آیا جنبش های تغییر در سراسر دنیا شکل گرفته است؟

به گزارش وبلاگ ماشین، کارشناس مسائل آمریکای لاتین به آنالیز عوامل و دلایل کناره گیری اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی می پردازد.

آیا جنبش های تغییر در سراسر دنیا شکل گرفته است؟

به گزارش وبلاگ ماشین، هادی اعلمی فریمان طی گفت و گویی درباره دلایل کناره گیری اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی می گوید: مورالس 14 سال است که رئیس جمهور بولیوی است. او با قدرت جنبش های کارگری و اتحادیه کوکاران بولیوی در یک مقطعی از 2006 رئیس جمهور شد و مجددا انتخاب شد با برگزاری انتخابات از 22 ژانویه 2006 تاکنون در قدرت بود.در این سالها پشتیبان اصلی او همین اتحادیه کشاورزی و سندیکاها و اتحادیه های کارگری بولیوی بودند و آن بدنه رای مردمی را همواره به همراه داشت.اما شرایط فعلی در حال تغییر است، جنبش های تغییر در سراسر دنیا شکل گرفته که در این میان دامن بولیوی را هم گرفت.در بولیوی طی سالهای اخیر مشکلاتی اجتماعی ریشه دوانده است که امروز مطالبات مردمی در راستای همان است.

این کارشناس اضافه نمود: خود کشور بولیوی یک کشور چند فرهنگی و گسترده است، 36 گروه هستند که فرهنگ های متمایز و 40 زبان مادری دارند. یک سری شکنندگی هایی که در سیاست داخلی ایجاد شده مربوط به مناطق خودمختار است. ایالت هایی که منابع گاز دارند که در طبقه ثروتمند و اشراف بولیوی قرار دارند و در کنار آن ایالت هایی که فقیر هستند و منابعی برای ثروت ندارند. بنابراین این نابرابری همواره در جامعه کشور بولیوی بوده است. این نابرابری بسیار عمیق است. این درحالی است که جامعه برخوردار از ثروت همواره مخالف مورالس بوده است و همین باعث دو دستگی در 14 سال اخیر بود.

وی اضافه نمود: گسل بولیوی مربوط به همین شکاف طبقاتی است. از ابتدا اپوزسیون او ایالت هایی بودند که برخوردار از ثروت گاز بودند که وابسته به ایالات متحده هستند. در دوره ریاست جمهور مورالس تنش های زیادی هم ایجاد شد یکی از تنش ها بحث مربوط به کاهش رایانه ها و برابری سوخت بود، در مقاطعی هم اعتصابات کارگری بود.همه اینها گسلها و شکاف هایی بود که وجود داشت که الان به شکل دیگری خودش را نشان داد، اما اینبار متفاوت بود چراکه وارد یک فاز سیاسی شد. مخالفان بحث تقلب در انتخابات را مطرح کردند.با اینحال نباید از این مساله چشم پوشید که مردم واقعا خواستار تغییر هستند، آنها پس از 14 سال خواستار شرایط جدید و رئیس جمهور جدید هستند. مردم به این بلوغ رسیده اند که اگر قرار بود اتفاقی بیفتد قطعا در این سالها تغییراتی اتفاق افتاده بود!

مشروح این گفت و گو را ایـنجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "آیا جنبش های تغییر در سراسر دنیا شکل گرفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا جنبش های تغییر در سراسر دنیا شکل گرفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید