صادقی: تصمیمات بورس یا از بیرون سازمان است یا به نفع مدیران بورس!

به گزارش وبلاگ ماشین، کارشناس بازار سرمایه گفت: مسائل بورس ناشی از این است که سازمان و شورای عالی بورس آنچنان اهمیتی به نظر کارشناسان نمی دهند و عملاً از آن ها نظرخواهی صورت نمی گیرد، در حالی که ...

صادقی: تصمیمات بورس یا از بیرون سازمان است یا به نفع مدیران بورس!

گروه اقتصادی وبلاگ ماشین، بازار سرمایه و بورس با اینکه مشمول مصوبه سران قوا و حمایت های اقتصادی و تزر یق نقدینگی از صندوق توسعه ملی شد، اما در روز های گذشته با ریزش های متوالی نشان داد که حمایت های غیر اصولی ودستوری نمی تواند گرهی از کار بازار باز کند وبازار را به شرایط نرمال و متعادل بازگرداند. قاسم صادقی؛ کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با دانشجو به مهمترین ایرادات و عوامل مخربی که شرایط بورس را به هم ریخته در ادامه این مصاحبه اشاره نموده است.

قاسم صادقی در مورد ریزش های اخیر بازار سرمایه و مسائل تاثیر گذار در این بازار به ما گفت: عدم ثبات در تصمیم گیری سازمان بورس بکی از مهم ترین عواملی است که بازار را به این روز انداخته است، بنابراین این موضوع عامل مهمی است که بازار نتوانسته عملا خود را متعادل کند. در واقع مسائل بورس ناشی از این موضوع است که سازمان و شورای عالی بورس آنچنان اهمیتی به نظر کارشناسان بورسی و کارشناسان قدیمی در این حوزه نمی دهند و عملاً از آن ها نظرخواهی صورت نمی گیرد، در حالی که برای هر موضوعی بهتر است از متخصصین آن هم در بین عموم جامعه نه کسانی که در بورس ذی نفع هستند نظر سنجی صورت بگیرد و حرف آن ها برای تامین منافع خودشان اجرا گردد.

وی دراین باره خاطر نشان کرد: نکته مهم دیگر این است که متخصصینی که قرار است به عنوان مسوولین سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شوند باید به عنوان مسئول این سازمان تجربه مشاوره داشته باشند، نه اینکه در حوزه های دیگری مثل تاکسیرانی تخصص داشته باشند آنگاه بیایند و برای بورس اظهار نظر یا تصمیمات خود را به بورس تحمیل نمایند.

قاسم صادقی در این باره خاطر نشان کرد: به هر حال بی نظمی ها و عدم مدیریت درست بورس هر گونه امیدی را در ذهن سهامداران خنثی کرد ه است. هنگامی که سهامداران می بینند که با سیاست های غلط بازار به تعادل نمی رسد و منفی می گردد، سهم ها قفل در صف فروش هستند، عملا این اتفاق می افتد و اعتماد سهامداران از بین می رود.

کارشناس بازار سرمایه درادامه خاطر نشان کرد: ومساله بازار گردانی مهم مورد بعدی مهم دربازار سرمایه است. سازمان بورس به هیچ وجه نتوانسته بازارگردانی درست و کنترل شده ای داشته باشد، یعنی زمانی که برای همه سهم های بازار بازارگردانی اجباری شد، هنوز بعد از این مدت خیلی از سهم ها بازارگردان ندارند و آن هایی که بازار گردان دارند، بازارگردان ها متعهد به اجرای تعهدات خود نیستند و اصلا تعهدات خود را عملیاتی نمی نمایند.

قاسم صادقی در این باره خاطر نشان کرد: یکی از ایرادات دیگر سازمان بورس این است که از نوسان گیری حقوقی ها جلوگیری نشد در حالی که باید تصمیماتی اتخاذ می شد که حقوقی ها به جای نوسانگیری خرید های بلندمدتی انجام بدهند، ولی همین نوسانگیری های حقوقی ها در چند ماه اخیر از 9 ماه ریزش تقریبا در شش ماه اول یکی از مخرب ترین تاثیراتی بود که در بازار اثرات بسیار نامطلوبی به جا گذاشت.

وی با انتقاد از عدم هماهنگی بین بورس و سایر سازمان ها و ارگان ها خاطر نشان کرد: در واقع وقتی قول و وعده ای به سهامداران داده می گردد و بحثی مطرح می گردد، باید تمام جوانب آن در سازمان سنجیده گردد ودر نهایت هماهنگی ان با تمامی دستگاه های دیگر نیز انجام گردد نه اینکه شورای عالی بورس چیزی بگوید و وزیر اقتصاد، موضوع دیگری را مطرح کند و در نهایت بانک مرکزی چیز دیگری را اجرا کند، همین موارد باعث اتفاقاتی می گردد مثل صندوق تثبیت بازار، تزریق پول به بازار. در حالی که مسوولان بورس باید به این سوال پاسخ دهند اگر پولی به بازار تزریق شده در حال حاضر کجا رفته است؟ کدام سهام خریداری شده؟ در چه دامنه قیمتی خریداری شده تمام این موارد باید جزء به جزءأ با شفافیت بیان گردد.

قاسم صادقی در این باره خاطر نشان کرد: سازمان بورس باید حقوقی های متخلفی که در جا هایی سهم ها را به فروش می رسانند و نوسان گیری می کردند با هماهنگی قوه قضائیه افشا می کرد چرا که افشاگری موجب می شد که آن ها از تداوم چنین کاری دست بکشند، به هر حال پای خدشه دار شدن آبروی آن ها در میان بود برای اینکه دچار چنین تبعاتی نشوند حتما از انجام بعضی کار ها دست برمی داشتند. به نظر می رسد اگر نکات مطرح شده و سایر موضوعات مهمی که جای کار زیادی دارد در بورس مورد توجه قرار بگیرد و لحاظ گردد حتما می توانیم دورنمای خوبی برای بورس و شاهد افزایش اعتماد عمومی به بازار سرمایه باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "صادقی: تصمیمات بورس یا از بیرون سازمان است یا به نفع مدیران بورس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادقی: تصمیمات بورس یا از بیرون سازمان است یا به نفع مدیران بورس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید