طوفان ابتلا به اُمیکرون ، 4 شرط گذر از پیک ششم با آسیب کمتر

به گزارش وبلاگ ماشین، دبیر بورد ایمنی شناسی کشور و عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان اینکه اگر دو تا سه هفته بتوانیم مدیریت درستی اعمال کنیم، بیشتر می تواند در کنترل اپیدمی به ما یاری کند، گفت: بعلاوه اگر مردم مراعات نمایند تا این مرحله که مرحله طوفانی ابتلا است را بگذارانیم، می توان با آسیبی کمتر از این پیک گذشت.

طوفان ابتلا به اُمیکرون ، 4 شرط گذر از پیک ششم با آسیب کمتر

دکتر وجگانی در گفت وگو با وبلاگ ماشین، درباره شرایط کرونا در کشور، گفت: جای نگرانی و تاسف دارد که به مرگ های سه رقمی رسیده ایم. با این حال اگر بتوانیم پروتکل های فاصله گذاری و استفاده از ماسک را رعایت کنیم، دورهمی ها و مهمانی ها را واقعا تعطیل نموده و از تجمعات در این مقطع زمانی پرهیز کنیم و ضمن اینکه واکسیناسیون نوبت سوم را حتما در اولویت قرار دهیم، می توان این پیک را کنترل کرد.

وی درباره ایجاد محدودیت در فعالیت های اجتماعی، گفت: باید در همه مکان های تجمعی، فاصله گذاری رعایت گردد. به عنوان مثال اولا بهتر است در این شرایط به ویژه در شهرهای قرمز، مکان هایی مانند سینما، تئاتر و سایر مکان های تجمعی سربسته، باز نباشند و اگر هم باز هستند، حتما فاصله گذاری را رعایت نمایند و بیش از 30 تا 40 درصد ظرفیت را استفاده ننمایند. در عین حال فعالیت های تجمعی غیرضرور باید تعطیل گردد و موارد ضروری نیز با حداقل ظرفیت و حداکثر فاصله گذاری انجام گردد.

وجگانی ادامه داد: اگر دو تا سه هفته بتوانیم مدیریت درستی اعمال کنیم؛ فاصله گذاری، استفاده از ماسک، عدم برگزاری تجمعات و واکسیناسیون را رعایت نموده و انجام دهیم، بیشتر می تواند در کنترل اپیدمی به ما یاری کند.

وی با بیان اینکه افزایش دوباره مرگ های ناشی از کرونا واقعا غم انگیز است، گفت: هرچند که گفته می گردد که مرگ ومیر اُمیکرون کمتر است، اما وقتی مقدار ابتلا خیلی بالا رود، عدد مرگ ومیر هم بالا می رود. بنابراین باید ابتلا پایین آید و شیوع ویروس را در جامعه کاهش دهیم تا به تبع آن مرگ و میر هم کاهش یابد، اما اگر از ابتلا و شیوع ویروس در جامعه پیشگیری نگردد، قطعا مرگ و میر باز هم افزایش می یابد.

وجگانی تاکید نمود: ارزش پیشگیری با ماسک، بسیار زیاد است. افرادی که ماسک زده و فاصله را رعایت می نمایند، بسیار در پیشگیری از شیوع بیماری موثر خواهند بود. باید توجه کرد حتی اگر مقدار بستری و مرگ در اُمیکرون کم باشد، اما وقتی مقدار ابتلا بالا می رود، همان مقدار کم بستری و مرگ نیز چشمگیر می گردد.

وی درباره بیشترین سن درگیری در اُمیکرون نیز گفت: در حال حاضر در اُمیکرون ابتلای جوانان و بچه ها و اطفال افزایش یافته است؛ به طوری که برخلاف دلتا که عمدتا افراد مسن را درگیر می کرد، اُمیکرون سنین پایین تر را درگیر می نماید. باید در خانواده ها مراقبت زیادی از بچه ها گردد.

وجگانی، آبریزش بینی، گلودرد، تب و ... را از علائم اُمیکرون برشمرد و گفت: در حال حاضر هر بیماری شبه سرماخوردگی را باید به اُمیکرون نسبت دهیم. اگر مردم بتوانند مراعات نمایند تا این مرحله که مرحله طوفانی ابتلا است را بگذارانیم، می توان با آسیب کمتر از این پیک گذشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طوفان ابتلا به اُمیکرون ، 4 شرط گذر از پیک ششم با آسیب کمتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان ابتلا به اُمیکرون ، 4 شرط گذر از پیک ششم با آسیب کمتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید