تایم: هیچ طرح واقعی برای تقابل با ایران وجود ندارد

به گزارش وبلاگ ماشین، نشریه تایم به نقل از منابع مطلع در پنتاگون گزارش داد که هیچ برنامه واقعی و قابل اجرایی برای تقابل نظامی با ایران وجود ندارد.

تایم: هیچ طرح واقعی برای تقابل با ایران وجود ندارد

به گزارش ایسنا به نوشته نشریه تایم، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر این منتشر شده که آمریکا میخواهد پس از استقرار ناو هواپیمابر لینکلن در خاورمیانه 120 هزار نیرو به این منطقه برای مقابله با آنچه تهدیدات ایران خوانده شده، اعزام کند.

سه مقام نظامی آمریکا که در برنامه ریزی و نظارت بر نیروهای آمریکایی در منطقه دخیل هستند به نشریه تایم گفتند که هیچ طرح واقعی و قابل اجرا یا چیزی شبیه آن برای استقرار گسترده نیرو در منطقه خلیج فارس وجود ندارد.

تمام این سه منبع مطلع که خواستند نامشان فاش نگردد به تایم گفتند که هیچ اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

به گفته این سه مقام نظامی، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا خواستار طرحی برای اعزام نیروی مضاعف نظامی و نیروی هوایی به خلیج فارس شده است. همچنین پاتریک شاناهان وزیر دفاع موقت آمریکا هشتم مه طرحی را به او و دیگر مشاوران امنیتی برای استقرار 120 هزار نیرو در خاورمیانه ارائه داد اما حتی استقرار نیروهای محدود برای مواجهه با تهدیدات واقعی و معتبر نیازمند یک فهرست استقرار و نیروی زمان بندی شده است. این فهرست به طور دقیق معین می نماید که چه واحدهایی در موضع هستند، چه نیروهای مضاعفی باید مستقر یا ذخیره شوند، چه تجهیزات و نیازهایی ضروری است، نیروها باید به کجا اعزام شوند یا اطراق نمایند، و چگونه و با چه ترتیبی باید حرکت نمایند. تبیین چنین فهرستی نیازمند ماه ها صرف وقت است، به علاوه اینکه جزئیات ریزتری نیز باید معین گردد.

به گفته یکی از این منابع مطلع، پنتاگون طرح هایی کلی برای استقرار نیرو در همه جای جهان، حتی در کانادا دارد و آن را به روز رسانی می نماید. هر سه منبع تصریح کردند که اما طرح های موجود و آماده کنونی برای مواجهه با ایران از سوی فرماندهی مرکزی که ماموریت هایی را در منطقه اجرا می نماید به هیچ وجه خواستار استفاده گسترده از نیروی نظامی برای حمله نیست.

کریس گیکا، ژنرال بریتانیایی معاون فرمانده ائتلاف موسوم به ضد داعش هفته گذشته اذعان کرد که هیچ تهدیدی از سوی ایران یا نیروهای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه مشاهده نشده است.

هرچند که ساعاتی پس از این اظهارات ژنرال گیکا، آمریکا آن را تکذیب کرد و باز مدعی شد که اطلاعات به دست آمده نشان دهنده تهدید در منطقه از سوی نیروهای مورد حمایت ایران است.

هر سه مقام نظامی آمریکایی گفتند که از تعداد 120 هزار نیرو که در بعضی رسانه ها عنوان شده، گیج شده اند. یکی از آنها تاکید نمود: این بی معنی و احمقانه است.

دونالد ترامپ خاتمه روز سه شنبه با قصد قبلی یا غیر عمدی به این تردیدها اضافه نمود. وی درباره گزارشات مبنی بر برنامه ریزی نظامی جدید گفت: از نظر من این اخبار جعلی است. خب؟ اکنون آیا من آن را انجام خواهد داد؟ ما برای آن برنامه ریزی نکرده ایم. امیدوارم که مجبور به این کار نشویم و اگر بخواهیم چنین کاری انجام دهیم باید نیروهای بسیار بیشتری اعزام کنیم.

این اظهارات احتمال وجود شکاف میان ترامپ و جان بولتون مشاور امنیت ملی جنگ طلبش را افزایش داد.

منبع: انتخاب

به "تایم: هیچ طرح واقعی برای تقابل با ایران وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایم: هیچ طرح واقعی برای تقابل با ایران وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید