نبرد نفس گیر خدنگ با مار مامبای سیاه

به گزارش وبلاگ ماشین، خدنگ (Mongoose) از معدود جانورانی است که مشتاقانه به نبرد مارها می رود و از چشیدن طعم نیش زهرآگین شان باکی ندارد.

نبرد نفس گیر خدنگ با مار مامبای سیاه

به گزارش خبرآنلاین، خدنگ (Mongoose) پستانداری گوشتخوار است که 23 گونه از آن در جنوب اروپا، آفریقا و آسیا یافت می شود. گونه های مختلف این جانور بانمک با بدن کشیده، گوش های گرد کوچک و پاهای کوتاه بین 350 گرم تا 5 کیلوگرم وزن دارند.

این شکارچی کوچک از معدود پستانداران جهان است که با یک جهش ژنتیکی در گیرنده استیل کولین نیکوتین مقابل زهر فلج کننده عصبی مقاوم شده اند. گیرنده های استیل کولین در سیستم عصبی آن ها به گونه ای شکل گرفته که غیرممکن است زهرهای عصبی مارها به آن بچسبد.

ماجرای مصون بودن خدنگ ها مقابل نیش مار را از قدیم می دانستند و در برخی نقاط جهان معرکه گیران نبرد مار و خدنگ را ترتیب می دادند تا مردم را به تماشا بکشانند.

حالا در تصویری که به تازگی در فضای مجازی پربازدید شده است، حمله بی پروای خدنگ را به یک مار مامبای سیاه می بینیم که از زهرآگین ترین مارهای جهان است نامش تن هر جنبده ای را می لرزاند.

تنها یک گزیدگی از طریق این مار می تواند موجب فلج شدن شخص و سپس از کار افتادن دستگاه تنفسی شود و حداکثر تا 20 دقیقه فرد را به کام مرگ ببرد. البته خدنگ داستان دیگری دارد و آنطور که از عکس ها و البته روایت عکاس که راهنمای طبیعت گردی است، برمی آید در نهایت تعیین نشد که مار قربانی حمله خدنگ شد یا خیر.

در حدود نیم ساعتی که او شاهد این نبرد بود، خدنگ بارها به مار حمله کرد و بدنش را با دندان زخمی کرد. ناگفته نماند که مامبای سیاه مار بزرگ و سریعی است که به نظر نمی رسد خدنگ چندان تمایلی برای شکارش داشته باشد، شاید در پس این نبرد دلیل دیگری چون محافظت از لانه نهفته باشد.

منبع: فرارو

به "نبرد نفس گیر خدنگ با مار مامبای سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبرد نفس گیر خدنگ با مار مامبای سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید