آن هم طی روز های اخیر به وضوح قابل مشاهده است. البته گروه های مردمی هم در افغانستان برای دفاع از خاک خود به میدان آمده اند، اما باید توجه داشت که سازمان های بین المللی باید نقش واقعی و مؤثر خود را در این خصوص ایفا نمایند.

مردم افغانستان در این دو دهه، روی آرامش و ثبات را به خود ندیده اند. این نماینده مجلس افغانستان در ادامه تاکید نمود: اگر خطر بحران و درگیری در این نقطه در افغانستان مهار نگردد، حتی با بحران های شدیدتری در کشورمان روبرو خواهیم بود. وضعیتی که امروز در افغانستان وجود دارد برای مردم ما قابل قبول نیست. ما بر اثر بحران امنیت و منازعاتی که در کشورمان وجود دارد، شاهد مواردی مانند فرار جوانان به خارج از کشور و موارد دیگر هستیم.

مصدر صلح در داخل افغانستان است

محمد سرور فائز، نماینده ولایت بادغیس در ولسی جرگه هم در مصاحبه با جام جم معتقد است برای ایجاد صلح در افغانستان نباید فقط به جامعه جهانی و بازیگران بین المللی چشم دوخت: صلح در افغانستان پیش شرط های خود را می طلبد که مهم ترین آنها، کوشش بی وقفه دولت این کشور در ایجاد ثبات در کشور است. متاسفانه دولت (افغانستان) در این خصوص ناتوان نشان داده و همین مساله سبب شده در عمل شاهد شکل گیری صلح و ثبات در کشورمان باشیم.

همگان می دانند مصدر و منبع واقعی صلح در افغانستان، خود ما سیاستمداران و مردم افغانستان هستیم. تا زمانی که کوشش واقعی برای ایجاد ثبات در کشور صورت نگیرد، نمی توان از دیگران انتظار داشت برای ما صلح و ثبات به ارمغان بیاورند. اگر ما در درون افغانستان نتوانیم مسائل خود را حل کنیم، صلحی که دیگران برای ما به ارمغان می آورند، نمی تواند پایدار باشد.

نماینده ولایت بادغیس تأکید نموده است: پس در اینجا منکر کوشش های همسایگان و مجامع بین المللی برای ایجاد صلح در افغانستان نیستیم، اما معتقدیم این کوشش ها در صورتی به ثمر می رسد که با اقدامی مؤثر در داخل کشورمان همراه باشد.

باید با تمام قوا ثبات را به کشورمان برگردانیم

فریبا احمدی کاکر، نماینده ولایت قندهار در مصاحبه با جام جم، از بی ثباتی طولانی مدتی سخن می گوید که مدت هاست گریبانگیر مردم افغانستان است: مردم افغانستان ثبات و آرامش می خواهند. ما تا چه زمانی باید درگیر بحران در کشورمان باشیم؟ تا چه زمانی مردم بی گناه کشورمان باید برای حداقلی ترین حقوق خود که همان زندگی در امنیت است، چشم انتظار بنشینند؟ بدیهی است در این خصوص دولت و نهاد های مختلف در افغانستان باید به مسؤولیت عظیم خود عمل نمایند. بعضی گروه های تروریستی، اساسا سنخیتی با صلح و ثبات ندارند. ما در جریان حمله سال گذشته به شیرخوارگاهی در غرب کابل مشاهده کردیم آن ها (تروریست ها) به نوزادان هم رحم نمی نمایند. این نماینده مجلس افغانستان اضافه نمود: صلاح یک هدف مقدس است و برای دستیابی به این هدف باید تمام کوشش خود را به کارگیریم. مقامات افغان باید اختلافات را کنار بگذارند و روی همین هدف (ایجاد ثبات در کشور) متمرکز شوند. درصورتی که در راستا دستیابی به صلح در کشورمان وحدت ایجاد گردد، قطعا می توانیم بر تهدیدات غلبه کنیم و آرامش را در افغانستان حکمفرما سازیم. این همان خواسته ملت افغانستان است.

همه جهان از بحران افغانستان متضرر می گردد

فریده حمیدی، نماینده ولایت نیمروز در مصاحبه با جام جم، وقوع بحران در افغانستان را مترادف با وقوع بحران در منطقه و جهان می داند و می گوید:

در ملاقاتی که با وزیر خارجه کشورمان داشتیم، این مساله مورد تأکید نهاده شد که بحران در افغانستان یعنی بحران در همه منطقه و جهان. بدیهی است وقتی بحران امنیت در یک کشوری فراگیر می گردد، این بی ثباتی فقط محدود به آن کشور نخواهد شد و به صورت اتوماتیک به دیگر منطقه ها هم تسری پیدا می نماید یا روی آن ها تأثیر منفی می گذارد. بنابراین، ایجاد صلح و ثبات و آرامش در افغانستان وظیفه ای همگانی است که سازمان های جهانی و کشور های دیگر هم باید در مورد آن احساس مسؤولیت نمایند.

این نماینده مجلس افغانستان اضافه نمود: افغانستان اکنون در شرایط سختی قرارگرفته است. ما شاهدیم که حقوق شهروندان و حقوق زنان تحت تأثیر فقدان امنیت در کشورمان چگونه از بین می رود. این موضوع واقعا قابل تحمل نیست و ناراحت نماینده است. ما باید از حقوق مردم خود صیانت کنیم و کاری کنیم که اتباع افغانستان در سایه اتحاد و ثبات به حقوق خود دست پیدا نمایند. در این خصوص، باید از منظر ملی و با تکیه بر حقوق همه مردم این شرایط را مورد رصد و تحلیل قرارداد.

منبع: جام جم آنلاین

به "تحلیل پنج نماینده مجلس افغانستان در مصاحبه با جام جم: جنگ افغانستان نتیجه مذاکرات صلح آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل پنج نماینده مجلس افغانستان در مصاحبه با جام جم: جنگ افغانستان نتیجه مذاکرات صلح آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید