زمین بهترین مکان برای تشکیل حیات؟!

به گزارش وبلاگ ماشین، محققان خاطرنشان کردند که وجود حیات امروزی در زمین نشان می دهد که انقراض های بزرگ لزوما مانع ایجاد حیات پیشرفته نمی شوند بلکه رخ دادن این انقراض ها با سرعت مناسب می تواند نقش مهمی در تکامل موجودات پیچیده ایجاد کند.

زمین بهترین مکان برای تشکیل حیات؟!

به نظر می رسد تشکیل حیات و بقای آن در زمین از اقبال خوش ما بوده است. بر طبق بررسی های جدید تاریخچه کهکشان راه شیری، بهترین زمان و مکان برای تشکیل حیات اکنون و اینجا نیست بلکه شش میلیون سال پیش در حاشیه کهکشان بوده است.

این موقعیت خاص در فضا و زمان، بهترین یک جهانی قابل سکونت را داشته و مقاومت زیادی در برابر انفجار های پرتو گاما و ابرنواختر که فضا را با اشعه های کشنده منفجر کرده اند، داشته است.

حدود 4 میلیارد سال پیش بخش های مرکزی کهکشان که شامل منظومه شمسی نیز می شود به نسبت حاشیه های کهکشان امن تر شده و برای تشکیل حیات مناسب شدند.

ریکاردو اسپینلی (Riccardo Spinelli)، ستاره شناس دانشگاه اینسوبریا (Insubria) و موسسه ملی اخترشناسی ایتالیا می گوید: مطالعات ما نشان می دهد که تا شش میلیارد سال قبل به جز مناطق پیرامونی کهکشان راه شیری که سیارات کمی داشته اند، سایر سیارات دائما در معرض انفجار هایی بودند که می تواند باعث انقراض های بزرگ شود.

انفجار های کهشکانی موضوعی جدی است و انفجار پرتو گاما و اشعه های کهشکانی دیگری که در اثر انفجار ابرنواختر ایجاد می شود به حدی شدید است که می تواند باعث از بین رفتن حیات شود.

زمین نیز از این موضوع در امان نبوده است و انقراض های بزرگ در طول تاریخ در اثر همین ابرنواخترهاست. مانند انقراضی که باعث پایان دوره (Pliocene) پلیوسن در 2.6 میلیون سال قبل شد و همچنین انقراض دوونین (Devonian) در 359 میلیون سال قبل. انفجار های پرتو گاما که نادر هستند از تشعشعات ابرنواختر ها قوی تر و ویرانگرتر هستند.

هردوی این رخداد ها به چرخه زندگی ستارگان مربوط می شوند. ابرنواختر زمانی اتفاق می افتد که یک ستاره بزرگ به پایان چرخه زندگی می رسد و یا مواد تشکیل دهنده یک کوتوله سفید ناپایدار می شود.

تصور می شود انفجار پرتو گاما در اثر تبدیل ستاره ها به ستاره های نوترونی و یا سیاه چاله ایجاد می شود و ما می دانیم هنگامی که ستاره های نوترونی به یکدیگر می پیوندند نیز این انفجار رخ می دهد. ما هیچ گاه چنین انفجاری در کهکشان راه شیری ندیده ایم و انفجار هایی که تا به امروز تشخیص داده ایم متعلق به کهکشان هایی بودند که میلیون ها سال نوری از ما فاصله دارند.

دانشمندان معتقدند که انفجار پرتو گاما 450 میلیون سال پیش باعث انقراض در دوره اردویسین (Ordovician) دوره ای پیش از عصر دایناسور ها شده است.

جانکارلو گیرلاندا (Giancarlo Ghirlanda) ستاره شناس موسسه ملی اخترشناسی ایتالیا می گوید: انفجار ابرنواختر بیشتر در مناطقی که ستاره ها تشکیل می شوند رخ می دهد. در مقابل انفجار پرتو گاما بیشتر در مناطقی رخ می دهد که سرشار از عناصر سنگین هستند.

گروه تحقیقاتی برای تشخیص امن ترین مناطق برای حیات، تاریخ تکامل کهکشان راه شیری را مدل سازی کردند و بر روی مناطقی که بیشترین انفجار پرتو گاما و ابرنواختر در آن ها رخ می دهد تمرکز کردند.

بر طبق مدل آن ها بخش های مرکز کهکشان ها زودتر از بخش های حاشیه ای شکل گرفتند و بنابراین کهکشان راه شیری هم در تشکیل ستاره و هم در رخ دادن انفجار های کیهانی فعال تر بوده است. با گذر زمان فعالیت بخش های مرکزی کم شد و فعالیت قسمت های خارجی افزایش یافت.

هنگامی که جهان در سال های نخستین خود بود عمدتا از هیدروژن و هلیوم ساخته شده بود. ستاره های اولیه از این گاز ها ساخته شده اند. عناصر سنگین تر از همجوشی هسته ای ستاره ها ساخته شدند و هنوز هم این عناصر از انفجار ابرنواختر به وجود می آیند.

با تشکیل و از بین رفتن ستاره ها بخش مرکزی کهکشان راه شیری از نظر عناصر و فلزات سنگین غنی تر شد. این موضوع باعث کاهش انفجار پرتوی گاما و امن تر شدن منطقه مرکزی شد. اسپینلی می گوید: مطالعات ما نشان می دهد که فشار تکاملی در هر دوره تحت تاثیر انفجار پرتو گاما است. اگر چه این رویداد به نسبت انفجار ابرنواختر کمتر رخ می دهد، اما می تواند باعث انقراض های بزرگ شود.

اگرچه حاشیه کهکشان ها زمانی از بخش های میانی امن تر بودند، اما بر طبق بررسی های این گروه در 500 میلیون سال گذشته حاشیه کهکشان راه شیری تحت تاثیر دو تا پنج انفجار پرتو گاما قرار گرفته است در حالی که منظومه شمسی ما امن تر شده است.

محققان خاطرنشان کردند که وجود حیات امروزی در زمین نشان می دهد که انقراض های بزرگ لزوما مانع ایجاد حیات پیشرفته نمی شوند بلکه رخ دادن این انقراض ها با سرعت مناسب می تواند نقش مهمی در تکامل موجودات پیچیده ایجاد کند.

منبع: فرادید

به "زمین بهترین مکان برای تشکیل حیات؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین بهترین مکان برای تشکیل حیات؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید