اولین پیاده روی فضانوردان چینی خارج از ایستگاه خودشان

به گزارش وبلاگ ماشین، دو فضانورد چینی اولین راهپیمایی فضایی را در خارج از ایستگاه فضایی نو چین انجام دادند تا یک بازوی رباتیک به طول 15 متر را تنظیم کنند.

اولین پیاده روی فضانوردان چینی خارج از ایستگاه خودشان

برنامه فضایی بلند پروازانه چین با انجام اولین پیاده روی فضایی خدمه ایستگاه فضایی این کشور به نام تیان هه (هارمونی آسمانی) ، گامی دیگر رو به جلو برداشته است. این اولین پیاده روی فضایی چین طی 13 سال گذشته است.

در این پیاده روی فضایی، دو فضانورد چینی با موفقیت برخی از کارهای مهم را در طول هفت ساعت پیاده روی فضایی در خارج از ایستگاه فضایی این کشور انجام دادند و برخی از قطعات اصلی این آزمایشگاه در حال چرخش را به محل خود منتقل کردند.

تلویزیون دولتی چین خروج لیو بومینگ و تانگ هونگبو از ایستگاه فضایی چین را به طور مستقیم نشان داد در حالیکه سومین فضانورد یعنی نی هایشنگ در ایستگاه منتظر ماند.

فضانوردان چینی برای انجام یک ماموریت سه ماهه از تاریخ 17 ژوئن (27 خرداد) در سومین ماموریت که بخشی از یک برنامه فضایی بلندپروازانه است حضور دارند. این در حالی است که چین در ماه مه یک مریخ نورد را در سطح سیاره سرخ فرود آورد.

سازمان ملی فضایی چین در ماه آوریل کپسول اصلی ایستگاه فضایی تیان هه خود را آغاز کرد و ماژولی به میزان یک اتوبوس با سیستم های پشتیبانی حیات و اقامتگاه برای خدمه ارسال کرد. بعد از آن یک فضاپیما حامل غذا و سوخت در ماه مه به این ایستگاه منتقل شد.

چین بامداد پنج شنبه 27 خرداد یک فضاپیمای حامل سه فضانورد را با موشک لانگ مارچ 2 اف به ایستگاه فضایی خود مستقر در مدار پائینی کره زمین فرستاد. این نخستین بار از سال 2016 به این سو است که چین یک فضاپیما را با سه سرنشین از طریق موشک لانگ مارچ از صحرای گوبی به مدار زمین پرتاب می کند. چین در این ماموریت که بعد از پنج سال اجرا می شود، این فضانوردان را برای اقامت سه ماهه به یک ماژول فضایی در مدار زمین منتقل می کند که می تواند رکورد 30 روزه چین را در سال 2016 بشکند.

شنزو 12 (Shenzhou-12) به معنای کشتی الهی سومین مأموریت از 11 ماموریت مورد نیاز برای تکمیل ایستگاه فضایی چین تا سال 2022 خواهد بود. در این میان، چهار ماموریت با این فضاپیما انجام می شود که 12 فضانورد چینی را به فضا می فرستند. این تعداد بیشتر از 11 زن و مردی است که چین در سال 2003 به مدار زمین اعزام کرده بود.

چین که قصد دارد تا سال 2030 به یک قدرت اصلی فضایی تبدیل شود، دومین کشوری بود که سال جاری میلادی، مریخ نورد خود را دو سال پس از فرود اولین فضاپیمای این کشور در آن طرف ماه، روی مریخ فرود آورد.

این اقدام چین در شرایطی است که کاوشگر چانگ ئه 5 چین حامل نمونه های خاک و سنگ کره ماه آذرماه سال 1399 بعد از انجام موفقیت آمیز ماموریت فضایی خود، در منطقه مغولستان داخلی در شمال چین فرود آمده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "اولین پیاده روی فضانوردان چینی خارج از ایستگاه خودشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین پیاده روی فضانوردان چینی خارج از ایستگاه خودشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید