گرانقیمت ترین خانه وقفی دنیا کجاست؟ ، تصاویر این خانه را ببینید

به گزارش وبلاگ ماشین، گرانقیمت ترین خانه دنیا را باید در قلب تهران جست وجو کرد. خانه ای قدیمی که معماری سنتی ایرانی نمایی زیبا به آن بخشیده و وجود اشیا گرانبهای بسیار، آن را به گرانقیمت ترین خانه وقفی ایران و دنیا تبدیل نموده است.

گرانقیمت ترین خانه وقفی دنیا کجاست؟ ، تصاویر این خانه را ببینید

وبلاگ ماشین - حسن حسن زاده: اینجا گرانقیمت ترین خانه وقفی جهان است. عمارتی هرچند کوچک اما چشم نواز و البته مملو از اشیاء و آثار هنری گرانبها. علیرضا زمانی تهرانشناس می گوید: خانه موزه مقدم به وسیله محسن مقدم از بنیان گذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال 1351 وقف این دانشگاه شد. مقدم سال 1366 درگذشت و اداره خانه به عهده همسرش قرار گرافت. اما همسر او نیز 3 سال بعد از جهان رفت و تولیت این خانه به طور کامل در اختیار دانشگاه تهران نهاده شد. این خانه موزه، اشیای متعدد فرهنگی و تاریخی را در خود جای داده که آن را به گرانقیمت ترین خانه وقفی جهان تبدیل نموده است. بعضی از مهمترین آثار این خانه که اکنون به موزه تبدیل شده شامل نقاشی های رنگ و روغن از بناهای باستانی و معماری دوره اسلامی ایران و نیز طبیعت ایران و جهان نقاشی پشت شیشه، پارچه، لباس، فرش، ظروف سفالی، فلزی و شیشه ای، مهر و اسناد و فرامین و... است.

قصه های خواندنی تهران را اینجا دنبال کنید

استفاده از سبک معماری سنتی ایرانی در طراحی و ساخت این خانه نیز به زیبایی بصری آن افزوده است. خانه مقدم از سه بخش شامل خانه ای بزرگ، حیاطی وسیع و باغی زیبا تشکیل شده که در فصول مختلف سال نمایی متفاوت و زببا به آن می بخشد. بخش مسکونی این عمارت با ایوان ها، ستون ها و تاق های هلالی شکل به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم شده. و بخش بیرونی و یا بخش رسمی آن نیز سالنی بزرگ برای پذیرایی، اتاق نشیمن، راهروهای ورودی به اتاق نشیمن، اتاق آتلیه و اتاقی در پشت سالن پذیرایی دارد.

نام: محسن مقدم

سال: 1351

عنوان: وقف خانه

موقعیت: خیابان امام(ره)، بعد از خیابان شیخ هادی، پلاک 251

منبع: همشهری آنلاین

به "گرانقیمت ترین خانه وقفی دنیا کجاست؟ ، تصاویر این خانه را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانقیمت ترین خانه وقفی دنیا کجاست؟ ، تصاویر این خانه را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید