چهار شهرستان استان در صدر جدول شیوع کرونا

به گزارش وبلاگ ماشین، خبرنگاران/زنجان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: شهرستان های خرم دره، ابهر، زنجان و خدابنده در صدر جدول شیوع بیماری کرونا در استان قرار دارند که این امر نیازمند توجه و مداخله جدی است.

چهار شهرستان استان در صدر جدول شیوع کرونا

پرویز قزلباش شامگاه دیروز (3 آبان ماه) در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، با اشاره به اینکه طی هشت ماهه گذشته بیش از 13 هزار بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند، اظهار کرد: بیش از 40 درصد از بار بیماران کرونایی در بخش بستری را، بیمارستان ولی عصر (عج) زنجان بر عهده داشته و پذیرش و بستری در بیمارستان ارتش زنجان همچنان صفر است.

وی با اشاره به همکاری بیمارستان های دولتی و خصوصی استان در بحث پذیرش و بستری بیماران مبتلا به کرونا، اضافه کرد: اکنون درصد موارد مثبت ابتلا به کرونا بسیار افزایش پیدا نموده، در حالی که در گذشته تنها 30 درصد از آزمایش های گرفته شده مثبت بود، اکنون در شهرستان های ابهر 79 درصد، ایجرود صد درصد و خرم دره 73 درصد آزمایش های گرفته شده مثبت است.

این مسئول با اشاره به افزایش بار مراجعات به مراکز 16 ساعته استان، توضیح داد: بار مراجعات به مراکز 16 ساعته سرپایی کووید - 19 در استان به 5000 تا 6500 نفر رسیده است؛ همان طورکه می دانید بخش سرپایی پیش زمینه افزایش میزان بستری ها بوده و زنگ خطری برای آن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه منحنی بیماریابی در مراکز 16 ساعته سرپایی کووید - 19 استان تقریبا به موج سوم کرونا می رسد، ادامه داد: 10 مرکز 16 ساعته سرپایی کووید - 19 برای استان اضافه شد که دو مرکز در شهر زنجان برای کاهش تراکم بیماران کرونایی استان اضافه شد و در مجموع 5 مرکز 16 ساعته سرپایی کووید - 19 در شهر زنجان وجود دارد.

قزلباش با اشاره به گردش بالای ویروس کرونا در استان زنجان، اظهار کرد: فوت ناشی از بیماری کرونا در استان با شیب ملایمی در حال افزایش بوده که پیش بینی می گردد حدود دو الی سه هفته پس از پیک سوم کرونا، فوتی های ناشی از کرونا نیز افزایش پیدا کند؛ لازم به ذکر است شیب بستری بیماران مبتلا به کرونا بسیار تندتر از افزایش فوتی های استان است.

وی با بیان اینکه میانگین سنی بیماران مبتلا به کرونا در استان حدود 58 سال بوده و میانگین فوت نیز 74 سال است، اضافه کرد: بیماران بستری در بیمارستان های استان عمدتا افراد مسن بوده و بیش ترین میزان فوتی ها نیز در این افراد است، به همین خاطر سیستم حمایتی برای افراد مسن فرآهم شده تا میزان مرگ و میر نیز کاهش پیدا کند.

این مسئول با تاکید بر ارتباط مستقیم رعایت پروتکل های بهداشتی با کاهش بیماران مبتلا به کرونا و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی با افزایش بیماران در استان، توضیح داد: در هفته گذشته به لحاظ بروز بیماری کرونا، شهرستان های ابهر، زنجان و خرم دره آمار بالایی داشت و اکنون به دلیل فرایند افزایشی، خرم دره جزو شهرهای به لحاظ توجه ویژه قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه به ترتیب شهرستان های خرم دره، ابهر، زنجان و خدابنده جزو شهرستان های با بروز بالای بیماری کرونا قرار دارند که نیازمند توجه ویژه است، ادامه داد: شهرستان زنجان همچنان در میزان متوسط کشوری واقع شده است.

قزلباش در رابطه با شرایط کرونایی شهرستان ابهر، اظهار کرد: شرایط بیماری کرونا در این شهرستان در حال نوسان است، به طوری که در هفته اخیر با شیب کاهشی روبرو هستیم ولی همچنان فرایند افزایشی بوده و میزان بروز موارد مثبت بستری نسبت به استان و کشور بالاتر است ولی اکنون مختصری کاهش پیدا نموده است.

وی در رابطه با شرایط کرونایی شهرستان خرم دره، اضافه کرد: تا هفته چهارم مهرماه در این شهرستان شاهد فرایند نزولی بودیم ولی از هفته اخیر با شیب تندی فرایند ابتلا و بستری بیماران کرونایی در حال افزایش بوده و نسبت به متوسط استانی و کشوری، شاهد فرایند افزایشی در خرمدره بودیم و فوتی ها نیز به تبع آن افزایش پیدا نموده ولی هر شهرستان باید نسبت به خود سنجیده گردد.

این مسئول با بیان اینکه در هفته اخیر شرایط کرونایی شهرستان خدابنده به متوسط استان و کشور رسیده که نیازمند توجه جدی است، توضیح داد: شهرستان طارم همچنان نسبت به متوسط استان و کشور فرایند کاهشی داشته و در سطح پایین تری واقع شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه شرایط کرونایی شهرستان سلطانیه نسبت به متوسط کشور و استان پایین تر است، ادامه داد: اکنون شرایط کرونایی شهرستان ماه نشان زیر متوسط کشوری و استان واقع شده است و در شهرستان ایجرود شاهد فرایند نزولی ابتلا و بستری کرونایی هستیم.

قزلباش با اشاره به درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن و صنوف استان، اظهار داشت: اکنون در بحث آرامستان ها، مراکز شماره گذاری، چاپ خانه ها در مورد چاپ اطلاعیه مراسم ، نقاهتگاه ها و توجه به مراسم عروسی و ترحیم در استان مشکلاتی وجود دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان در ادامه این جلسه در رابطه با محدودیت های کرونایی در هفته های اخیر، اظهار کرد: در بحث محدودیت های کرونایی دو محل از جمله آرایشگاه های زنانه و باشگاه های ورزشی همچنان تعطیل نشده و به فعالیت خود ادامه می دهند که نیازمند مداخله و توجه جدی است.

محمدرضا صائینی اظهار داشت: آرایشگاه های زنانه همچنان با وقت قبلی در فضای بسته در حال فعالیت هستند که سبب ایجاد ابتلا به کرونا در بعضی از بیماران شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چهار شهرستان استان در صدر جدول شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار شهرستان استان در صدر جدول شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید