واردات گندم یا افزایش نرخ تضمینی؟ ، کاهش 20 درصدی سطح زیر کشت گندم در راه است

به گزارش وبلاگ ماشین، هاشمی گفت: با توجه به تصمیم دولت برای واردات 1 و نیم تا 2 میلیون تن گندم به نظور ذخایر استراتژیک به سازمان بازرسی کل کشور پیشنهاد داده ایم که به جای واردات اقدام به خرید تضمینی گندم با نرخ 2 هزار و 200 تومان از کشاورزان کنند.

واردات گندم یا افزایش نرخ تضمینی؟ ، کاهش 20 درصدی سطح زیر کشت گندم در راه است

عطاء الله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آخرین وضعیت شکایت گندم کاران به سازمان بازرسی کل کشور, اظهار کرد: طی هفته های اخیر بنیاد ملی گندم کاران به کنندگی از جامعه تولیدکنندگان شکوائیه ای به سازمان بازرسی کل کشور نوشت که هم اکنون نظریه و نامه قطعی در این خصوص به دست ما نرسیده است.

او در خصوص پیشنهاد بنیاد ملی گندم کاران به سازمان ملی کشور, افزود: با توجه به آنکه دولت برای ذخایر استراتژیک قرار است یک و نیم تا 2 میلیون تن گندم وارد کند از این رو پیشنهاد داده ایم که این میزان گندم را از کشاورزان با نرخ حداقل 2 هزار و 200 تومان خریداری کنند تا تولیدکنندگان نسبت به خروج گندم ذخیره شده در انبار ها تمایل داشته باشند.

هاشمی قیمت هر تن گندم وارداتی را 280 دلار خاطرنشان کرد و گفت: بر این اساس حداقل قیمت هر کیلو گندم وارداتی برای دولت 2 هزار و 800 تومان تمام می شود که در صورت خرید با نرخ 2 هزار و 200 تومان علاوه بر آنکه کشاورزان منفعت می برند از خروج ارز جلوگیری می شود که با این وجود امنیت غذایی و خود کفایی گندم در معرض خطر قرار نمی گیرد.

تولید گندم به 14.5 میلیون تن می رسدرئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور قیمت منظقی خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی آینده را 2 هزار و 500 تومان خاطرنشان کرد و افزود: اگر تجدید نظری در قیمت تضمینی گندم صورت نگیرد بدون تردید با کاهش سطح زیر کشت تولید دچار آسیب می شود.

او درباره آخرین وضعیت سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جدید, اظهار داشت: با توجه به کاهش بارندگی در مناطق دیم سطح زیر کشت نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته ضمن آنکه کشاورزان مناطق آبی هم به سبب نبود انطباقی نرخ خرید تضمینی با هزینه های تولید رغبتی به کشت ندارند.

هاشمی مجموع سطح زیر کشت گندم در سال زراعی گذشته را 6 میلیون هکتار خاطرنشان کرد و گفت: اگر قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده اصلاح نشود پیش بینی می شود که مجموع سطح زیر کشت با اُفت حداقل 20 درصدی به 4 میلیون و 800 هزار هکتار تا 5 میلیون هکتار برسد که با این وجود خودکفایی گندم در معرض خطر قرار می گیرد. این در حالی است که با اصلاح نرخ خرید تضمینی حداقل تولید گندم برای سال زراعی جدید 12 میلیون تن خواهد بود.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور در خاتمه شرح داد: با توجه به آنکه زمان زیادی تا خاتمه مهلت کشت باقی نمانده است از این رو از شورای اقتصاد تقاضا داریم زمان را از دست ندهد و هر چه سریع تر مطابق با هزینه های تولید و تورم قیمت را اصلاح کند تا پایداری تولید همچنان استمرار یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "واردات گندم یا افزایش نرخ تضمینی؟ ، کاهش 20 درصدی سطح زیر کشت گندم در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات گندم یا افزایش نرخ تضمینی؟ ، کاهش 20 درصدی سطح زیر کشت گندم در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید