مرمت قره کلیسا منطبق با استانداردهای یونسکو اجرا شده است

به گزارش وبلاگ ماشین، مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای ایران تأکید کرد که مرمت قره کلیسا با نظر کارشناسان فنی و منطبق با استانداردهای یونسکو اجرا شده است.

مرمت قره کلیسا منطبق با استانداردهای یونسکو اجرا شده است

به گزارش وبلاگ ماشین، شرلی آودیان در جمع وبلاگ ماشین گفت: ما هیچ اقدامی را خودسرانه و بدون نظر کارشناسان انجام نداده و سنگ های استفاده شده به لحاظ کیفیت و رنگ مشابه نمونه اصلی است، درعین حال که 80 درصد سنگ های کلیسا سفید است.

وی سپس به مراحل مرمت این کلیسای قدیمی اشاره نمود و گفت: سال 1395 طرح جامع مرمت کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) پس از برگزاری چندین جلسه در ایران و ارمنستان، از طرف هیئت راهبردی پایگاه و شورای فنی استان و شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان و اعضای یونسکو و پس از بادیدهای متعدد از بنا، تصویب شد. با توجه به شرایط آب وهوایی منطقه اجرای این طرح در یک برنامه زمانی پنج ساله در پنج فاز و بر اساس اضطرارهای مرمتی بنا برنامه ریزی شد.

مدیر پایگاه میراث دنیای کلیساهای ایران اضافه کرد: فاز اول این پروژه سال 96 شروع شد که مرمت و عایق بندی پشت بام (سطوح شیب دار سنگی) کلیسای قدیمی تر را در برمی گرفت. این فاز بعد از شش ماه به خاتمه رسید. سال 97 فاز دوم عملیات مرمتی یعنی مرمت دو گنبد کلیسا را به اجرا درآوردیم. گنبد سفید کلیسا وضعیت بدی داشت بیش از 80 درصد سنگ ها آسیب دیده بود و باید تعویض می شد. برای تهیه سنگ هایی که به لحاظ کیفیت و رنگ مشابه نمونه اصلی باشد،حدود سه ماه به معادن منطقه سر می زدیم که درنهایت با نظر هیئت راهبردی پایگاه این سنگ ها انتخاب شد.

وی اضافه کرد: گنبد کوچک تر احتیاج به سامان دهی داشت. باید سطح گنبد را از گلسنگ ها، فضولات حیوانی و قارچ ها را تمیز می کردیم.در جریان عملیات مرمت یک لایه یک ونیم سانتی متری از روی گنبد برداشته شد.

آودیان سپس عنوان نمود: در جریان مرمت گنبدها، باید صلیب ها را پایین می آوردیم. بعضی گفته بودند صلیب ها را برداشته اند درحالی که ما برای انجام کار به طور موقت آن ها را پایین آورده بودیم که در جریان آیین مذهبی و تبرک آن ها توسط اسقف اعظم تبریز دوباره نصبشان کردیم.

وی در مورد فاز سوم مرمت قره کلیسا که در حال اجرا است شرح داد: بعد از سال ها دست وپنجه نرم کردن کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) با رطوبت نزولی بالاخره پوشش شیروانی متناسب و کارآمدی بر روی سقف این کلیسا نهاده شد که منجر به حل معضل رطوبت می گردد. پوشش این کلیسا در گذشته و در حین ساخت وساز اولیه به دلیل قرار داشتن این کلیسا در خط مرزی و درگیری های منطقه ای نیمه کاره مانده بود و در تمام این سال ها طرح ها و نظرات ارائه شده منجر به نتیجه نهایی مصوب نشده بود. پوشش فعلی که بر روی کلیسای اچمیادزین در ارمنستان نیز اجرا شده است متعلق به یک کارخانه آلمانی است که در بناهای تاریخی متعددی در اروپا اجرا شده و نتیجه مطلوبی به همراه داشته است.

مدیر پایگاه میراث دنیای کلیساهای ایران اضافه کرد: این پوشش متشکل از سه لایه است که امکان نفوذ رطوبت ناشی از برف و باران های سنگین این منطقه را به فضای داخلی کلیسا به صفر می رساند. همچنین این سقف شیب دار نمایی متناسب با رنگ و بافت مصالح بنایی بنا را به ارمغان می آورد. اجرای این پوشش توسط کارشناسان خبره ارمنی که نمایندگان تأییدشده از سوی شرکت مادر هستند و با ابزار ویژه ای صورت پذیرفته که متضمن عملکرد صحیح آن خواهد بود.

وی در ادامه گفت: این سه لایه به ترتیب از خارجی ترین سطح شامل ورقه مسی٬ پارچه ضدحریق و ضدآب، و فوم چوبی فشرده ضدحریق و ضدآب است که هر سه این لایه ها به یکدیگر پرچ و دوخت و دوز شده اند. این پوشش پس از اتمام مرمت و پاک سازی گنبدهای کلیسا که به مدت یک سال طول کشیده بود بر روی بام نهاده شده است.

آوادیان سپس با اشاره به این که فازهای چهار و پنج که شامل مرمت برج ناقوس فضای داخلی و استحکام بخشی ستون ها می گردد، در سال های آینده انجام خواهد شد، گفت: تمامی طرح های اجرایی مرمت این بنای دنیای که در چند مرحله به اجرا می رسند از طرف هیئت راهبردی پایگاه کلیساها و کارشناسان فنی اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی، طی جلسات متعددی در ایران و ارمنستان و با حضور و مشارکت شورای خلیفه گری ارامنه ایران و اسقف اعظم تأیید و تصویب می گردد.

وی کارگذاری کابل ارت را از دیگر اقداماتی دانست که برای محافظت بنا از صاعقه صورت گرفته است.

مدیر پایگاه میراث دنیای کلیساهای ایران در ادامه به اسم کلیسا اشاره نمود و گفت: اسم اصلی کلیسا، تادئوس مقدس است و با همین نام هم ثبت دنیای شده است. حتی پرونده ثبت آیین زیارتی کلیسای تادئوس مقدس با رعایت نام اصلی تهیه و به یونسکو ارسال شده است.

وی اضافه کرد: قره کلیسا نامی است که ساکنان محلی از نام روستای هم جوار کلیسا گرفته ان. و البته کلمه قره به معنای بزرگ اس، و ازآنجایی که قدیمی ترین کلیسای مسیحیان دنیا است به معنای کلیسای جامع به کاررفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مرمت قره کلیسا منطبق با استانداردهای یونسکو اجرا شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت قره کلیسا منطبق با استانداردهای یونسکو اجرا شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید