یارانه بنزینی این بار در دولت تازه

به گزارش وبلاگ ماشین، دولت سیزدهم اولین مرحله از پرداخت یارانه های معیشتی را ساعت 24 روز چهارشنبه (دهم شهریور) انجام خواهد داد.

یارانه بنزینی این بار در دولت تازه

به گزارش ایسنا، روال پرداخت یارانه های نقدی 45 هزار و 500 تومانی طی 10 سال تغییری نکرده بود که دولت دوازدهم به آن یارانه معیشتی را هم افزود.

در آبان 1398 طی افزایش قیمت بنزین، مقرر شد که مابه التفاوت آن در قابل پرداخت نقدی مردم صورت بگیرد، از این رو 60 میلیون از جمعیت 78 میلیون نفری یارانه بگیران مشمول دریافت یارانه بنزینی شدند.

برای پرداخت یاری معیشتی برخلاف یارانه 45 هزار و 500 تومان که برای هر نفر ثابت و معین است، براساس تعداد اعضای خانوار، مبالغی متفاوتی معین شد؛ به طوری که برای خانوار یک نفره 55 هزار، دو نفره 103 هزار، سه نفره 138 هزار، چهار نفره 172 هزار و پنج نفره و بالاتر 205 هزار تومان است.

هزینه سالانه دولت بابت پرداخت این یارانه به حدود 30 هزار میلیارد تومان می رسد که در کنار هزینه حدود42 هزار میلیاردی یارانه نقدی در سال بیش از 70 هزار میلیارد تومان پرداخت نقدی به صورت مستقیم انجام می گردد.

تا کنون دولت سیزدهم موضع صریح خود درباره پرداخت یارانه نقدی به روش و مجموعه فعلی را اعلام نکرده، ولی در اظهارات پراکنده مطرح شده به نظر می رسد اصلاح رویه و غربالگری یارانه بگیران در دستور کار باشد، ولی اینکه تا چه حد جدی پیش رفته و تحت تاثیر بعضی عوامل از آن دست نکشد در عمل معین خواهد شد.

این در حالی است که در دولت گذشته با وجود تکالیف قانون بودجه برای حذف یارانه بگیران پردرآمد و اصلاح فرایند پرداخت و با همه انتقاداتی که در این رابطه وجود داشت دولت اقدام موثری انجام نداد و احتمال حذف نیازمندان را بهانه آن قرار داده بود.

منبع: فرارو

به "یارانه بنزینی این بار در دولت تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه بنزینی این بار در دولت تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید