کشف یک معجزه در جست وجوی معبد مرموز کلئوپاترا

به گزارش وبلاگ ماشین، باستان شناسان در پی مقبره کلئوپاترا تونلی کشف و آن را معجزه هندسی توصیف کردند.

کشف یک معجزه در جست وجوی معبد مرموز کلئوپاترا

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ساینس الرت، در زیر معبدی در شهر ویران شده باستانی تاپوسیریس مگنا در سواحل مصر، باستان شناسان در سال 2022 تونلی وسیع و دیدنی کشف کردند. تونلی که کارشناسان آن را معجزه هندسی لقب دادند.

در طول حفاری ها و کاوش های مداوم معبد، کاتلین مارتینز از دانشگاه سانتو دومینگو در جمهوری دومینیکن و همکارانش این سازه را در عمق 13 متری زیر زمین کشف کردند. این تونل 2 متری در میان 1305 متر ماسه سنگ حفر شده بود.

این تونل شبیه یک تونل قدیمی دیگر از یونان باستان است که برای انتقال آب استفاده می شد

بر اساس بیانیه وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر در نوامبر 2022، طراحی آن به طور قابل توجهی شبیه تونل 1036 متری اوپالینوس (Eupalinos)، قنات قرن ششم قبل از میلاد در جزیره یونانی ساموس است. این مجرا که اغلب به عنوان یک شگفتی مهندسی از آن یاد می شود، در زمان خود در طراحی و ساخت بی نظیر بود.

در حالی که تونل تاپوسیریس مگنا (Taposiris Magna) را نمی توان بی نظیر نامید، اما مهندسیش به همان میزان چشمگیر است. بخش هایی از تونل تاپوسیریس مگنا در آب غوطه ور است و صرف نظر از شباهت آن به تونل اوپالینوس، هدف آن در حال حاضر برای ما ناشناخته است.

این تونل در دل سنگ بستر حفر شده است

مارتینز که از سال 2004 در تاپوسیریس مگنا در جستجوی مقبره گمشده کلئوپاترای هفتم بوده، معتقد است که این تونل می تواند سرنخی امیدوارکننده باشد. پیش از این، کاوش ها به سرنخ هایی رسیده اند که به نظر می رسد ما را به ملکه مشهور و آخرین بطلمیوس می رسانند.

تاپوسیریس مگنا در حدود سال 280 قبل از میلاد، از طریق بطلمیوس دوم، پسر ژنرال مشهور اسکندر مقدونی و یکی از نیاکان کلئوپاترا تاسیس شد (بطلمیوس دوم از سال 51 قبل از میلاد تا زمان خودکشی در 30 قبل از میلاد بر آن حکومت کرد.)

سرهایی از جنس مرمر گچی یا آلابستر نیز در معبد پیدا شد

تیم معتقد است معبد به خدای اوزیریس و ملکه او، الهه ایزیس، خدایی که کلئوپاترا با او ارتباط قوی داشت، تقدیم شده است. سکه هایی با نام های کلئوپاترا و اسکندر مقدونی و همچنین مجسمه های ایزیس در آنجا یافت شده است.

دفینه های یونانی-رومی نیز در معبد یافت شده است. ممکن است - اگر اصلا آن ها را آن جا پیدا کنید - کلئوپاترا و همسرش مارک آنتونی در مقبره های مشابهی دفن شده باشند. محققان مطمئن نبودند که این تونل می تواند به این مقبره های گمشده منتهی شود یا خیر، اما در آینده می توان اطلاعات بیشتری به دست آورد.

مرحله بعدی کاوش در دریای مدیترانه است. بین سال های 320 تا 1303 میلادی، یک رشته زمین لرزه در سواحل مصر رخ داد که باعث شد بخشی از معبد فرو بریزد و از طریق امواج بلعیده شود. علاوه بر این، قبلا در کاوش ها شبکه ای از تونل ها کشف شده بود که از دریاچه ماریو تا مدیترانه امتداد دارند.

منبع: فرارو

به "کشف یک معجزه در جست وجوی معبد مرموز کلئوپاترا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک معجزه در جست وجوی معبد مرموز کلئوپاترا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید