تحویل 3 میلیون دُز واکسن پاستوکواک تا آخر تابستان به وزارت بهداشت

به گزارش وبلاگ ماشین، مدیر پروژه کارآزمایی بالینی واکسن کرونای پاستوکواک گفت: تا آخر تابستان 3 میلیون دز واکسن تحویل وزارت بهداشت می گردد، ولی با افزایش ظرفیت امیدواریم فراوری از اوایل پاییز به 2 تا 3 برابر برسد.

تحویل 3 میلیون دُز واکسن پاستوکواک تا آخر تابستان به وزارت بهداشت

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ ماشین، احسان مصطفوی، عضو هیات علمی انستیتو پاستور و مدیر پروژه مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران درباره شرایط کارآزمایی بالینی فاز 3 و صدور مجوز تزریق اضطراری این واکسن، گفت: مرحله سوم کارآزمایی بالینی این واکسن به صورت مشترک در ایران و کوبا دنبال شد.

وی ادامه داد: مطالعه فاز سوم این واکسن در ایران از 6 اردیبهشت آغاز شد و 24 هزار داوطلب در 8 شهر کشور وارد این مطالعه شدند. تمامی داوطلبان دو دز خود را دریافت کردند و قرار شد داوطلبان دو شهر یزد و زنجان دوز سوم که همان دوز یادآور است را دریافت کنند.

مدیر پروژه مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا اضافه نمود: از روز شنبه 5 تیرماه تزریق دوز یادآور در زنجان آغاز شده و طی کمتر از 10 روز به انتها خواهد رسید. خوشبختانه تا به امروز عوارض جدی منتسب به تزریق در هیچ کدام از داوطلبان دیده نشده است، اما آنچه مهم است بحث اثر بخشی واکسن است.

مصطفوی اضافه نمود: داوطلبان پس از دو هفته از تزریق دز دوم در حدود 2 تا 3 ماه مورد پیگیری قرار می گیرند. پیش بینی ما این است که برای اواخر مرداد تا اوایل شهریور گزارش اولیه اثربخشی واکسن تهیه شده باشد.

وی گفت:همزمان با مطالعه فاز 3 فراوری واکسن در انستیتو پاستور آغاز شده و دنبال می گردد. گزارش های اثربخشی واکسن در ایران و کوبا به سازمان غذا و دارو تحویل داده می گردد و تصمیم گیری نهایی برای صدور مجوز تزریق اضطراری به وسیله سازمان غذا و دارو و در صورت صلاحدید انجام خواهد شد. بنا بر زمزمه هایی که شنیده می گردد این هفته یا اوایل هفته آینده مجوز تزریق اضطراری واکسن مشترک ایران و کوبا صادر خواهد شد.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور اضافه نمود: با هدفگذاری صورت گرفته تا آخر تابستان 3 میلیون دز واکسن تحویل وزارت بهداشت می گردد، ولی با افزایش ظرفیت امیدواریم فراوری از اوایل پاییز به 2 تا 3 برابر برسد.

مصطفوی از قیمت واکسن پاستورکواک برای تحویل به وزارت بهداشت اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: تعرفه این واکسن بر اساس مستندات ارائه شده به سازمان غذا و دارو انجام خواهد شد که هنوز عددی اعلام نشده است.

مدیر پروژه مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا با تاکید بر مطالعات فاز 3 بالینی بر روی طیف سنی بالای 18 سال گفت: کشور کوبا مطالعات خود بر روی طیف سنی زیر 18 سال را هم آغاز نموده است. بعد از اینکه مجوز های لازم برای تزریق این واکسن صادر گردد؛ واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد و بر اساس سند ملی واکسیناسیون افرادی که در اولویت قرار می گیرند این واکسن را دریافت خواهند کرد که طبیعتا افراد مسن و پرخطر در صدر اولویت ها هستند.

مصطفوی به هموطنان اطمینان داد: نهایت سعی در انستیتو پاستور صورت می گیرد تا واکسنی بی خطر، امن و اثر بخش تحویل مردم گردد تا اعتماد یکصدساله نسبت به این موسسه ادامه یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تحویل 3 میلیون دُز واکسن پاستوکواک تا آخر تابستان به وزارت بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل 3 میلیون دُز واکسن پاستوکواک تا آخر تابستان به وزارت بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید