کدام بیماری ها با خون بندناف درمان شده اند؟

به گزارش وبلاگ ماشین، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

کدام بیماری ها با خون بندناف درمان شده اند؟

یک متخصص پزشکی اجتماعی و طب پیشگیری به تشریح بیماری هایی که با خون بند ناف درمان شده اند، پرداخت. دکتر الهه بایبوردی با ارایه توضیحاتی در مورد سلول های بنیادی خون بندناف، گفت: خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت به جامانده و دور ریخته می گردد، این خون غنی از سلول های بنیادی است.

وی ادامه داد: سلول های بنیادی خون بند ناف همانند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان شامل سلول های قرمز که اکسیژن را به تمام بدن حمل می نمایند، سلول های سفید که در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند و پلاکت ها که به انعقاد خون یاری می نمایند و قادر به ساخت انواع سلول های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول ها در هنگام جراحت هستند، است.

وی با اشاره به کاربرد سلول های بنیادی، اعلام کرد: آمار منتشر شده نشان می دهد که همه ساله حدود 30000 بیمار با بیماری هایی که با پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان، قابل درمان هستند، شناسائی می شوند و حدود 75 درصد این بیماران قادر به یافتن یک داوطلب مناسب برای اهداء مغز استخوان، نیستند، از سوی دیگر جست وجوی مراکز ثبت اهدا نمایندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می دهد، به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا نماینده را بیشتر نموده زمان دست یابی را برای مبتلایان به لوسمی های حاد، کم خونی ها و نقص های ایمنی که در زمان کوتاهی می میرند، کوتاه تر می نماید.

بایبوردی گفت: امروزه تحقیقات گسترده ای به منظور درمان بیماری ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است؛ ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

وی افزود: بیماری هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها و بعضی بیماری های نقص سیستم ایمنی با این سلول ها قابل درمان هستند؛ با توجه به اینکه هم اکنون کارآزمایی بالینی در بیمار های عصبی همانند فلج مغزی یا CP و اتیسم در حال اجرا بوده، امیدواری به استفاده از این سلول ها در سایر بیماری ها نیز افزایش یافته و امروزه ثابت شده است که سلول های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری هایی مانند پارکینسون، بیماری های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب های نخاعی و سکته در حال اجرا است.

وی با اشاره به فرآیند جمع آوری خون بند ناف، اظهار کرد: این فرایند بصورت کاملا استریل، بدون درد و بدون تداخل در فرایند زایمان مادر اجرا شده و خونگیری می تواند به صورت داخل رحمی و یا خارج رحمی انجام گردد. در هر دو صورت هیچ گونه آسیبی به مادر یا نوزاد وارد نمی گردد، حجم خون جمع آوری شده می تواند بین 60 تا 200 سی سی باشد که این فرآیند کمتر از پنج دقیقه بطول می انجامد.

این متخصص پزشکی اجتماعی و طب پیشگیری اعلام کرد؛ پس از جمع آوری خون بند ناف، کیسه خون طبق دستورالعمل ارائه شده درون فلاسک قرار گرفته و حداکثر طی 24 ساعت و با حفظ دمای حدود 15 تا 25 درجه سانتیگراد به بانک خون بند ناف رویان جهت انجام عملیات پردازش منتقل می گردد.

وی اضافه نمود: فرآیند ذخیره سلول های بنیادی نمونه خون بند ناف جمع آوری شده، پس از ورود به بانک خون بند ناف رویان توسط واحد کنترل کیفی آنالیز شده و در صورت اخذ مجوز، وارد آزمایشگاه پردازش می گردد؛ نمونه، ابتدا از نظر حجم و تعداد سلولی مورد ارزیابی قرار گرفته و در مرحله بعدی در صورت داشتن شرایط لازم، وارد فرایند جداسازی سلولی می گردد، در غیر اینصورت با اطلاع به خانواده قرارداد فسخ شده و طبق قرارداد هزینه عودت می گردد.

وی ادامه داد: آنالیز آزمایشات میکروبی و ویروسی و HLA و فلوسیتومتری بر روی نمونه هایی که حداقل شرایط استاندارد را دارند، اجرا شده و در شرایط دمایی 196- درجه سانتیگراد در تانک های مخصوص فریز و برای مدت طولانی نگهداری می شوند؛ نمونه فریز شده فقط یک بار جهت پیوند مورد استفاده قرار می گیرد.

بایبوردی با تشریح نحوه استفاده از نمونه بانک (HLA)، گفت: تا به امروز در بانک HLA شرکت فناوری بن یاخته های رویان، اطلاعات بیش از 60 هزار نمونه ذخیره سازی شده است که در نوع خود در سطح منطقه بی نظیر است؛ هرقدر، تعداد نمونه ثبت شده در بانک بیشتر باشد، شانس یافتن نمونه مناسب برای پیوند نیز بیشتر خواهد بود.

نکته حائز اهمیت این است که بر روی هر سلول، شش صندلی آنتی ژن وجود دارد که برای انجام پیوند در فرد دهنده و گیرنده، تطابق این شش صندلی آنتی ژنی است، اطلاعات ثبت شده در این بانک کاملا محرمانه است.

وی در پاسخ به اینکه نمونه های فریز شده تا چه مدت قابل نگهداری هستند؟، اظهار کرد: بر اساس یافته های علمی و با توجه به نمونه های ذخیره شده در بانک های خون بند ناف از بدو تاسیس تا به امروز معین شده است که امکان استفاده از نمونه ها تا 28 سال هم بر اساس استاندارد های فعلی وجود دارد.

بایبوردی گفت: کلیه نمونه ها در شرایط دمایی 196- در تانک های مخصوص حاوی نیتروژن مایع نگهداری می شوند و در زمان های معین این تانک ها مورد آنالیز مستمر کیفی و فنی قرار می گیرند.

وی در پاسخ به اینکه چه کسانی از نمونه سلول های بنیادی خون بند ناف فریز شده می توانند استفاده نمایند؟، اعلام کرد: سلول های بنیادی خون بند ناف فقط در بعضی بیماری ها که سلول های خونی دچار آسیب نشده باشند برای کودکی که نمونه وی ذخیره شده است، قابل استفاده خواهد بود، همچنین هر شخص دیگری که از لحاظ ژنتیکی (HLA) تطابق لازم را با نمونه خون ذخیره شده، داشته باشد و تعداد سلول متناسب با وزن بیمار باشد؛ می تواند از این نمونه خون استفاده نماید؛ خواهر و برادر صاحب نمونه بیشترین شانس تطابق ژنتیکی (HLA) با صاحب نمونه را دارند.

بر اساس این گزارش، دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی بندناف رویان در آذربایجان شرقی واقع در مرکز پزشکی جهاد دانشگاهی از ابتدای سال 99 تا کنون اقدام به ذخیره سلول های بنیادی خون بندناف بالغ بر 600 مورد از نوزادان نموده که همچنان به رسالت خود به عنوان مرکز اندوخته های ژنتیکی و پس انداز سلامتی می پردازد.

منبع: فرادید

به "کدام بیماری ها با خون بندناف درمان شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بیماری ها با خون بندناف درمان شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید