تنگه لی لی یکی از جاذبه های طبیعی استان لرستان است

به گزارش وبلاگ ماشین، جاذبه ها/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تنگه لی لی یکی از جاذبه های طبیعی استان لرستان است.

تنگه لی لی یکی از جاذبه های طبیعی استان لرستان است

شهر دورود یکی از زیباترین شهرهای لرستان است که بیشتر با دریاچه گهر شناخته می گردد. تنگه لی لی دورود از دیگر جاذبه های این شهر بوده که در 20 کیلومتری آن، بین دو روستای سیره سفلی و روستای چمنار واقع شده است. این تنگه زیبا وجود خود را مدیون فرسایش سنگهای بخشی از رشته کوههای زاگرس است. در میانه های تنگه، حوضچه های بزرگ و کوچکی بچشم میخورد که محل زندگی و رفت و آمد مارهای زیبا و کوچک آبی است. عمق آب در بعضی از قسمت های تنگه به 2 متر می رسد. پس اگر شنا بلد نیستید یا اصلا نمی خواهید خیس شوید، بیرون از تنگه و در کنار آن بنشینید و منظره ها زیبای اطراف و درون تنگه را دیدن کنید. اگر هم می خواهید وارد آب شوید، یا می توانید شنا کنید یا با قایق وارد دنیای شگفت انگیز این تنگه شوید.

تنگه لی لی دورود منطقه ای بسیار زیبا و منحصر بفرد است که آب فراوانی دارد. پر آب بودن تنگه آن را به مکانی مناسب برای آب تنی، آب بازی و حتی شیرجه زدن تبدیل نموده است. طبیعت و صخره های صاف و صیقلی آن منظره ها رویایی و هیجان انگیزی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. از جمله دیدنی های اطراف تنگه لی لی نیز میتوان به دریاچه زیبای گهر در 19 کیلومتری از تنگه و کوه قارون در 30 کیلومتری از آن اشاره نمود.

دلیل نامگذاری این تنگه به درختان گیلاسی برمیگردد که میوه آنان کوچکتر از گیلاس های عادی و تقریبا به میزان آلبالو است. افراد محلی به این نوع گیلاس لی لی می گویند. بدلیل وجود این درختان خاص در منطقه تنگه لی لی، محلی ها این تنگه را نیز با نام لی لی می شناسند. بعضی از افراد تنگه لی لی را تنگه سورپیلو نیز می نامند اما طبق پرس و جوهایی که در این زمینه اجرا شده، این نتیجه حاصل گشته که سورپیلو یک تنگه نیست بلکه یک پل در 5 کیلومتری تنگه لی لی است که معمولا نام آن با نام تنگه لی لی یکی در نظر گرفته می گردد در حالی که اصلا یکی نیستند.

منبع: همگردی

به "تنگه لی لی یکی از جاذبه های طبیعی استان لرستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه لی لی یکی از جاذبه های طبیعی استان لرستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید