عدم ابلاغ رسمی ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان به محیط زیست

به گزارش وبلاگ ماشین، مدیرکل دفتر حفاظت از سواحل دریایی سازمان محیط زیست گفت: موضوع ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان هنوز به صورت رسمی به ما ابلاغ نشده است و حتی در جلساتی که در این زمینه تشکیل می شد نیز نماینده ای از سازمان محیط زیست حضور نداشت اما به هرحال پرسش هایی در این زمینه وجود دارد که ضروری است پاسخ آن ها روشن گردد.

عدم ابلاغ رسمی ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان به محیط زیست

به گزارش وبلاگ ماشین، ایجاد ممنوعیت هایی برای صید ترال طی روزهای اخیر با حاشیه های زیادی همراه بوده است. در ابتدا سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی - از تعطیل کردن موقت صید ترال از اول آذر ماه به مدت دو سال - به دلیل ضررهای شدید به محیط زیست و اقتصاد بومیان- اطلاع داد . نبی الله خون میرزایی - رئیس سازمان شیلات کشور - بلافاصله در گفت و گویی خاطرنشان کرد که فقط صید ترال فانوس ماهیان برای به روز رسانی مطالعات و ارزیابی ذخایر آبزیان و اتخاذ تصمیم براساس مطالعات جدید، ممنوع شده است همچنین این ممنوعیت تا انتها زمان تحقیقات که حداکثر 2 سال است، ادامه دارد.

صیدترال فانوس ماهیان درحالی به صورت موقت و برای انجام مطالعات جدید متوقف شده است که پیش از این بارها کارشناسان محیط زیست نسبت به صید بی رویه آن هشدار داده بودند. میلاد خسروی - کارشناس ارشد بیوسیستماتیک جانوری- پیش از این به وبلاگ ماشین گفته بود که صید بیش از حد (Overfishing) یا بهره­ کشی بیش از اندازه (Overexploitation) از منابع دریایی هشداری برای محیط زیست و حتی هشداری برای تأمین غذا و سایر نیازهای بشر است. بهره­ برداری بیش از اندازه از منابع دریایی برای تأمین نیازهای روزافزون انسان سبب می­ گردد که گونه­ ها دیگر پتانسیل و توانایی لازم برای تشکیل مجدد جمعیت­ های پایدار را نداشته باشند و به اصطلاح بازیابی خود (Recruitment) را از دست بدهند. این امر به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر محیط زیست و در نهایت بر زندگی خود انسان­ تاثیراتی به شدت منفی می­ گذارد.

به گفته این کارشناس ارشد بیوسیستماتیک جانوری تخمین زده شده است که با هر بار کشش تور ترال حدود 5 تا 25 درصد محیط زنده بستر دریا از بین می­ رود.

اگرچه گفته می گردد که صیدترال فانوس ماهیان به صورت موقت ممنوع شده است اما همچنان ابهاماتی در این زمینه وجود دارد. داود میرشکار - مدیرکل دفتر حفاظت از سواحل دریایی سازمان محیط زیست - در گفت و گو با وبلاگ ماشین دراین باره اظهار کرد: موضوع ممنوعیت دو ساله صید ترال فانوس ماهیان به صورت رسمی به ما ابلاغ نشده است اما به هرحال باید معین گردد که در کدام یک از پهنه های دریایی این نوع صید ممنوع شده است؟ آیا این ممنوعیت فقط برای صیدهای صنعتی است یا شناورهای سنتی را هم دربرمی گیرد؟

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان می تواند پیشنهاد خوبی باشد اما تبعات اجتماعی خاص خود را دارد، توضیح داد: یکی از بزرگترین مسائل در حوزه فعالیت های صید و صیادی در جنوب کشور موضوع صیادی های غیرمجاز و غیر مسئولانه است که هیچ دستگاهی در کشور به دلیل تبعات اجتماعی که به دنبال دارد، مسئولیت آن را برعهده نمی گیرد.

مدیرکل دفتر حفاظت از سواحل دریایی سازمان محیط زیست در ادامه گفت: متاسفانه این مسئله که نظارتی بر نوع صید و استفاده از ابزار آلات صید غیرمجاز و مخرب وجود ندارد و سوء استفاده گران بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی به صید می پردازند، می تواند تبعات جبران ناپذیری برای کشور داشته باشد.

به گزارش وبلاگ ماشین، پیش از این احمدرضا لاهیجان زاده - معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست - ضمن انتقاد از اینکه مجوزهای صیادی بدون هیچگونه استعلامی از سازمان محیط زیست صادر می شوند به وبلاگ ماشین گفته بود که در حوزه صدور مجوز برای صید آبزیان بر خلاف سایر پروژه های عمرانی و تولیدی و یا فعالیت هایی که محیط زیست را تحت تاثیر قرار می دهند نیازی به استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست نیست و از این رو تمام مسئولیت صدور مجوز صید در دریاها اعم از مشخص ذخایر و... به سازمان شیلات واگذار شده است و مجوزها در این حوزه بدون هیچگونه استعلامی از محیط زیست صادر می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عدم ابلاغ رسمی ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان به محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم ابلاغ رسمی ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان به محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید