موقع خوردن چای سبز

به گزارش وبلاگ ماشین، نتایج بعضی آنالیز ها نشان داده است چای سبز در صورتی که به همراه غذا مصرف گردد، می تواند جذب چربی را کم کند و موجب لاغری گردد. از سوی دیگر، توصیه می گردد نوشیدن چای حداقل به 2 ساعت بعد از صرف غذا موکول گردد تا به این ترتیب در جذب آهن موجود در غذا خللی وارد نگردد. موضوعی که باید در این خصوص در نظر

موقع خوردن چای سبز

موقع خوردن چای سبز

نویسنده:دکتر خدیجه رحمانی*

چای سبز را 2 ساعت قبل یا بعد از غذا بنوشید

نتایج بعضی آنالیز ها نشان داده است چای سبز در صورتی که به همراه غذا مصرف گردد، می تواند جذب چربی را کم کند و موجب لاغری گردد. از سوی دیگر، توصیه می گردد نوشیدن چای حداقل به 2 ساعت بعد از صرف غذا موکول گردد تا به این ترتیب در جذب آهن موجود در غذا خللی وارد نگردد. موضوعی که باید در این خصوص در نظر گرفت، تاثیر چای بر کاهش جذب آهن است. خیلی ها تصور می نمایند که تنها چای سیاه است که موجب کاهش جذب آهن می گردد و خوردن اش را باید حداقل 1 ساعت بعد از غذا به تأخیر انداخت؛ در صورتی که از این نظر، تفاوتی بین چای سبز و سیاه نیست؛ زیرا پلی فنول های موجود در هر 2 نوع آنها مانع جذب این ماده معدنی ارزشمند می شوند.

ضمناً، بیان موضوعی مانند تاثیر چای بر کاهش جذب چربی و کاهش وزن هم چندان علمی نیست و باید اندازه، زمان مصرف، غلظت چای و حتی نوع غذای مصرفی با آن روشن گردد. اگر چای سبز مانند چای سیاه غلیظ باشد، در بحث آهن غیرهِم تاثیر می گذارد. تاثیر چای و تداخل آن بر جذب آهن در رژیم های غذایی با منبع گوشت از نظر جذب این ماده مغذی مسئله ای ایجاد نمی کند ولی در منابع غذایی غیرگوشتی موجب بروز تداخل می گردد. به طور کلی، آهن در مواد غذایی به دو شکل منابع هِم که در انواع گوشت ها یافت می گردد و منابع غیرهِم که در تمامی مواد غذایی گیاهی است به چشم می خورد. آنالیز ها نشان داده اند که ترکیبات موجود در چای می توانند با آهن غیر هِم ترکیب شده و جذب این نوع از آهن را پایین آورند.

بنابراین توصیه می گردد چای (چه سبز، چه سیاه) همراه غذاهای غیرگوشتی مصرف نگردد؛ زیرا سبب بروز تداخل و کاهش جذب آهن می گردد. برترین زمان برای مصرف چای یکی دو ساعت قبل یا بعد از غذاست؛ زیرا غذا تا بخواهد به مرحله هضم برسد، باید یک سری مراحل را در دستگاه گوارش طی کند؛ به ویژه اگر غذای مصرفی چرب باشد، هضم غذا 2 تا 4 ساعت طول خواهد کشید و تا زمانی که به مرحله هضم برسد می توان چای را مصرف کرد اما در هر حال مصرف چای با غذا چون روی هضم آن تاثیر می گذارد، درست نبوده و عادت غذایی مناسبی تلقی نمی گردد. از سوی دیگر، صرفاً نوشیدن چای با هدف کاهش وزن هم اقدامی منطقی به حساب نمی آید. اینکه افراد فقط با مصرف یک ماده غذایی خاص به لاغری دست پیدا نمایند، نه توصیه می گردد و نه علمی است؛ زیرا کاهش کالری دریافتی در مقایسه با کالری مصرفی است که می تواند بیشترین نتیجه یا همان کاهش وزن مورد انتظار را به همراه آورد.

پی نوشت ها:

* متخصص تغذیه و رژیم درمانی

منبع:www.salamat.comمنبع: راسخون

به "موقع خوردن چای سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موقع خوردن چای سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید