تخت جمشید هم به پاسپورت ایرانی آمد

به گزارش وبلاگ ماشین، ایسنا نوشت: گذرنامه مدرکی رسمی است که توسط دولت ها برای شهروندان صادر و به عنوان سند هویتی آن ها برای سفر به دیگر کشورها شناخته می گردد. این سند بین المللی با وجود آن که در در سراسر جهان معیاری برای صدور مجوز ورود مسافران خارجی تلقی می گردد، اما براساس این که صادرکننده آن کدام کشور باشد، درجه اعتبار متفاوتی دارد.

تخت جمشید هم به پاسپورت ایرانی آمد

امروزه در جهان کشورها کوشش می نمایند علاوه بر بالا بردن امنیت گذرنامه، این مدرک هویتی را از لحاظ ظاهری زیباتر نمایند. برای مثال جلد پاسپورت در کشور نروژ به رنگ های غیرمرسومی مانند سفید، آبی فیروزه ای و قرمز است و نشان جدید طلایی رنگ تاج ملی روی آن حک شده است. همچنین با تاباندن اشعه ماورای بنفش به صفحات داخلی گذرنامه، شفق های قطبی موجود در منظره آسمان شب تابش می نمایند.

گذرنامه شهروندان کانادایی به شکل کلی تغییر نموده و اخیرا از تصاویر بناهای تاریخی و نمادهای کانادا در برگه های داخلی استفاده شده است. البته این تصاویر فقط زیر نور ماورای بنفش دیده می شوند. با این کار و نیز استفاده از چیپ بیومتریک در داخل گذرنامه ها، امنیت این دفترچه ها را تا حد قابل توجهی بالا رفته و جعل کردن آن دشوارتر شده است.

مسجد امام اصفهان

گذرنامه های جدید جمهوری اسلامی ایران نیز در طراحی جدیدش با تصاویری از آثار و بناهای شاخص کشور و همچنین بعضی آثار ثبت جهانی شده مزین شده است. جلد این گذرنامه ها به رنگ زرشکی است.

عالی قاپو

در صفحات داخلی این گذرنامه، طرح هایی از حرم مطهر امام رضا (ع)، آرامگاه حافظ، تخت جمشید، ارگ بم، آرامگاه ابوعلی سینا، آرامگاه فردوسی، آرامگاه خیام نیشابوری، آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، آرامگاه عطار نیشابوری، عمارت عالی قاپو، مسجد امام خمینی (ره) اصفهان، مصلی امام خمینی (ره) تهران، خانه بروجردی های کاشان، برج آزادی و در صفحه آخر نیز طرحی برگرفته از نقوش محراب مسجد جامع اصفهان دیده می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تخت جمشید هم به پاسپورت ایرانی آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت جمشید هم به پاسپورت ایرانی آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید