تکرار اشتباهات ترکیه و گزیده شدن مجدد کردها از سوراخ آمریکا

به گزارش وبلاگ ماشین، کردهای مورد حمایت آمریکا در سوریه در سایه تکرار اشتباه دولت ترکیه در حمله به شرق فرات، بار دیگر از اعتماد نابجا به سیاست های آمریکا ناامید شدند.

تکرار اشتباهات ترکیه و گزیده شدن مجدد کردها از سوراخ آمریکا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ماشین به نقل از پایگاه خبری روزنامه البناء لبنان، امین محمد حطیط تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله ای به رفتار سنجی ترکیه در مورد تحولات شمال سوریه پرداخته و می نویسد که ترکیه در روزهای اولیه اعلام جنگ ضد سوریه در عرصه میدانی تحت دستور و نظارت مستقیم آمریکا نهاده شد، این کشور تصور می کرد که سوریه در طول دو ماه یا نهایتاً سه ماه سقوط خواهد نمود، اما تحولات میدانی سوریه دستاوردهای نظامی و میدانی قابل توجهی برای دولت سوریه محقق کرد تا رجب طیبب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سقف مطالبات خود را کاهش داده و ایجاد یک منطقه نفوذ برای خود تحت عنوان منطقه امن را تسهیل کند که بتواند 4 میلیون سوری حامی خود را در این مناطق اسکان دهد.

با این وجود بلندپروازی های ترکیه با 4 مانع اساسی روبرو شده و نتوانست به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند. این موانع عبارتند از:

اول: دولت سوریه هر گونه اقدام در خدشه به تمامیت و وحدت اراضی این کشور را رد کرد. این اقدام تاثیرات میدانی قابل توجهی خواهد داشت و بر اساس اولویت های سوریه در چارچوب جنگ دفاعی این کشور، زمان تقابل ارتش سوریه با نیروهای اشغالگر طرفدار ترکیه نیز فرا خواهد رسید. این در حالی است که سوریه با همراهی متحدان خود در محور مقاومت و روسیه موفقیت های عمده ای را در این کشور محقق نموده است.

دوم: کشورهای شرکت نماینده در کنفرانس آستانه شامل ترکیه، روسیه و ایران نقش گروه های تروریستی در آینده سوریه را رد می نمایند. آنها همچنین موجودیت گروه های خارجی در اراضی سوریه بدون پذیرش و موافقت دولت این کشور را نیز رد می نمایند.

سوم: مسائل میدانی ناشی از مخالفت نمودها با اقدامات ترکیه و برای جلوگیری از تسلط بر مناطق شمالی این کشور، خطرات عملیات نظامی ترکیه در این مناطق را افزایش داده است.

چهارم: فریبکاری های آمریکا و ملاحظه کاری های اروپا یکی دیگر از موانع فراروی دولت ترکیه به شمار می رود. آمریکا چندین هزار نیروی نظامی خود را در منطقه مستقر نموده و پایگاه های نظامی زمینی و هوایی خود را در آن ایجاد نموده تا بتواند کارها را تحت کنترل خود نگه دارد و به این ترتیب منابع نفتی سوریه را در اختیار بگیرد و بخشی از پروژه خود در جهت تجزیه دولت سوریه را احیا کند. به این ترتیب به نظر می رسد آمریکا با مطالبات ترکیه در زمینه ایجاد منطقه امن به عمق 40 کیلومتر و مساحت 260 کیلومتر موافقت نخواهد نمود. البته این کشور نمی خواهد به صورت مستقیم این عملیات را رد کند، چرا که نمی خواهد ترکیه را عصبانی کند.

مجموعه این عوامل اردوغان را در دو بحران قرار داده است. بحرانی که در دو عرصه داخلی و موقعیت حزب وی در میان گروه های سیاسی دیگر ترکیه و همچنین در عرصه خارجی شامل گفتگوهای آستانه و تعهدات اردوغان در قبال ادلب و تعهدات این کشور در سوچی نمود پیدا نموده است.

به این ترتیب اردوغان معتقد است که عملیات نظامی یک جانبه در شمال شرقی سوریه می تواند موقعیت این کشور را در عرصه داخلی بهبود بخشیده و قدرت و اعتبار آن را برای پیگیری خطرات استراتژی در مناطق مرزی تقویت کند. علاوه بر این که این عملیات می تواند صندلی آنکارا در ساختار کشورهای شرکت نماینده در مذاکرات آستانه را نیز بهبود بخشد و زمینه را برای عدم اجرای تعهدات این کشور در مورد شهر ادلب مهیا کند، چرا که مدعی است که مشغول عملیات نظامی در تعامل با موضوع قوای مسلح کرد است. به این ترتیب اردوغان تصمیم گرفته به تنهایی در سوریه منطقه امن ایجاد کند و منتظر آمریکایی ها نماند و مسائل میدانی این اقدام را نیز نادیده بگیرد .

در مقابل نیروهای دموکراتیک کرد نیز اعلام نموده اند که اگر ترکیه تهدیدات خود را اجرایی کند، وارد جنگ فراگیر با این کشور خواهند شد. به نظر می رسد که این نیروها نسبت به مواضع حمایت از خود اطمینان دارند، اما در نهایت با اقدام آمریکا برای خروج نیروهای خود از مناطق مرزی بین سوریه و ترکیه بار دیگر غافلگیر شدند.

نمودها باید به شانه خالی کردن آمریکا در حمایت از خود عادت نموده باشند. آنها هنگامی که تصور کردند آمریکا ممکن است آنها را به ترکیه ترجیح می دهد و منافع آنها را تأمین نمایند، اشتباه بزرگی را مرتکب شدند.

با این وجود مانع اساسی در روند طرح و برنامه های ترکیه موضوع سوریه و متحدان این کشور در محور مقاومت و روسیه است که به هیچ وجه عملیات نظامی انفرادی ترکیه در سوریه را نمی پذیرند. آنها از آنکارا می خواهند که به تعهدات خود در ادلب و توافقات سوچی و آستانه عمل نمایند .

اردوغان باید این نکته را بدانند که بهترین راه برای تحقق منافع ترکیه و همسایگانش در تجاوز بیشتر به سوریه خلاصه نمی گردد، بلکه مناسب ترین گزینه در این راه مذاکرات سه جانبه آستانه و اجرای مصوبات مربوط به ادلب و در درجه دوم آنالیز شرایط شرق فرات خواهد بود و هر اقدامی که مغایر با این رفتارها باشد، اشتباه بوده و مسیری جز شکست نخواهد داشت .

،

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تکرار اشتباهات ترکیه و گزیده شدن مجدد کردها از سوراخ آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرار اشتباهات ترکیه و گزیده شدن مجدد کردها از سوراخ آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید