نشانه های کمبود پتاسیم در انسان

به گزارش وبلاگ ماشین، پتاسیم یک ماده معدنی مهم برای بدن انسان است که به درستی عمل می نماید. اگر پتاسیم در بدن به دلیل بعضی از دلایل از بین رفته باشد، علائم خاصی دیده می گردد و به اسم علائم کمبود پتاسیم شناخته می گردد. خواندن و

نشانه های کمبود پتاسیم در انسان

مترجم: مهناز مزارعی

پتاسیم یک ماده معدنی مهم برای بدن انسان است که به درستی عمل می نماید. اگر پتاسیم در بدن به علت بعضی از دلایل از بین رفته باشد، علائم خاصی دیده می گردد و به اسم علائم کمبود پتاسیم شناخته می گردد. خواندن و دانستن آنچه که پیش می آید ...

سه الکترولیت اصلی یعنی سدیم، پتاسیم و کلسیم در بدن وجود دارد. از این می توانید حدس بزنید که اهمیت پتاسیم در رژیم غذایی روزانه شما چیست. این یک ماده معدنی است که در عملکرد صحیح کلیه ها، پانکراس، قلب، عضلات، انتقال عصبی و تبدیل گلوکز به گلیکوژن که به بدن ما انرژی می بخشد یاری می نماید. غذاهای غنی از پتاسیم و مکمل ها هم در بازار موجود هستند تا به شما در جلوگیری از علائم کمبود آن یاری نمایند.

بیشتر بخوانید:علائم پایین بودن میزان پتاسیم

علل کمبود پتاسیم

کمبود پتاسیم نتیجه عادت های بد غذایی است. اگر شما نتوانستید میزان لازم مواد معدنی مصرف کنید احتمال بیشتری وجود دارد که شما از کمبود پتاسیم رنج ببرید. بعضی از داروها بعلاوه ممکن است کمبود پتاسیم را ایجاد نمایند، زیرا این یکی از عوارض جانبی رایج است. جنبش روده ممکن است یک علت باشد. در بسیاری از موارد، غذاهای غنی از پتاسیم به وسیله بسیاری از پزشکان توصیه می گردد. همراه با این غذاها، مایعات جایگزین الکترولیت پس از فعالیت بدنی شدید می تواند به کاهش خطر ابتلا به کمبود پتاسیم در بدن یاری کند. این علائم و نشانه های پتاسیم کم در انسان است. پتاسیم در روده کوچک جذب بدن می گردد. اگر غذا در روده کوچک سریع حرکت کند، مواد معدنی موجود در آن به میزان کافی جذب نمی گردد، و کمبود آن را ایجاد می نماید. پتاسیم در کلیه ها به میزان زیادی فعالیت کلیه انسان را تنظیم می نماید. بعضی از آن به وسیله عرق بدن دفع می گردد. علل دیگری هم وجود دارد: رژیم های کم سدیم، سوختگی و جراحات گسترده، عملیات جراحی (مربوط به روده)، دفع بیش از حد آلدوسترون، اسهال مزمن، استفراغ مداوم، کم خونی، بیماری های قلبی، رژیم های عجیب و غریب، و گرسنگی باعث کمبود پتاسیم می گردد.

علائم

کمبود پتاسیم در انسان معمولا به اسم هیپوکالمی شناخته می گردد. علائم آن به توضیح زیر است:

ضعف عضلانی

خستگی

اضطراب

آکنه و سایر مسائل مرتبط با پوست

حافظه ضعیف و از دست دادن حافظه موقت

افسردگی

خواب نامناسب و فشار خون بالا

اسهال

یبوست

استفراغ

فشار خون پایین

کلسترول بالا

سردرد

اختلال در سیستم عصبی

بیماری قلب

ارتعاش در گوش

سلولهای عضلانی هم تحت تاثیر قرار گرفته زیرا این روش به وسیله سلول های عصبی عضلانی شارژ شده و مختل می گردد. سطح پتاسیم پایین در انسان می تواند منجر به اقدام اولیه برای تقویت عضلات گردد، که ممکن است باعث ایجاد گرفتگی عضلانی و ضعف عضلانی گردد. قلب هم از عضلات تشکیل شده است که مهم هستند. اختلال در آن و تغییرات در ECG به علت کمبود پتاسیم مشاهده می گردد. آریتمی معمولا تجربه می گردد و از انواع مختلفی برخوردار است. بعضی از داروهایی که برای درمان فشار خون بالا هم استفاده می شوند، بر میزان مواد معدنی بدن هم تاثیر می گذارند.

برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، توصیه می گردد برای آنالیز میزان پتاسیم در بدن آنها مورد مراقبت قرار گیرند. بعضی از افراد مبتلا به اسهال و استفراغ طولانی مدت باید با پزشک مشورت نمایند تا اطمینان حاصل گردد که سطح پتاسیم در بدن کاهش یافته و باید میزان پتاسیم از دست رفته جایگزین گردد. تشنج شدید و ادرار مکرر علائم دیگر کمبود پتاسیم است. یکی دیگر از علائم این است که احساس سوزن شدن یا بیحسی در بدن، تنگی نفس (به علت ضربان قلب نامنظم) و خستگی (فشار خون پایین) است. رفتار روانشناختی غیرعادی مانند توهم، سردرگمی و اضطراب، بعلاوه نشان دهنده کمبود مواد معدنی است.

تست های ECG و آزمایش خون برای معین هیپوکالمی استفاده می گردد. موارد شدید کمبود پتاسیم با تزریق پتاسیم داخل وریدی درمان می گردد. در غیر این صورت، در بسیاری از موارد، غذاهای غنی از پتاسیم به وسیله بسیاری از پزشکان توصیه می گردد. همراه با این غذاها، مایعات جایگزین الکترولیت پس از فعالیت بدنی شدید می تواند به کاهش خطر ابتلا به کمبود پتاسیم در بدن یاری کند. این علائم و نشانه های پتاسیم کم در انسان است.

منبع مقاله : برگرفته از: سایت بازل

منبع: راسخون

به "نشانه های کمبود پتاسیم در انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های کمبود پتاسیم در انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید