8 علامت کمبود ویتامین دی ، مقدار طبیعی ویتامین دی در بدن چقدر است

به گزارش وبلاگ ماشین، اندازه ویتامین دی در خون حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان پایین است، بنابراین شناخت علائمی که کمبود آن را نشان می دهد اهمیت دارد. در ادامه با 8 علامت کمبود ویتامین دی و اندازه طبیعی ویتامین دی در بدن آشنا می شوید.

8 علامت کمبود ویتامین دی ، مقدار طبیعی ویتامین دی در بدن چقدر است

به گزارش وبلاگ ماشین، ویتامین دی به طور طبیعی در بعضی غذاها وجود دارد، به بعضی غذاها اضافه می گردد و به صورت مکمل نیز در دسترس است. بعلاوه تابیدن اشعه فرابنفش (UV) نور خورشید به پوست باعث ساخت ویتامین دی در بدن می گردد. اندازه ویتامین دی در خون حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان پایین است، بنابراین شناخت علائمی که کمبود آن را نشان می دهد اهمیت دارد.

  • از سیر تا پیاز مصرف ویتامین دی | مصرف مکمل ویتامین دی خوب است یا بد؟ | این غذاها منبع ویتامین دی هستند
اندازه طبیعی ویتامین D در بدن
غلظت سرمی 25-هیدروکسی ویتامین دی شرایط
nmol/L ng/mL
کمتر از 30 کمتر از 12 کمبود ویتامین دی
30 تا کمتر از 50 12 تا کمتر از 20 ناکافی
مساوی یا بیشتر از 50 مساوی یا بیشتر از 20 کافی
بیشتر از 125 بیشتر از 50 احتمال بروز عوارض جانبی و مسمومیت

1- بیماری و عفونت مداوم

به گزارش بهداشت نیوز، یکی از مهم ترین وظایف ویتامین دی قوی نگه داشتن سیستم ایمنی است تا بدن بتواند با ویروس و باکتری که باعث بیماری می گردد مبارزه کند. این ویتامین مستقیم با سلول هایی که مسئولیت مبارزه با عفونت را برعهده دارند در تعامل است. اگر اغلب بیمار هستید، به ویژه دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می شوید، کمبود ویتامین دی می تواند یکی از دلایل باشد.

2- خستگی مفرط و ضعف

احساس خستگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و کمبود ویتامین دی یکی از این دلایل است. متاسفانه، این شرایط به عنوان دلیل احتمالی اغلب نادیده گرفته می گردد. تحقیقات موردی نشان می دهد پایین بودن ویتامین دی در خون به خستگی مفرط منجر می گردد که روی کیفیت زندگی تاثیر منفی زیادی دارد.

3- درد کمر و استخوان

ویتامین دی به طرق مختلف به حفظ سلامت استخوان یاری می نماید؛ به عنوان مثال، توانایی جذب کلسیم به وسیله بدن را بالا می برد. درد استخوان و کمر می تواند از نشانه های کمبود ویتامین دی باشد. از مطالعات نو چنین برمی آید که بین کمبود ویتامین دی و کمردرد مزمن ارتباط وجود دارد. براساس یک تحقیق کنترل شده، احساس تجربه درد در استخوان پا، دنده ها یا مفاصل در افراد دچار کمبود ویتامین دی دوبرابر بیشتر از کسانی بود که اندازه ویتامین دی در خون آن ها طبیعی بود.

4- افسردگی

افسردگی هم می تواند نشانه کمبود ویتامین دی باشد. براساس یک ارزیابی، 65 درصد از تحقیقات حاکی از ارتباط میان کمبود ویتامین دی و افسردگی است. بعضی تحقیقات کنترل شده حاکی از این بود که تجویز ویتامین دی به افراد دچار کمبود به بهتر شدن افسردگی، شامل افسردگی فصلی که در ماه های سرد اتفاق می افتد، یاری می نماید.

5- نقص در توانایی ترمیم زخم

اگر جای زخم بعد از جراحی یا بروز آسیب به کندی درمان می گردد، ممکن است فرد دچار کمبود ویتامین دی باشد. نتایج تحقیقات نشان می دهد ویتامین دی باعث افزایش فراوری ترکیباتی می گردد که برای تشکیل پوست نو به عنوان بخشی از فرایند التیام زخم حیاتی است.

6- پوسیدگی استخوان

ویتامین دی در جذب کلسیم و استحکام استخوان نقش حیاتی دارد. بسیاری از افراد مسن که دچار پوسیدگی استخوان هستند فکر می نمایند باید کلسیم بیشتر مصرف نمایند. در حالی که ممکن است دچار کمبود ویتامین دی هم باشند. پایین بودن تراکم مواد معدنی استخوان نشان می دهد استخوان کلسیم و دیگر مواد معدنی را از دست داده است. این موضوع باعث می گردد افراد مسن، به ویژه بانوان، بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار بگیرند.

7- ریزش مو

ریزش مو اغلب به استرس نسبت داده می گردد که مطمئنا دلیل شایعی است. با این حال، اگر ریزش مو شدید باشد، ممکن است در نتیجه بیماری یا کمبود ماده مغذی رخ دهد. ریزش مو در زنان با پایین بودن اندازه ویتامین دی در خون در ارتباط است، البته تا امروز تحقیقات کمی در این زمینه صورت گرفته است.

  • این کارها را انجام ندهید ریزش موهایتان قطع می گردد | راه درست درمان ریزش مو

8- درد عضلات

در بیشتر موارد، به سختی می توان دلیل درد عضلات را به درستی تشخیص داد. بعضی شواهد نشان می دهد کمبود ویتامین دی می تواند دلیل احتمالی درد عضلانی در بچه ها و بزرگسالان باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "8 علامت کمبود ویتامین دی ، مقدار طبیعی ویتامین دی در بدن چقدر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 علامت کمبود ویتامین دی ، مقدار طبیعی ویتامین دی در بدن چقدر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید