نماینده مجلس: پیش نویس بودجه عراق آماده است

به گزارش وبلاگ ماشین، طبق گفته یکی از اعضای کمیسیون مالی مجلس عراق، پیش نویس قانون بودجه این کشور آماده است و خواسته های کردستان را نیز در نظر گرفته است.

نماینده مجلس: پیش نویس بودجه عراق آماده است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ماشین، طبق اعلام مخبر کمیسیون مالی مجلس نمایندگان عراق، پیش نویس بودجه این کشور آماده است. به گفته احمد صفار این پیش نویس درخواست کردها را نیز شامل می شود و در انتظار توافق نهایی بغداد و اربیل است.

به گزارش روزنامه التآخی، صفار گفت: دولت کردستان درخواست هایی را به دولت فدرال ارائه کرده است که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد: سهم کردستان از بودجه، پرداخت وام های معوقه و سهم اقلیم از هزینه های حاکمیتی.

مخبر کمیسیون مالی همچنین گفت، تفاهم خوبی میان اقلیم و دولت فدرال برقرار است و تنها مسئله باقیمانده توافق نهایی است. او افزود: دولت پیش نویش قانون بودجه را تکمیل کرده است و تنها موضوع باقیمانده ثبت خواسته های تظاهرات کنندگان و ارائه آن به مجلس است.

صفار همچنین از تفاهمی خوب میان کردستان و دولت مرکزی خبر داد و گفت، درخواست کردها مورد بررسی قرار گرفته است. تنها موضوع باقیمانده توافق نهایی و ارسال پیش نویس به مجلس است.

صفار در ادامه توضیح داد که کردهای عراق در مقابل تحویل نفت به دولت مرکزی خواسته هایی دارند که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد: سهم اقلیم از هزینه های حاکمیتی، پرداخت وام های معوقه از سال 2004 و همچنین معین سهم اقلیم از بودجه. اما آنچه برای ما بسیار اهمیت دارد دریافت سهم مان به طور تمام و کمال است به ویژه وام ها زیرا اقلیم کردستان به شرکت ها بدهکار است اگر بغداد این خواسته ها را انجام دهد اقلیم نیز در مقابل، نفت مورد نیاز را به بغداد تحویل خواهد داد.

صفار همچنین با اشاره به خواسته های تظاهرات کنندگان گفت، پیش نویس بودجه زمانیکه دولت با معترضان به توافق برسد، مستقیم به مجلس ارسال خواهد شد. ما نیز به نوبه خود آن را بررسی و تصویب خواهیم کرد.

روابط چند سال گذشته دولت کردستان عراق در اربیل با دولت مرکزی عراق در بغداد همیشه تحت تأثیر چند پرونده اختلافی مهم بوده است.

تخصیص درآمد نفت و گاز، سهم اربیل از بودجه، مناطق مورد منازعه (مثل آینده استان کرکوک)، حل مشکل حقوق کارمندان کردستان مهم ترین پرونده های اختلافی دو طرف است. پیشتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بر لزوم حل اختلافات تأکید و اعلام کرده بود که دولتش قصد ندارد حقوق کارمندان کردستان را قطع کند اما اعلام کرده بود که معادل آنچه کردستان نفت می فروشد و پولش را به دولت مرکزی ندهد، از بودجه اش کاسته خواهد شد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "نماینده مجلس: پیش نویس بودجه عراق آماده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس: پیش نویس بودجه عراق آماده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید