دیوار های سنگی ایرلند

به گزارش وبلاگ ماشین، چیزی که با حرکت از غرب به شرق بخش های روستایی ایرلند تعجب بسیاری از گردشگرانی را که اولین بار به ایرلند سفر می نمایند، برمی انگیزد، دیوارهای پر پیچ و خم سنگی است که زمین های کشاورزی را از هم جدا نموده و در همه جهات گسترده شده و تا جایی که چشم کار می نماید امتداد یافته است. این دیوار های سنگی برای ایرلندی ها عجیب و غیر معمولی نیست، ولی گردشگران سؤالات زیادی در خصوص آن ها می پرسند.

دیوار های سنگی ایرلند

هر چند ایرلند منظره سبزی دارد، ولی فقط کافی است کمی زیر این لایه سبز و شاداب را حفر کنید تا به یک لایه ضخیم و سخت سنگ آهک آبی برسید. این لایه معروف سنگ آهک آبی در همه جای ایرلند پیدا می گردد و در زیر نیمی از جزیره نهفته است.

ایرلند جزیره ای صخره ای است که حدود 370 میلیون سال پیش با سنگ آهک ذغال دار ترکیب شده و شکل گرفته است. در آن موقع ایرلند بخشی از یک دریای کم عمق بوده و بین دو توده زمین نزدیک خط استوا قرار داشته. جا به جایی قاره ها بخشی از بستر دریا را بالا برد تا جایی که از سطح دریا بالاتر رفت و بعدا زمین ایرلند نام گرفت، صد ها میلیون سال بعد گل بستر دریا سفت شد و سنگ آهک آبی دقیقا زیر آن نهاده شد. این صخره ها که از زمین استخراج می شوند به رایج ترین ماده برای ساخت ساختمان در ایرلند تبدیل شده است. از مقبره های عصر حجر در بارن (Burren) گرفته تا قلعه های عصر آهنی در اینشمور (Inishmore) تا قصر ها و صومعه های قرون وسطا این سنگ ها در همه جا حضور دارند، به ویژه در دیوار های سنگی که به صورت ضربدری در تمام کشور امتداد یافته است.

سنگ این دیوار ها معمولا از خود این زمین ها جمع آوری می گردد، در این زمین ها سنگ ها باید از زمین خارج شوند تا بتوان در آن کشاورزی کرد و از آنجایی که حمل این سنگ ها به خارج از زمین کار دشواری است، کشاورزان از این مصالح برای بنای دیوار های کوتاه سنگی استفاده و با این کار مرز زمین های خود را هم تعیین می نمایند.

این دیوارها چیزی جز تخته سنگ های روی هم انباشته شده نیستند که بدون هیچ ملاتی رو هم نهاده شده اند. دیوار ها معمولا بسیار کوتاه هستند و خیلی هم پایدار نیستند که باعث می گردد همواره برای حفظ و نگه داری آن ها کوشش کرد. ناپایداری این دیوار ها تبدیل به نکته مثبت آن ها شده و مانع خوبی جلوی دام هایی هستند که در این منطقه پرورش می یابند. حیواناتی که در این منطقه زندگی می نمایند بر اساس تجربه متوجه شده اند که این دیوار ها به راحتی فرو می ریزند و خود را از آن ها دور نگه می دارند.

یکی از زیباترین مکان هایی که می توان یک شبکه گسترده از این دیوار های سنگی را دید جزایر آران است. جزایر آران مجموع سه جزیره است که در دهانه خلیج گال وی (Galway) در ساحل غربی ایرلند قرار دارند. بزرگ ترین جزیره، جزیره اینشمور (Inishmore) است که به نام آرانمور (Aranmore) هم شناخته شده است. دومین جزیره بزرگ اینشمان (Inishmaan) است و کوچک ترین جزیره در شرقی ترین قسمت اینشیر (Inisheer) نام دارد. هنگامی که مجموعه ای از صخره های لم یزرع در لبه اقیانوس اطلس ظاهر شدند، هزاران سال ساکنان آن کار کردند تا در مکانی که قبل ازان هیچ چیزی وجود نداشت، حیات را جاری نمایند و با ایجاد یک روش بی نظیر کشاورزی خاک ناشی از ترک صخره ها را با خزه های موجود ترکیب و کودی بسیار عالی برای کشاورزی ایجاد کردند که گیاهان را در صخره های سخت و خشن رشد می دهد. امروزه جزایر آران به طور غیرقابل باوری سبز هستند و روی آن ها دیوار های کوتاه سنگی قرار دارند که زمین های کشاورزی را از هم جدا، دام ها را از هم تفکیک و از جابه جایی لایه نازک خاک به وسیله باد جلوگیری می نمایند.

خانه سنگی در اینشیر، جزایر آران
جزایر آران
یک دیوار سنگی بدون ملات در بارن، ایرلند
جزئیات ساخت دیوار سنگی در ایرلند
جزایر آران
منبع: کجارو / amusingplanet.com

به "دیوار های سنگی ایرلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار های سنگی ایرلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید