ساخت کوچکترینیخچال دنیا

به گزارش وبلاگ ماشین، این دستگاه در واقع به قدری کوچک است که اگر برای مثال انگشتان انسان به جای ناخن این یخچال های ریز را فراوری می کرد، در هر ثانیه 5 هزار عدد از این ها از سر انگشتان بیرون می ریخت.

ساخت کوچکترینیخچال دنیا

دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا یخچالی ساخته اند که تنها صد نانومتر، معادل یک ده هزارم میلی متر ضخامت دارد. پروفسور کریس ریگان، استاد فیزیک در دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) که راهنمایی این تحقیق را بر عهده داشته است گفت: ما کوچکترین یخچال دنیا را ساخته ایم.

دستگاه های ریز ساخته شده البته مانند یخچال های واقعی در یا کشو ندارند، اما در مقیاس عظیم تر از فناوری آن ها برای خنک سازی رایانه ها و دستگاه های الکترونیکی و همچنین تنظیم دما در شبکه های فیبر نوری استفاده می گردد. این دستگاه ترموالکتریک از دو ماده نیمه رسانای مختلف بین صفحات فلزی ساخته شده است. وقتی یک طرف داغ می گردد، طرف دیگر خنک می ماند که این امر باعث می گردد تا بتواند به عنوان کولر یا یخچال عمل کند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا در این آزمایش از پوسته های نازک تک کریستالی دو ماده استاندارد نیمه رسانا یعنی تلوراید بیسموت و تلورید آنتیموان استفاده نموده و دستگاهی ساخته اند که ضخامت آن 100 نانومتر و کل حجم فعالیت آن تقریبا 1 میکرومتر مکعب است. به نحوی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست.

این دستگاه در واقع به قدری کوچک است که اگر برای مثال انگشتان انسان به جای ناخن این یخچال های ریز را فراوری می کرد، در هر ثانیه 5 هزار عدد از این ها از سر انگشتان بیرون می ریخت.

شین یی لینگ از نویسندگان مقاله تحقیقی می گوید: ما رکورد کوچکترین خنک نماینده ترموالکتریک دنیا را با ضریب ده هزار واحد شکستیم.

در شرایطی که به دلیل کوچک بودن این دستگاه ها دماسنج های نوری قادر به اندازه گیری دقیق دمای این کولر ها نیستند، محققان گروه پروفسور ریگان با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری و با اندازه گیری تغییرات چگالی، درجه حرارت آن ها را در مقیاس نانو معین می نمایند.

دانشمندان امیدوارند با تمرکز بر ساختار های نانو عملکرد این دستگاه های ریز را بهبود بخشند. نتایج این تحقیق به تازگی در نشریه علمی انجمن شیمی آمریکا ای سی اس نانو (ACS Nano) منتشر شده است.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید

به "ساخت کوچکترینیخچال دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کوچکترینیخچال دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید