تنش بی آبی در پر آبی

به گزارش وبلاگ ماشین، فروردین ماه سال جاری در سراسر کشور به ویژه شهرستان بروجرد بارندگی خوبی داشتیم اما برخلاف تصوراتی که شکل گرفت مبنی بر اینکه دیگر از سال های خشکسالی خارج و به ترسالی وارد شده ایم در منابع زیرزمینی خبری از آب چندانی نیست. بروجرد با وجود 300 میلیون متر مکعب آب رودخانه و روان آب، همچنان با کمبود آب دست وپنجه نرم می کند.

تنش بی آبی در پر آبی

به گزارش وبلاگ ماشین، علی رغم اینکه امسال بارندگی های خوبی در استان لرستان و شهرستان بروجرد رخ داد ولی منابع زیرزمینی شهرستان آب زیادی ندارند.

البته برداشت های بی رویه از منابع آبی و حفر چاه های غیرمجاز توسط کشاورزان که اغلب غیربومی هستند از سوی دیگر معضل بی آبی را تشدید می کند.

بحران آب آن گونه که باید جدی گرفته نمی شود

مسعود فلاح ظهر -معاون عمرانی فرمانداری بروجرد- در این باره، اظهار کرد: متاسفانه در کشور ایران بحران آب آن گونه که باید جدی گرفته نمی شود.

وی توضیح داد: با گرم شدن کره زمین، ته کشیدن سفره های آب زیرزمینی، افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش میزان مصرف، بحران آب جدی شده است.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد گفت: با توجه به اینکه مصرف و برداشت بی رویه آب از چاه های کشاورزی وجود دارد برنامه ای به منظور صرفه جویی در مصرف آب در بروجرد وجود ندارد.

فلاح اضافه کرد: باید با جدی دریافت بحران کمبود آب به دنبال اجرای راهکارهای مناسب برای مقابله با مصرف بی رویه و بهینه سازی مصرف منابع آبی موجود بود.

برداشت بی رویه کشاورزان غیربومی مشکل اشترینان

مقداد صارمی -بخشدار اشترینان- در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ ماشین، توضیح داد: برداشت غیرمجاز آب توسط سفره خانه های سنتی راستا گردشگری ونایی باعث ایجاد تنش در روستاهای پایین دست شده است.

وی توضیح داد: همچنین برداشت غیرمجاز آب از چاه های شمال اشترینان توسط کشاورزان غیربومی به تهدیدی جدی برای منابع آبی منطقه تبدیل شده است.

بخشدار اشترینان گفت: مزارع پرورش ماهی اقدام به انسداد رودخانه ها از طریق ایجاد حوضچه های آب می کنند که این امر نیز مسائلی را ایجاد کرده است.

صارمی با اشاره به سیل فروردین ماه، اضافه کرد: بخشی از خسارات سیل فروردین ماه امسال ناشی از آن بود.

وی بیان نمود: کشاورزان غیربومی در روستاهای جعفرآباد، اشترینان، دهریز، قائد طاهر به کشت برنج روی آورده و آب را برای کشت این محصولات به هر طریقی استفاده می کنند که مسائل بی آبی را ایجاد کرده است و به نظر می رسد کشت محصولات آب دوست امسال بسیار افزایش یافته است.

بخشدار اشترینان توضیح داد: قبل از اینکه کشاورزان اقدام به کشت محصولات کنند باید اقداماتی انجام داد نه اینکه الآن بعد از کاشت محصولات جلوی آن ها گرفته شود؛ سوراخ کردن لوله های آب برای برداشت غیرمجاز در سفره خانه ها یک مشکل اساسی است، این سفره خانه ها به دلیل ساماندهی نشدن به صورت غیرمجاز آب برداشت می کنند.

برداشت بی رویه کشاورزان غیربومی مسئله ای چندین ساله است که هر ساله این مشکل بیان می شود ولی هیچ گونه راهکاری برای رفع آن ارائه نمی شود.

شهرستان بروجرد 300 میلیون مترمکعب روان آب دارد

عزت الله نباتی -مدیر جهاد کشاورزی بروجرد- در این باره اظهار کرد: بروجرد با 35 هزار هکتار اراضی آبی بیشترین سطح اراضی آبی را در استان لرستان دارد.

وی توضیح داد: در شهرستان بروجرد 782 حلقه چاه، 1294 رشته قنات و 1033 چشمه وجود دارد.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: با وجود 300 میلیون متر مکعب رودخانه و روان آب و 219 میلیون متر مکعب حق آبه اما با این وجود برخی کشاورزان بروجردی حق آبه ندارند.

نباتی گفت: در حال حاضر شهرستان بروجرد 8.3 درصد از سطح لرستان را دربرمی گیرد و حدود 16 درصد از تولیدات کشاورزی استان را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: اجرای طرح تعادل بخشی و استفاده بهینه از منابع آب ضروری است و توسعه سیستم های نوین آبکمک تحت فشار و پرهیز از شیوه های غرقابی در آبکمک اراضی کشاورزی به تحقق این مهم کمک می کند.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد بیان نمود: بستر لازم برای افزایش استفاده از شیوه های آبکمک نوین باید فراهم شود تا سطح اراضی بیشتری به این سیستم مجهز شوند.

نباتی اضافه کرد: در صورتی که تمدید پروانه چاه های کشاورزی به شرط اجرای سیستم های نوین آبکمک در اراضی باشد، این شیوه موجب افزایش گستره استفاده از شیوه های نوین آبکمک می شود.

مشکل دیگری که شاید باید به آن به طور جدی ورود پیدا کرد این است که برخی کشاورزان میزان زمین کشاورزی خود را بیشتر از آنچه که هست بیان می کنند تا حق برداشت بیشتری داشته باشند ولی آن را به کشاورزان غیربومی می فروشند که این خود معضلی جدی بوده که باید به آن پرداخته شود.

اشترینان با مشکل قطعی آب روبرو شد

حبیب الله حدادی -مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری بروجرد- نیز در این باره، اظهار کرد: در شهر اشترینان با 2.5 حلقه چاه هیچ گاه با مشکل کم آبی روبرو نبودیم اما امسال با این باور غلط که سال پربارانی داشته ایم پس هر طور می خواهیم می توانیم آب مصرف کنیم، اشترینان با مشکل قطعی آب روبرو شد.

وی با بیان اینکه ما بیشتر از میزان آب تجدیدپذیر مصرف داریم، توضیح داد: با وجود بارش های امسال در منابع زیرزمینی تغییر چندانی ایجاد نشده است و به خصوص در محدوده اشترینان با مشکل جدی کم آبی روبرو هستیم.

مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری بروجرد گفت: 70 درصد آب شرب شهر بروجرد از چاه ها و 30 درصد آن از سرچشمه هایی همچون گلرود تأمین می شود.

حدادی اضافه کرد: مشکل کم آبی روستاها را با چند تانکر آب می توان حل کرد اما اگر این مشکل در شهر ایجاد شود با مشکل جدی روبرو می شویم لذا باید برای حفظ وضعیت موجود تلاش کنیم چراکه مشکل کم آبی شهر با تانکر مرتفع نمی شود و می تواند مسائلی ایجاد کند.

ظرفیت چاه های بروجرد نیز آنچنان نیست که بتوانند برای همیشه 70 درصد آب شرب را تامین کنند در این راستا باید به فکر حفر چاه های دیگر بود یا راهکارهایی جدید اندیشید که چند سال دیگر با مشکل روبرو نشویم.

وجود 10 حلقه چاه آب غیرمجاز

محمدی -مدیر امور آب بروجرد- نیز در این باره اظهار کرد: در بروجرد 12 حلقه چاه غیرمجاز آب کشاورزی وجود داشت که دو حلقه مسدود شده و 10 حلقه دیگر در دستور کار قرار گرفته است تا مسدود شود، متاسفانه چاه های مجاز آب به صورت بی رویه و غیرمجاز برداشت می کنند لذا هوشمند کردن چاه های آب کشاورزی بسیار ضروری است.

وی گفت: امسال برخی کشاورزان از رودخانه ها برای آبکمک محصولات کشاورزی خود استفاده کردند لذا ضرورت دارد برای کشاورزان توضیح داده شود از آب رودخانه ها استفاده نکنند.

همچنین عبدالرحیم رحیمی -فرماندار بروجرد- در این باره، اظهار کر: ضعف مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان بروجرد در این است که برای مطالبات هیچ گونه ارتباطی با مدیران کل مربوطه در مرکز استان ندارند.

وی بیان نمود: امور آب منطقه ای بروجرد باید از کل اعتباری که به این دستگاه اختصاص پیدا می کند حدود 50 درصد را به منظور مسدود کردن چاه های غیرمجاز درسطح شهرستان بروجرد هزینه کند.

به گزارش وبلاگ ماشین، آب زیادی در شهرستان وجود دارد که به صورت روان آب خارج می شود و هیچ گونه مدیریتی بر روی آن وجود ندارد، ضمن اینکه به نظر می رسد برای مدیریت منابع آبی در دستگاه های مرتبط عزمی وجود ندارد در حالی که نیاز است برای این موضوع مهم و ویژه همه اقدامات لازم از سوی دستگاه های متولی به کار گرفته شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تنش بی آبی در پر آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش بی آبی در پر آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید