آمار فراوری خودرو در 8 ماهه نخست سال 99

به گزارش وبلاگ ماشین، آن طور که آمارهای منتشرشده توسط وزارت صمت نشان می دهد فراوری خودروی سواری و همچنین فراوری خودروهای تجاری سبک (وانت) در میان 28 کالای منتخب که مورد توجه متولی بخش صنعت کشور واقع شده است به ترتیب صندلی هشتم و نهم را به لحاظ بیشترین میزان رشد به خود اختصاص داده است.

آمار فراوری خودرو در 8 ماهه نخست سال 99

بر اساس این گزارش فراوری خودروی سواری در 8 ماه امسال در قیاس با 8 ماه سال 98 از رشد 3/ 21 درصدی برخوردار بوده است. شرکت های فعال در زمینه فراوری خودروی سواری (چه دولتی و چه خصوصی) تا انتها آبان ماه امسال توانسته اند در مجموع 542 هزار و 600 دستگاه خودروی سواری فراوری نمایند. سواری سازان در همین بازه زمانی در سال گذشته فراوری 447 هزار و 300 دستگاه خودرو را در خطوط فراوری خود نهایی نموده بودند.

همان طور که اشاره شد فراوری خودروهای تجاری سبک نیز صندلی نهم جدول آمار فراوری کالاهای منتخب وزارت صمت را تصاحب نموده است.بر این اساس شرکت های فعال در زمینه فراوری وانت تا انتها هشتمین ماه از امسال در مجموع فراوری 52 هزار و 828 دستگاه خودروی تجاری سبک را نهایی کردند. این میزان فراوری در قیاس با فراوری 43 هزار و 877 دستگاهی که تا انتها آبان ماه سال گذشته رقم خورده است، نشان از رشد فراوری 4/ 20 درصدی دارد.در شرایطی که فراوری خودروهای سواری و تجاری سبک رشدی حول و حوش 20 درصد داشته است، وزارت صمت به عنوان سیاست گذار کلان خودرو رشد فراوری 50 درصدی فراوری خودرو را تا انتها امسال هدف گذاری نموده است.

با توجه به رشد 20 درصدی سواری و از آنجایی که در بخش فراوری خودرو تیراژ محصولات سواری صندلی ویژه ای در آمار فراوری به خود اختصاص می دهد به نظر می رسد سیاست گذار کلان حساب ویژه ای روی افزایش آمار فراوری خودرو از جهت رشد فراوری سواری ها و تحقق رشد فراوری به میزان 50 درصد باز نموده است. اما به رغم هدف گذاری اجرا شده تا اینجای کار هنوز خبر رسمی از برنامه ریزی تعیین برای افزایش فراوری خودرو به خصوص محصولات سواری در شرکت های خودروساز نیست.

بلاتکلیفی سیاست گذار خودرو در قبال هدف گذاری اجرا شده در شرایطی است که تنها 4 ماه تا انتها سال زمان باقی است و چنانچه مدیران ارشد وزارت صمت به دنبال این هستند تا هدف گذاری اجرا شده را محقق نمایند باید هر چه زودتر از برنامه خود برای این مهم رونمایی نموده و زمینه را برای افزایش فراوری محصولات سواری مهیا نمایند.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط با خودرو را در صفحه اختصاصی خودرو وبلاگ ماشین بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "آمار فراوری خودرو در 8 ماهه نخست سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار فراوری خودرو در 8 ماهه نخست سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید