ایالت پرلیس در یک نگاه

به گزارش وبلاگ ماشین، ایالت پرلیس هرچند کوچک ترین ایالت مالزی محسوب می گردد، اما در صنعت گردشگری موفقیت های زیادی را نصیب خود نموده است و سالانه میزبان توریست های بسیاری می گردد.

ایالت پرلیس در یک نگاه

ایالت پرلیس کوچک ترین ایالت در کشور مالزی، قاره آسیا است. این ایالت در قسمت شمالی ساحل غربی شبه جزیره مالایا واقع شده است و از شمال با استان های ساتون و سونگخلا در کشور تایلند و از جنوب با ایالت کداح هم مرز است. مرکز رسمی پرلیس، کنگر نام دارد و مرکز سلطنتی آن، آرائو است.

ایالت پرلیس 246 هزار نفر جمعیت دارد و مساحت آن 821 کیلومترمربع است. حدود 88٪ جمعیت این ایالت را مسلمانان تشکیل می دهند و بعد از آن بودا یی ها با 10٪ قرار گرفتند. جمعیت پیروان هندویسم و مسیحیت در این ایالت کمتر از 2٪ است. زبان مردم این ایالت مالزیایی پرلیس است و اقلیت هندی و چینی نیز به زبان تامیل و زبان های چینی صحبت می نمایند.

نوع حکومت در ایالت پرلیس پادشاهی مشروطه است؛ اما بر خلاف دیگر ایالت های مالزی، حاکم این ایالت به جای سلطان، راجا نام دارد. قدرت قانون گزاری را قوه مقننه ایالت پرلیس به عهده دارد، که متشکل از 15 نماینده از قسمت های مختلف ایالت است. قدرت و حاکمیت در این ایالت به دست قوه مجریه و نخست وزیر است که هر دوی آن ها توسط راجا انتخاب می شوند.

در شروع پرلیس جزوی از ایالت کداح محسوب می شد و یکی از ارزشمندترین محدوده ها برای سلطنت کداح به شمار می رفت. دو پایتخت سلطنتی کداح با نام های کوتا سنا و کوتا ایندرا کایانگان در این ایالت قرار داشتند.

دمای هوای پرلیس در طول سال بین 23 تا 35 درجه سانتی گراد متغیر است. این ایالت در بعضی از ماه های سال مانند اکتبر باران های فصلی شدیدی را تجربه می نماید.

خط اصلی قطار کوالالامپور-بانکوک از ایالت پرلیس عبور می نماید. برای طی مسافت های بین ایالتی می توان به ترمینال بوکیت لاگی در کنگر مراجعه کرد. برای ورود زمینی به تایلند نیز، حرکت از پادانگ بسار و وانگ کلیان در نزدیکی کنگر پیشنهاد می گردد.

از شهرهای مهم ایالت پرلیس می توان به کنگر، آرائو، پادانگ بسار، کوالا پرلیس و وانگ کلیان اشاره نمود.

سوغاتی های ایالت پرلیس انواع باکیت، سرامیک جات، دست سازهای بومی و عود را شامل می شوند. شما برای خرید می توانید به آدینه بازار وانگ کلین (Wang Kelian Weekend Market) و مرکز محصولات فرهنگی پرلیس (Perlis Craft Cultural Complex) سر بزنید.

مسجد الحسین (Al Hussain Mosque) که به مسجد شناور نیز شهرت دارد، یکی از دیدنی های پرلیس به شمار می رود. این مسجد در نزدیکی موج شکن کوالا پرلیس واقع شده است و نمازگزاران برای رفتن به داخل صحن مسجد باید از پلی معلق روی آب عبور نمایند.

موزه کوتا کایانگ (Kota Kayang Museum) از دیدنی های پرلیس است و شامل سه گالری می گردد؛ گالری عمومی، گالری باستان شناسی و گالری پرلیس و کداح.

اگر به جاذبه های طبیعی و دنیای وحش علاقه دارید، به غار کلام (Kelam Cave) و مزرعه مارها و خزندگان (Snake And Reptile Farm) سر بزنید.

از دیگر دیدنی های پرلیس می توان به پارک ایالتی پرلیس (Perlis State Park)، مزارع انگور پرلیس (Taman Anggur Perlis) و کاخ آراو (Istana Arau) اشاره نمود.

منبع: کجارو / holidaygogogo.com / en.wikivoyage.org / tripadvisor.com / en.wikipedia.org

به "ایالت پرلیس در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایالت پرلیس در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید