انسان ها چگونه مو های بدن خود را از دست دادند؟

به گزارش وبلاگ ماشین، گروهی از دانشمندان آمریکایی در پژوهش نو خود، به آنالیز دلایل از دست دادن موی بدن در پستاندارانی مانند انسان پرداخته اند.

انسان ها چگونه مو های بدن خود را از دست دادند؟

داشتن موهای بدن یکی از ویژگی های معین پستانداران است اما چندین پستاندار مانند نهنگ ها، موش های حفار برهنه و انسانها به طور قابل توجهی موهای کمتری دارند. این موضوع که چرا ما نسبت به سایر پستانداران به میزان قابل توجهی موهای کمتری داریم، مدت هاست که یک راز به جای مانده است.

دانشمندان دانشگاه یوتا(UofU) و دانشگاه پیتسبرگ(University of Pittsburgh) برای یافتن مبنای ژنتیکی کاهش کمیت مو، توالی های رمزگذار و غیر رمزگذار را شناسایی کردند که در پستانداران بدون مو در مقایسه با پستانداران پرمو، با سرعت های متفاوتی تکامل می یابند.

آنها دریافتند که به نظر می رسد انسان دارای ژن یک پوشش کامل از موهای بدن است. این پژوهش، چندین ژن و نواحی ژنومی را شناسایی می نماید که برای رشد مو حیاتی هستند. بعلاوه، این پژوهش نشان می دهد که طبیعت حداقل 9 بار از همین تاکتیک در پستانداران گوناگون استفاده نموده است.

دکتر ناتان کلارک(Nathan Clark)، متخصص ژنتیک انسان در دانشگاه یوتا که بسیاری از این تحقیقات را انجام داده است، گفت: ما روش خلاقانه استفاده از تنوع زیستی را برای یادگیری در خصوص ژنتیک خود در پیش گرفته ایم. این کار به ما یاری می نماید تا مناطقی از ژنوم خود را معین کنیم که در ویژگی مهمی نقش دارند.

دانشمندان از یک روش مبتنی بر نرخ تکامل موسوم به RERconverge برای انجام دادن اسکن ژنومی 62 گونه پستاندار با استفاده از 19 هزار و 149 ژن و 343 هزار و 598 ناحیه غیر رمزگذار استفاده کردند.

تجزیه و تحلیل ها نشان داد که بسیاری از پستانداران بدون مو، جهش هایی را در بسیاری از ژن های مشابه دارند. این ژن ها شامل ژن هایی هستند که کراتین را رمزگذاری می نمایند، عناصر اضافی که ساقه مو را می سازند و رشد را سهولت می بخشند.

بعلاوه، این پژوهش نشان داد که نواحی تنظیمی ژنوم همین میزان مهم به نظر می رسند. این نواحی به جای رمزگذاری ساختارهایی که مو را فراوری می نمایند، به طور غیرمستقیم بر فرآیند فراوری مو تأثیر می گذارند. آنها اندازه موی فراوریشده و زمان و مکان فعال شدن ژن های ویژه را کنترل می نمایند.

آماندا کوالچیک(Amanda Kowalczyk)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ژن های زیادی وجود دارند که ما چیز زیادی در خصوص آنها نمی دانیم. ما باور داریم که این ژن ها می توانند در رشد و نگهداری مو نقش داشته باشند.

کلارک گفت: از آنجا که حیوانات تحت فشار تکاملی برای ریزش مو هستند، ژن های رمزگذار مو اهمیت کمتری پیدا می نمایند. به همین علت است که آنها سرعت تغییرات ژنتیکی مجاز حاصل از انتخاب طبیعی را افزایش می دهند. بعضی از تغییرات ژنتیکی ممکن است به ریزش مو منجر شوند و بعضی دیگر ممکن است آسیب جانبی پس از توقف رشد مو باشند.

وی اضافه کرد: زمانی که یک صفحه نمایش ژن های شناخته شده مو را شناسایی کرد، نشان داد که این روش کارآمد است. بعلاوه، این پژوهش نشان می دهد ژن های شناسایی شده در صفحه نمایش که به خوبی تعریف نشده اند، می توانند به همان میزان برای داشتن مو یا نداشتن آن مهم باشند. این راهی برای معین مکانیسم های ژنتیکی جهانی است که زیربنای ویژگی های متفاوت هستند.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "انسان ها چگونه مو های بدن خود را از دست دادند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان ها چگونه مو های بدن خود را از دست دادند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید