مقایسه دو رژیم وگان و وجترین

به گزارش وبلاگ ماشین، فرق وگان با وجترین از غذاهای مجاز در این رژیم های غذایی ناشی می گردد، وگان شکل سخت تری از وجترین است. هردوی این رزیم های معایب و محاسنی برای افراد دارد.

مقایسه دو رژیم وگان و وجترین

تفاوت وگان و وجترین چیست

اخیرا با دختری صحبت می کردم و وقتی به او گفتم که غذاهای حیوانی را نمی خورم، با با کنجکاوی پرسید شما وگان هستید یا وجترین؟

من از او پرسیدم آیا تفاوت این دو را می دانید؟ و او این گونه پاسخ داد: من فکر می کنم وگان ها به طور کامل از محصولات حیوانی اجتناب می نمایند در حالی که وجترین ها گاهی تخم مرغ و لبنیات می خورند. این تعریفی ابتدایی بود، با این حال روشن بود. نیازی به گفتن نیست که من تحت تاثیر قرار گرفتم.

بسیاری از مردم نمی دانند وگانیسم چیست و چه تفاوتی بین رژیم وگان و گیاه خواری وجود دارد. در اینجا تفاوت بین رژیم های غذایی وگان و گیاه خواری را یاد می گیرید و سپس می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از آن دو برای شما مناسب تر هستند.

رژیم غذایی وگانیسم چیست

عمل پرهیز از استفاده از محصولات حیوانی، به ویژه در رژیم غذایی و یک فلسفه مرتبط که دید کالایی به حیوانات را رد میکند.

به بیان ساده تر، وگان رژیمی است که محصولات حیوانی را نه مصرف و نه خرید می نماید.

وگان ها بیشتر به دلایل اخلاقی به این شرایط پایبند هستند. پشت وگان ها اغلب یک فرقه مذهبی است.

دونالد واتسون اصطلاح وگان را در سال 1944 (تقریبا صد سال پس از اینکه کلمه گیاه خواری تأسیس شد) تعریف کرد. او برای اولین بار واژه وگان را به عنوان گیاه خواران غیر لبنی به کار برد، تا زمانی که انجمن وگان (بله، چنین چیزی وجود دارد!) آن را به عنوان زیر تعریف کرد:

اصولی که انسان باید بدون سواستفاده از حیوانات زندگی کند.

گیاه خواری چیست

رژیم گیاهخواری به صورت زیر تعریف شده است:

عمل مخالفت با مصرف گوشت، و بعلاوه ممکن است شامل کنار گذاشتن محصولات جانبی ناشی از کشتار حیوانات باشد.

به بیان ساده تر، در رژیم گیاه خواری چیزی که مستقیما با کشتار حیوانات ارتباط دارد ، مصرف و یا خرید نمی شود. تمام گوشت ها و محصولات جانبی ذبح حیوانات نیز از این دسته اند. به عنوان مثال: ژلاتین، که از پوست جوش، تاندون ها یا رباط های گاو بدست می آید.

کلمه گیاهخوار اولین بار در سال 1839 استفاده شد و به رژیم غذایی سبزیجات اشاره نمود.

اولین یافته های این گیاه خواران به قرن هفتم پیش از میلاد باز می شود. گفته می شود که فیثاغورس نیز از رژیم غذایی گیاهی حمایت نموده است.

تفاوت بین گیاه خواری و وگان

گیاه خواری اصطلاح عمومی وگانیسم است.

زمانی که این سفر را برای به حداقل رساندن مصرف محصولات حیوانی آغاز کردم، برای اینکه به آن عادت کنم و دانش لازم برای پیروی از رژیم غذایی گیاهخواری را کسب کنم، ابتدا رژیم های غذایی گیاهی را برای چند ماه دنبال کردم. در واقع بسیاری از وگان ها به عنوان گیاهخواران آغاز نموده و سپس مصرف محصولات حیوانی خود را تا زمانی که در سطح وگان قرار گیرند به حداقل می رسانند.

ممکن است فرد به دلایل مختلف از جمله اهداف انسان محبت آمیز، سلامتی و یا ترجیحا صرف انتخاب رژیم غذایی، به گیاهخوار تبدیل شود. نیت، یک احساس شخصی است، و بر این اساس فرق دارد. با این حال وگانیسم یک اصل است که انسان حق ندارد از موجودات برای اهداف خود بهره برد.

وگان به طور کامل بهره برداری از حیوانات را به حداقل می رساند ، در حالی که گیاه خواری فقط کشتار مستقیم را به حداقل می رساند. برای کاهش رنج ناشی از حیوانات، رژیم وگان یا گیاه خواری مورد استفاده قرار میگیرد.

ممکن است خریدار یک تخم مرغ به طور مستقیم یک حیوان را از بین نبرد، اما در طبیعت رقابتی صنعت حیوانات لازم است که بلافاصله بعد از تولد، جوجه های نر را از بین ببرند. بیش از 3 میلیون جوجه نر همچون این هر ساله کشته می شوند.

این امر بعلاوه باعث ایجاد انزجار بین جامعه گیاه خواری و وگانیسم می شود، چرا که وگان ها احساس می نمایند که گیاه خواران در حال بستن چشم خود به رنج آشکار هستند. من اخیرا در یک رستوران وگان یک برچسب خوانده ام که می گوید: گیاهخواری کافی نیست!

چگونه به یک گیاه خوار تبدیل شوید (بدون اینکه خودتان را تحت تاثیر قرار دهید)

برترین راه برای تبدیل شدن به یک گیاه خوار، کسب دانش است. خواندن این مقاله اولین قدم بزرگ است: چگونه یک گیاه خوار شوید (این به آن سختی نیست که فکر می کنید!)

پس از آن باید به آرامی آغاز کنید. هدف به حداقل رساندن تمام گوشت مصرفی در رژیم غذایی شما است.

اما به جای از بین بردن یک دفعه تمام گوشت از رژیم غذایی خود، یک حیوان را در یک زمان از برنامه غذایی تان حذف کنید.

برای مثال، با گوشت گاو آغاز کنید. 30 روز گوشت گاو نخورید. پس از گذشت این 30 روز گوشت مرغ را حذف کنید. به همین ترتیب هر ماه مصرف گوشت یک حیوان را حذف کنید.

در نهایت با این روش همه گوشت و غذاهای دریایی را از بین خواهید برد، اما به خاطر رویکرد تدریجی آن احساس غیرقابل کنترلی نخواهید داشت. کلید اصلی این است که آن را پایدار نگه داریم.

ممکن است از طرف دوستان نزدیک و خانواده مقاومت و سوالاتی را در خصوص تبدیل شدن به گیاه خوار تجربه کنید. در هنگام پاسخ به سوالات ، مهربان باشید و مزایای گیاه خواری را موعظه نکنید.

من تمام عمرم گوشت خوردم. حتی شاید بیش تر از حد معمول خورده ام. من تقریبا هر وعده غذایی را با رژیم غذایی مخصوص بدنسازی، برنج و مرغ دنبال نموده ام. این موضوع منجر به مصرف روزانه بیش از یک کیلوگرم گوشت شد.

از آنجا که بیش از 3 سال از رژیم غذایی گیاهی پیروی می کنم، هرگز به عقب بازنگشته ام. در حالی که گام های اصلی برای رفتن از گوشت خواری به گیاه خواری دقیقا مانند تبدیل شدن به یک وگان است. البته وگان شدن کمی از این حد جلوتر می رود.

نتیجه گیری

به راحتی می توان گفت که وگان نسخه ای بالاتر از گیاهخواری است. هدف وگان ها به حداقل مطلق رساندن استثمار تمام حیوانات است، در حالی که گیاه خواری عمدتا خشونت مستقیم بر روی حیوانات را کاهش می دهد (مانند کشتار). گیاهخواری بیشتر درباره شیوه زندگی دلسوزانه نسبت به رفتار خوردن است.

البته ممکن است بعضی از افراد رژیم های گیاه خواری را صرفاً به علت مزایای سلامتی آن و یا با هدف کاهش وزن انتخاب نمایند اما در این صورت هم آنها گیاهخوار بوده و برای حیوانات ارش قائل خواهند شد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "مقایسه دو رژیم وگان و وجترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دو رژیم وگان و وجترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید