یاری های اولیه گازگرفتگی

به گزارش وبلاگ ماشین، استنشاق دود، گاز مونوکسیدکربن یا بخار های سمی می تواند کشنده باشد به این ترتیب که غلظت اکسیژن در بافت های بدن بیماری که گاز را استنشاق نموده پایین می آید و فرد باید فورا تحت پیگیری پزشکی قرار گیرد. اگر محتمل است که جانتان به خطر بیفتد، سعی نکنید عملیات نجات را انجام دهید؛ گازهایی که در یک محفظه بسته تشکیل می شوند، سریعا هر کسی را که به وسایل محافظتی مجهز نباشد، از پا درمی آورند.

یاری های اولیه گازگرفتگی

یاری های اولیه گازگرفتگی

استنشاق دود، گاز مونوکسیدکربن یا بخار های سمی می تواند کشنده باشد به این ترتیب که غلظت اکسیژن در بافت های بدن بیماری که گاز را استنشاق نموده پایین می آید و فرد باید فورا تحت پیگیری پزشکی قرار گیرد. اگر محتمل است که جانتان به خطر بیفتد، سعی نکنید عملیات نجات را انجام دهید؛ گازهایی که در یک محفظه بسته تشکیل می شوند، سریعا هر کسی را که به وسایل محافظتی مجهز نباشد، از پا درمی آورند.

استنشاق مونوکسیدکربن

مونوکسید کربن گازی سمی است که در اثر سوختن فراوری می گردد. این گاز مستقیما روی گلبول های قرمز خون اثر می نماید و مانع از انتقال اکسیژن به وسیله این سلول ها به بافت های بدن می گردد. استنشاق مقادیر زیاد این گاز (مثلا وقتی که دود یا گازهای خارج شده از اگزوز اتومبیل در یک فضای بسته تجمع پیدا می نماید) می تواند سریعا کشنده باشد. البته مواجهه طولانی مدت حتی با مقادیر کم از این گاز (مثلا به خاطر نشت گاز از یک بخاری یا لوله بخاری معیوب) هم می تواند منجر به مسمومیت شدید (یا شاید کشنده) گردد. مونوکسید کربن، بو یا طعم ندارد بنابراین در صورتی که به نشت گاز مشکوک شدید، کاملا با دقت وارد عمل شوید.

اهداف:

برقرار کردن تنفس کافی

فراهم ساختن امکان پیگیری پزشکی فوری و فراخوانی گروه خدمات اورژانس

اقدامات:

1) با مراکز اورژانس تماس بگیرید و درخواست کنید که نیروهای امداد اورژانس روانه شوند. هم نیروهای آتش نشانی و هم خدمات آمبولانس را درخواست کنید.

2) اگر دور شدن از منبع گازها ضروری به نظر می رسد، مصدوم را به هوای آزاد منتقل کنید.

3) مصدوم را نگه دارید و او را تشویق کنید که به طور طبیعی نفس بکشد.

4) تا زمان ورود نیروهای امدادی، در کنار مصدوم بمانید. علایم حیاتی را کنترل و ثبت کنید.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون

به "یاری های اولیه گازگرفتگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری های اولیه گازگرفتگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید