تاثیر عجیب توهین های کلامی بر مغز افراد

به گزارش وبلاگ ماشین، خبرنگاران :آیا می دانستید شنیدن توهین های کلامی و ناسزا برای مغز حکم سیلی روی صورت را دارد.محققان متوجه شدند که انسان ها تحت تاثیر توهین های کلامی قرار خواهند گرفت و مغز آن را مانند یک سیلی کوچک به صورت پردازش می نماید.

تاثیر عجیب توهین های کلامی بر مغز افراد

به گزارش وبلاگ ماشین و به نقل از دیجیاتو؛ محققان با آنالیز امواج مغزی گرفته شده با دستگاه الکتروانسفالوگراف (EEG) و ثبت واکنش های پوست می گویند شنیدن توهین های کلامی و ناسزا برای مغز حکم سیلی روی صورت را دارد.

محققان امواج مغزی شرکت نمایندگان در تحقیق را در سه شرایط مختلف شامل بیان کلام توهین آمیز، کلام مثبت و درنهایت کلامی که نه بار منفی و نه بار مثبت دارد مورد آنالیز قرار دادند.

درنهایت معین شد وقتی شرکت نمایندگان ناسزا و کلام توهین آمیزی می شنوند، فارغ از آنکه این کلام به خود فرد نسبت داده گردد یا فرد دیگری مورد هدف ناسزاگویی قرار گیرد، مغز، آن کلام منفی را معادل سیلی روی صورت تلقی می نماید.

کلمات نقش بسیار زیادی در ارتباط برقرار کردن انسان ها با یکدیگر دارند و به همین صورت آن ها می توانند باعث آسیب رساندن به انسان ها نیز شوند. با این حال، در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی درباره تاثیر کلمات بر انسان ها وجود دارد.

برای انجام این تحقیق، 79 شرکت نماینده زن تحت آنالیز های EEG و حالات پوست قرار گرفتند و سه نوع گفتار متفاوت از جمله توهین (مانند: لیندا چندش آور است)، تعریف (مانند: لیندا قابل تحسین است) و جملات توصیفی خنثی و واقعی (مانند: لیندا هلندی است) برای آن ها بیان شد.

بعلاوه در این تحقیق، نیمی از سه گفتار اشاره شده درباره نام خود شرکت نمایندگان و برای نیمی دیگر از نام اشخاص دیگری استفاده شده است. علاوه بر این، شرکت نمایندگان هیچ تعامل واقعی با دیگران نداشته اند و به تمام آن ها گفته شده که این اظهارات به وسیله سه مرد مختلف بیان شده است.

تاثیر توهین های کلامی بر انسان ها

محققان در نهایت متوجه شدند که حتی در شرایط غیرطبیعی (محیط آزمایشگاهی و بدون تعامل واقعی انسان ها) نیز انسان ها تحت تاثیر توهین های کلامی قرار خواهند گرفت و مغز آن را مانند یک سیلی کوچک به صورت پردازش می نماید.بعلاوه مهم نیست که توهین مربوط به چه کسی بوده و حتی پس از تکرار نیز این تاثیر در شرکت نمایندگان مشاهده شده است.

دکتر مارین استرویکسما، از دانشگاه اوترخت، هلند و نویسنده این مقاله شرح می دهد:روش دقیقی که کلمات می توانند در هنگام خواندن یا شنیدن، بار توهین آمیز و از نظر احساسی منفی خود را به انسان ها منتقل نمایند، هنوز به خوبی درک نشده است. درک این موضوع که عبارات توهین آمیز هنگام بیان شدن با انسان چه می نماید و علت آن، برای روانشناسانی و بعلاوه دیگر افرادی که می خواهند جزئیات رفتار اجتماعی را درک نمایند، اهمیت قابل توجهی دارد.

البته باید اشاره نمود که در این مطالعه، تاثیر توهین در یک محیط مصنوعی نشان داده شده است و مطالعه آن در یک محیط واقعی می تواند چالش های بیشتری را به همراه داشته باشد.با این وجود، تحقیق دانشمندان نشان می دهد که حساسیت مغز انسان ها به کلمات منفی در مقایسه با کلمات مثبت افزایش یافته است. در واقع، یک توهین بلافاصله توجه مغز ما را به خود جلب می نماید.

منبع: توریسم آنلاین

به "تاثیر عجیب توهین های کلامی بر مغز افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر عجیب توهین های کلامی بر مغز افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید