دوتار ایرانی ثبت جهانی شد ، مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار در میراث ناملموس جهانی

به گزارش وبلاگ ماشین، پرونده مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو در بوگوتای کلمبیا در فهرست میراث جهانی نهاده شد.

دوتار ایرانی ثبت جهانی شد ، مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار در میراث ناملموس جهانی

به گزارش وبلاگ ماشین به نقل از خبرگزاری مهر، در اجلاس میراث جهانی یونسکو که با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در بوگوتا پایتخت کلمبیا در حال برگزاری است، پرونده مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار که از سوی ایران ارائه شده بود، با نظر موافق اعضای کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد. این چهاردهمین پرونده میراث ناملموس ایران است که به ثبت جهانی می رسد.

محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور پس از اعلام موافقت کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو با ثبت جهانی دوتار ایرانی بیان داشت: دوتار ایرانی یکی از مهم ترین و کهن ترین ابزارهای موسیقی ایرانی است که طی قرن ها در گستره پهناوری از ایران نواخته می شده و هم اکنون نیز از جمله سازهای موسیقایی معاصر ایران است.

معاون میراث فرهنگی کشور که به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در اجلاس میراث جهانی ناملموس به همراه هیاتی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حضور دارد از میزبانی دولت کلمبیا، کمیته ارزیابی و اعضای کمیته بین الدولی میراث بشری ناملموس یونسکو و دبیرخانه میراث ناملموس یونسکو برای همکاری و ثبت دوتار ایرانی در فهرست معرف میراث ناملموس بشری تشکر کرد.

طالبیان اضافه کرد: ثبت جهانی دو تار با هدف دوستی، صلح و احترام بیشتر به تنوع فرهنگی و خلاقیت های بشری و حاملان سنت نواختن و ساختن دوتار ایرانی در میان اقوام مختلف انجام شده است.

دوتار یکی از مهم ترین سازهای زهی- زخمه ای فولکلوریک جوامع محلی روستایی و شهری ایران است و به شکل یک کاسه از جنس چوب توت و دسته ای بلند از جنس چوب زردآلو یا گردو ساخته می گردد.

  • آشنایی با ساز دوتار
  • آشنایی با تاریخچه ساز دو تار شمال خراسان

ایران پیش از این، پرونده ردیف موسیقی های ایرانی، موسیقی بخشی های خراسان و هنر ساختن و نواختن کمانچه را در حوزه موسیقی، در فهرست میراث ناملموس جهانی ثبت نموده بود.

48 پرونده از کشورهای مختلف در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو که از 9 تا 14 دسامبر در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار می گردد، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

  • آشنایی با کنوانسیون میراث جهانی

منبع: همشهری آنلاین

به "دوتار ایرانی ثبت جهانی شد ، مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار در میراث ناملموس جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوتار ایرانی ثبت جهانی شد ، مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار در میراث ناملموس جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید