فواید فوق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی

به گزارش وبلاگ ماشین، روغن هسته انگور یک مکمل غذایی است که با خشک و خرد کردن دانه های تلخ انگور به دست می آید.

فواید فوق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی

به گزارش وبلاگ ماشین به نقل از وبلاگ ماشین، روغن هسته انگور سرشار از انواع آنتی اکسیدان اعم از اسید های فنلیک، آنتوسیانین ها و ... است.

آنتی اکسیدان موجود در روغن هسته انگور می تواند به جلوگیری از بیماری ها کمک کند و از بروز استرس اکسیداتیو، آسیب بافتی و التهاب جلوگیری کند.

در این گزارش با 9 مورد از مزایای روغن هسته انگور آشنا خواهید شد:

1- کاهش فشار خون

بررسی 16 مطالعه بر روی 810 فرد مبتلا به فشار خون بالا یا خطر ابتلا به این بیماری نشان داد که با مصرف روزانه 100-2000 میلی گرم عصاره هسته انگور، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

2- بهبود جریان خون

برخی مطالعات نشان می دهد که روغن هسته انگور جریان خون را بهبود می بخشد؛ به گونه ای که در یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 17 زن سالم در دوران یائسگی، معین شد که مصرف 400 میلی گرم روغن هسته انگور بر روی جریان خون تأثیر داشته و خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد.

3- کاهش آسیب اکسیداتیو

یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی، سطح بالای کلسترول مضر در خون است. اکسیداسیون کلسترول LDL این خطر را بسیار افزایش می دهد و نقش اصلی در تصلب شرایین یا تجمع رسوبات چربی در عروق دارد.

طبق مطالعات، معین شد که روغن هسته انگور باعث کاهش اکسیداسیون مضر کلسترول ناشی از رژیم های پرچرب می شود و در مطالعه دیگری، هنگامی که 8 فرد سالم یک وعده غذایی پرچرب مصرف کردند، مصرف 300 میلی گرم روغن هسته انگور اکسیداسیون چربی ها در خون را مهار کرد.

4- بهبود سطح کلاژن و استحکام استخوان

افزایش مصرف فلاونوئید ها ممکن است تولید کلاژن و استخوان سازی را بهبود بخشد و روغن هسته انگور یکی از منابع غنی فلاونوئید ها است که باعث افزایش تراکم و قدرت استخوان می شود.

در حقیقت، مطالعات حیوانی نشان داده است که افزودن روغن هسته انگور به رژیم کم کلسیم یا پر کلسیم می تواند باعث افزایش تراکم استخوان، مقدار مواد معدنی و استحکام استخوان شود.

5- پشتیبانی از سلامت مغز با افزایش سن

تصور می شود ترکیبی از فلاونوئید ها با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باعث به تأخیر انداختن یا کاهش ابتلا به بیماری های نورودژنراتیو مانند بیماری آلزایمر می شود.

گالیک اسید یکی از اجزای تشکیل دهنده روغن هسته انگور است که مطالعات حیوانی نشان داده است که می تواند از تشکیل الیاف توسط گروهی از پروتئین ها به نام بتا آمیلوئید در مغز، از ویژگی های بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

مطالعات حیوانی نشان داده است که روغن هسته انگور همچنین ممکن است از کاهش قدرت حافظه جلوگیری کرده و باعث بهبود شرایط شناختی و سطح آنتی اکسیدان در مغز شود.

6- بهبود عملکرد کلیه

کلیه ها به ویژه در معرض تخریب اکسیداتیو بوده که اغلب غیرقابل برگشت هستند؛ مطالعات حیوانی نشان داده است که عصاره هسته انگور با کاهش استرس اکسیداتیو و آسیب التهابی ممکن است آسیب کلیه را کاهش داده و عملکرد کلیه را بهبود بخشد.

در یک مطالعه، به 23 نفر مبتلا به نارسایی مزمن کلیه به مدت 6 ماه روزانه 2 گرم روغن هسته انگور داده شد، سپس آن ها را با گروه دیگری مقایسه کرد که تحت درمان قرار ندریافتد؛ نتایج نشان داد پروتئین ادرار به میزان 3 ٪ کاهش داشته و فیلتراسیون کلیه تا 9 ٪ بهبود می یابد.

7- جلوگیری از رشد عفونت

روغن هسته انگور دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی امیدوارکننده ای است، زیرا مطالعات نشان داده است که روغن هسته انگور از رشد باکتری های متداول در غذا، از جمله اشرشیاکلی که اغلب مسئول مسمومیت غذایی شدید و ناراحتی معده است، جلوگیری می کند.

8- کاهش خطر ابتلا به سرطان

مصرف زیاد آنتی اکسیدان ها مانند فلاوونوئید ها با کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان ها همراه است و فعالیت آنتی اکسیدانی روغن هسته انگور نشان داده است که احتمال بروز سرطان پستان، ریه، معده، کبد، پروستات و لوزالمعده را کاهش می دهد.

9- محافظت از کبد

کبد در سم زدایی مواد مضر که از طریق داروها، عفونت های ویروسی، آلاینده ها، الکل و ... به بدن شما وارد می شود، نقش مهمی دارد.

به نظر می رسد روغن هسته انگور اثر محافظتی بر روی کبد دارد، زیرا مطالعات نشان داده است که باعث کاهش التهاب، بازیافت آنتی اکسیدان ها و محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد هنگام قرار دریافت در معرض سموم می شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "فواید فوق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید فوق العاده روغن هسته انگور برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید