میزان سطح جیوه در بدن مادران و نوزادان، تاثیر مصرف میوه و سبزیجات بر کاهش جیوه

به گزارش وبلاگ ماشین، عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: طبق یافته های یک پژوهش، مصرف میوه و سبزیجات تازه بر کاهش مقدار جیوه بدن تاثیر مثبت دارد و پیشنهاد می شود که زنان باردار باید از تماس با همه سطوح جیوه جلوگیری کنند.

میزان سطح جیوه در بدن مادران و نوزادان، تاثیر مصرف میوه و سبزیجات بر کاهش جیوه

به گزارش وبلاگ ماشین، در طرح مشترک ارتباط با صنعت دکتر مجتبی هادوی فر عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری و محققان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار سطح فلزات سنگین در مادران و نوزادان شهرستان سبزوار و روستاهای وابسته بررسی شد.

هادوی فر درباره این پژوهش گفت: در این همکاری مشترک سطح عنصر جیوه که یکی از فلزات سنگینی است که روی سلامت عمومی به خصوص در مرحله رشد و تکامل جنین تاثیر بسیاری دارد، مورد سنجش و بررسی قرار گرفت.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه حکیم سبزواری، وی با اشاره به اینکه اعتبار اختصاص داده شده به این طرح 250 میلیون ریال بود، خاطر نشان کرد: نتایج این طرح تعیین کرد که 27/85درصد از مادران سطوح جیوه ا­ی بالاتر از حد قابل پذیرش EPA دارند.

عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه حکیم سبزواری افزود: جیوه در محیط های بی هوازی به متیل جیوه تبدیل شده و بسیار خطرناک می شود که این گروه متیل از ماده متیل کوبالامین تولید شده توسط میکروارگانیسم ها به جیوه اضافه نموده می شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در بسیاری از کشورها از جمله ایران، آمالگام پر کننده دندان هنوز حاوی جیوه است و اضافه این ترکیبات در مطب های دندانپزشکی وارد فاضلاب شهری می شود و در نهایت از طریق مواد غذایی آبیاری شده با فاضلاب شهری وارد بدن انسان خواهد شد و در بافتهای چرب بدن مانند مغز تجمع می یابد.

هادوی فر ادامه داد: طبق یافته های این پژوهش، مصرف میوه و سبزیجات تازه بر کاهش مقدار جیوه بدن تاثیر مثبت دارد و پیشنهاد می شود که زنان باردار باید از تماس با همه سطوح جیوه جلوگیری کنند.

هادوی فر افزود: نتایج این تحقیق گپ های ناشی از کمبود یا عدم اطلاعات نهادهای بین المللی مانند Minamata Convention on Mercury را پر خواهد کرد.

عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه حکیم سبزواری در خاتمه اعلام کرد: بخشی از نتایج حاصل از پژوهش در مقاله ای با عنوان Biomonitoring of maternal and fetal exposure to mercury in Sabzevar and its affecting risk factors در ژورنال Hazardous Materials با رتبه Q1 و شاخص تاثیر برابر با 7.65 و جزو 4 درصد برتر نشریات (12 از 250 ژورنال) در زمینه Environmental Sciences منتشر شده است و دیگر نتایج این طرح در قالب مقالات معتبر بین المللی در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "میزان سطح جیوه در بدن مادران و نوزادان، تاثیر مصرف میوه و سبزیجات بر کاهش جیوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان سطح جیوه در بدن مادران و نوزادان، تاثیر مصرف میوه و سبزیجات بر کاهش جیوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید