گوشی خیس شده را درون برنج قرار ندهید!

به گزارش وبلاگ ماشین، تقریبا تمام کاربران بر این باور هستند که باید گوشی خیس را درون برنج قرار دهند. در بسیاری از منابع هم انجام این ترفند به کاربران توصیه می گردد ولی در این مطلب می خواهیم بگوییم که انجام این کار هیچ فایده ای ندارد.

گوشی خیس شده را درون برنج قرار ندهید!

داستان از کجا آغاز شد؟

با توجه به سابقه زیادی که این داستان دارد، احتمالا بسیاری از کاربران حداقل یک بار گوشی خیس خود را به امید اینکه درست گردد، درون برنج قرار داده اند. اما چه کسی برای اولین بار این تئوری را مطرح نموده است؟ با کمی جستجو در سایت ها، به نظر می رسد سایت مشهور Lifehacker اولین منبعی است که در سال 2007 به این روش اشاره نموده است. در مقاله این سایت آمده که برنج می تواند رطوبت مواد اطراف خود را خشک کند و همین استدلال طی سال های بعدی به دفعات تکرار شده است.

مطمئنا قبل از دوران گوشی های هوشمند، کاربران برای گوشی های معمولی خود هم از این ترفند بهره برده اند اما زمانی که کاربران به خرید گوشی های گران قیمت روی آوردند، این ترفند مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. اما سوال مهمی که باید مطرح گردد این است که آیا واقعا برنج می تواند رطوبت درون گوشی خیس را خشک کند؟

چرا این روش جواب نمی دهد؟

در خصوص این روش حقیقت تلخ این است که جواب نمی دهد. برنج یک ماده جادویی برای جذب رطوبت نیست و قرار دادن گوشی خیس در برنج مانند این است که گوشی موردنظر را در یک کاسه خالی قرار دهید. اگرچه برنج توانایی جذب رطوبت را در اختیار دارد، اما در این زمینه بسیار ضعیف عمل می نماید. در نتیجه نمی تواند مشکل اصلی گوشی خیس را رفع کند. حتی خشک نماینده های قدرتمندی مانند سیلیکاژل هم نمی توانند رطوبت خطرناک قرار گرفته درون بدنه گوشی را خشک نمایند.

گاهی اوقات اگر آب تا حد زیادی به درون بدنه نفوذ ننموده باشد، خاموش کردن آن و گذشت زمان منجر به نجات دستگاه موردنظر می گردد. افرادی که گوشی خیس را درون برنج قرار می دهند، فکر می نمایند برنج به عنوان منجی گوشی عمل نموده ولی واقعیت این است که همین رها کردن گوشی و خشک شدن آن منجر به نجات دستگاه شده است.

باید خاطرنشان کنیم گاهی اوقات برنج می تواند آسیب وارد شده به گوشی را تشدید کند. به طور تعیین، گرد و غبار قرار گرفته روی دانه های برنج ممکن است وارد بدنه گوشی شوند و در ترکیب با آب، ماده خمیر مانندی را درست می نمایند که همین فرایند آسیب بیشتری به گوشی وارد می نماید.

چگونه گوشی خیس شده را نجات دهیم؟

کلید نجات گوشی خیس شده لزوما صبر کردن برای خشک شدن بدنه نیست. در این زمینه می توانید دست به کار شوید. اگر گوشی شما به طور کامل در آب غوطه ور شده، اولین گام خاموش کردن آن است. اگر هم آب گوشی شما را خاموش نموده، به هیچ عنوان سعی نکنید آن را روشن کنید. در ادامه باید درگاه سیم کارت را بیرون بیاورید و سپس از فن یا هواوی فشرده استفاده کنید. با این حال چنین کارهایی رطوبت قرار گرفته درون بدنه را خشک نمی نماید. به همین دلیل بهتر است هرچه سریع تر بدنه گوشی را باز کنید و برای خشک کردن درون آن از فن یا الکل 90 درصد استفاده کنید.

خوشبختانه این روزها بسیاری از گوشی ها تا حدی می توانند در برابر نفوذ آب مقاومت نمایند و به همین دلیل حتی اگر گوشی در آب بیفتد، اگر به سرعت آن را از آب بیرون بکشید، با مسائل جدی روبرو نخواهید شد. اگر هم در کل نگرانی زیادی بابت این موضوع دارید، می توانید یک گوشی کاملا ضدآب بخرید که در صورت استفاده از گوشی موردنظر در استخر هم با مسئله ای روبرو نخواهید شد.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ

به "گوشی خیس شده را درون برنج قرار ندهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشی خیس شده را درون برنج قرار ندهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید