متاورس چیست و در این دنیای تازه چه کارهایی می گردد انجام داد؟

به گزارش وبلاگ ماشین، یورونیوز: متاورس (Metaverse) یا فرا دنیا تازه ترین واژه و مفهومی است که تخیل صنعت فناوری دنیا را به خود جلب و مشغول نموده است. اما این تخیل بی خاتمه چه فضای نو و چه دنیای جدیدی برای ما طراحی نموده است؟

متاورس چیست و در این دنیای تازه چه کارهایی می گردد انجام داد؟

تصور کنید که اینترنت زنده شده یا دست کم به صورت سه بُعدی ارائه شده است. در این صورت یک محیط مجازی شکل می گیرد که می توانید به جای تماشای آن روی صفحه نمایش، وارد آن بشوید. بدین ترتیب، با جهانیی از بخش های مجازی بی انتها و به هم پیوسته روبرو می شوید که در آن افراد می توانند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی، عینک های واقعیت افزوده، برنامه های گوشی های هوشمند و یا سایر ابزارهای مشابه یکدیگر را دیدار نمایند، با هم درس بخوانند و کار و بازی نمایند. این جهانی نو بعلاوه جنبه های دیگر زندگی برخط ( آنلاین) مانند خرید و فعالیت در رسانه های اجتماعی را نیز در بر می گیرد.

در واقع با اتصال و تجمیع جنبه های برخط در یک جهان یکپارچه مجازی، انسان ها قادر خواهند بود که زندگی مجازی خود را به همان شیوه زندگی فیزیکی خود ادامه دهند، مثلا به یک کنسرت مجازی و یک سفر آنلاین بروند، اثر هنری مجازی خلق نمایند، یا از نمایشگاه این گونه آثار هنری بازدید نمایند و در جریان خرید یک لباس دیجیتال آن را امتحان نمایند.

بعلاوه در جریان دورکاری، همکاران فعال در یک شرکت می توانند به جای تماشا و شنیدن یکدیگر با استفاده از تماس های صوتی و تصویری با هم در یک دفتر مجازی کار نمایند و از حضور یکدیگر بهره مند شوند. فیس بوک نرم افزار ایجاد اتاق کارهای مجازی را به نام هاریزون ورک رومز (Horizon Workrooms) راه اندازی نموده که با استفاده از هدست های واقعیت مجازی موسوم به اوکیولس (Oculus) که حدود 300 دلار قیمت دارد، قابل اجراست.

اما تنها فیس بوک نیست که در حوزه متاورس فعال شده، شرکت های مایکروسافت و اِن ویدیا (Nvidia) نیز وارد فرا جهان شده اند ولی هنوز نحوه اتصال بسترهای برخط (پلتفرم های آنلاین) شرکت های فناوری شناسایی نشده است. چرا که متاورس یک فضای یکپارچه مجازی است شرکت های فعال در آن ناگزیرند که در خصوص استاندارد مشخصی برای ارائه فضاهای زیر مجموعه فرا جهان به توافق برسند.

منبع: انتخاب

به "متاورس چیست و در این دنیای تازه چه کارهایی می گردد انجام داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متاورس چیست و در این دنیای تازه چه کارهایی می گردد انجام داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید