عکس، رازهایی درباره طرح مخفی پشت مونالیزا

به گزارش وبلاگ ماشین، پاسکال کوت دانشمندی است که 14 سال از عمر خود را صرف آنالیز عکس هایی از تابلو نقاشی مونالیزا یکی از مشهورترین آثار هنری دنیا نموده است.

عکس، رازهایی درباره طرح مخفی پشت مونالیزا

نتایج تحقیقات این دانشمند بر روی تابلو نقاشی مونالیزا که با یاری تکنولوژی انجام شده است، نشان می دهد لئوناردو داوینچی نقاش نامدار رنسانس این اثر را با یاری یک طراحی اولیه خلق نموده است.

کوت به یاری فناوری لومیر که قادر به تشخیص بازتاب نور در 13 طول موج است لایه های زیرین این نقاشی مشهور را مورد آنالیز قرار داد و پس از ثبت بیش از 1650 عکس، جزئیات این نقاشی را طی سالیان طولانی آنالیز کرد.

در نتیجه این آنالیز ها آثاری از خطوط ایجاد شده ذغالی در امتداد خط رویش مو و دست مونالیزا کشف شده که این نشانگر استفاده از روش اسپولورو (spolvero) در این تابلو نقاشی است.

اسپولورو (spolvero) سبکی است که در آن با ایجاد حفره های کوچک در امتداد خطوط طراحی و با استفاده از ذغال پودرشده، یک طرح از سطحی به سطح دیگر منتقل می گردد.

به این ترتیب می توان دریافت این احتمال وجود دارد که داوینچی یک طرح اولیه را به بوم نقاشی اصلی انتقال داده است.

وجود طراحی ذغالی همچنین این احتمال را مطرح می نماید که ممکن است از آن برای خلق نسخه های دیگری از این تابلو استفاده شده باشد.

نکته دیگری که در جریان این تحقیقات کشف شد طرحی از یک سنجاق مو در سمت راست سر مونالیزا است. استفاده از چنین لوازمی در آن موقع در فلورانس مرسوم نبوده است؛ بنابراین کوت در مصاحبه با اکسپرس این نظریه را مطرح که این امکان وجود دارد که این نقاشی یک پرتره نباشد و اثر تمثیلی یا تصویری از یک زن غیرواقعی همچون یک الهه باشد.

تابلو نقاشی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی در حال حاضر در موزه لوور فرانسه نگهداری می گردد.

موزه لوور با گنجایش 30 هزار تا 50 هزار بازدیدکننده در طول روز، هر ساله میزبان حدود 10 میلیون بازدیدکننده است. نزدیک به 80 درصد این افراد برای تماشای مونالیزا به این موزه می آیند.

ایسنا

منبع: گردشبان

به "عکس، رازهایی درباره طرح مخفی پشت مونالیزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس، رازهایی درباره طرح مخفی پشت مونالیزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید