توافق ایران و ترکمنستان در سه حوزه انرژی، ترانزیت و تجارت

به گزارش وبلاگ ماشین، خبرگزاری خبرنگاران- وزیر راه و شهرسازی گفت: در نشست خصوصی امروز با وزیر خارجه ترکمنستان در سه حوزه انرژی، ترانزیت و تجارت به توافق رسیدیم.

توافق ایران و ترکمنستان در سه حوزه انرژی، ترانزیت و تجارت

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ماشین، رستم قاسمی در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی ، بازرگانی ، علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با اشاره به این که بیش از هزار کیلومتر مرز امن و مطمئن با ترکمنستان داریم اضافه کرد: رابطه ایران با ترکمنستان تاریخی و بسیار خوب است و روابط تجاری ما تا قبل از کرونا نیز بسیار خوب و تراز تجاری چند میلیارد دلاری داشتیم که به خاطر کرونا دچار محدودیت هایی شد.

وی گفت: در نشست امروز پیش از آغاز شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک مالی بین دو کشور در سه حوزه به توافق رسیدیم که حوزه انرژی ، گاز و برق یکی از آن هاست مذاکراتی انجام شد که منجر به توافقات نهایی خواهد شد.

آقای قاسمی اضافه کرد: می توانیم در حوزه انرژی با ترکمنستان روابط بسیار گسترده ای ایجاد کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در بخش ترانزیت ریلی که الان محدود شده قرار است دو برابر افزایش یابد و حمل و نقل زمینی را توسعه خواهیم داد.

وی اضافه کرد: در بحث حمل و نقل دریایی که یکی از موضوعات مهم بین ایران و ترکمنستان است بحث و گفتگو صورت گرفت تا با ظرفیت های موجود بنادر دو کشور و توافقی که بین ایران ، چین و چابهار وجود دارد قرار است ترکمنستان نیز در این توافق مشارکت و حضور داشته باشد که می تواند مبانی ترانزیت بین چابهار و کشورهای شمال ایران حتی روسیه باشد.

آقای قاسمی گفت: در خصوص سرمایه گذاری ترکمنستان در بنادر جنوبی ایران و سرمایه گذاری ایران در بنادر ترکمنستان نیز بحث و گفتگو شد.

وی اضافه کرد: یک مزیت بسیار خوب بین ایران و ترکمنستان قرار داشتن در راستا تجارت جهانی است که باید آن را توسعه دهیم این برای هر دو کشور منافع زیادی در پی خواهد داشت ، البته برای ایران مشخص نماینده و برای ترکمنستان هم می تواند مفید باشد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: قرار است هفته آینده نیز ویدئو کنفرانسی بین ما و کشورهای همسایه برای آنالیز بحث ترانزیت برگزار گردد.

وی اضافه کرد: در بحث دریایی هم با توجه به ظرفیت هایی که بین دو کشور در زمینه دریا وجود دارد می توانیم نقش مشخص نماینده ای داشته باشیم.

آقای قاسمی گفت: موضوع سوم مورد بحث امروز در نشست خصوصی با وزیر خارجه ترکمنستان، تجارت بود .ایران از ظرفیت هایی بالایی در زمینه تولیدات صنعتی برخوردار است که در توافق نامه نهایی برای افزایش سطح تجاری دو کشور توافق خواهد شد.

وی اضافه کرد: به گفته وزیر خارجه ترکمنستان قبلا سالانه نمایشگاه هایی در ترکمنستان برگزار می شد که بیش از یک میلیارد دلار تجارت بخش خصوصی داشتیم که کوشش می کنیم سطح تجاری دو کشور را نیز دوباره بالا ببریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در نشست کمیسیون مشترک مالی ایران و ترکمنستان با اهتمام دو طرف فصل جدیدی در زمینه های مختلف به وجود خواهد آمد که نتیجه آن منافع دو ملت و دو کشور را در بر خواهد گرفت.

وزیر خارجه ترکمنستان نیز در زمینه توافقات اولیه با وزیر راه و شهرسازی کشورمان در نشست خصوصی گفت: روابط ایران و ترکمنستان در سی سال گذشته یعنی بعد از استقلال ترکمنستان بسیار خوب بوده و امروز فرصت بسیار خوبی برای این روابط به وجود آمده است.

رشید مردوف اضافه کرد: در جریان شانزدهمین اجلاس کمیسیون های مشترک بین دو کشور مباحث مهمی از جمله انرژی ، حمل و نقل و بازرگانی را آنالیز می کنیم و هدف ما از این اجلاس تحکیم و توسعه این روابط است.

وی با اشاره به این که با هیات بیست نفره ای به ایران آمده است که اعضای آن در زمینه های نفت، گاز ، انرژی ، بازرگانی و حمل و نقل تخصص و مسئولیت دارند گفت: امیدواریم در طول این اجلاس با همتایان ایرانی خود گفتگو نمایند که نتیجه آن امضای یک سند مهم خواهد شد.

آغاز اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان

شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های مالی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان آغاز شد.

در این اجلاس وزیر خارجه ترکمنستان و هیئت همراه و وزیر راه و شهرسازی کشورمان و تعدادی از معاونان این وزارتخانه حضور دارند.

قرار است آقای رستم قاسمی و رشید مردوف در این اجلاس درباره توافقات اجرا شده گفتگو نمایند.

پیش از آغاز اجلاس، وزیر راه و شهرسازی کشورمان و وزیر خارجه ترکمنستان در مذاکرات خصوصی درباره موضوعات مختلف بحث و گفتگو کردند و نتیجه مذاکرات را در این اجلاس اعلام می نمایند.

این اجلاس سه روزه است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "توافق ایران و ترکمنستان در سه حوزه انرژی، ترانزیت و تجارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ایران و ترکمنستان در سه حوزه انرژی، ترانزیت و تجارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید